Wpis z mikrobloga

Pod tagiem #devopsiarz (obserwuj lub czarnolistuj) publikuję od czasu do czasu informacje o ciekawych programach, bibliotekach z działki #devops i nie tylko - najczęściej #golang i #python

Dziś Kubernetes, nie sposób go nie znać dziś, bo jeden z największych projektów (w kategorii ilość linii kodu) w #golang i najbardziej znanych. Co to robi takiego? W skrócie: jak masz aplikacje w wielu kontenerach (np. #docker), które działają w obrębie klastra Kubernetes (w sensie to on zarządza życiem tych kontenerów) , to Ci je sam wyskaluje w obrębie jednego lub więcej datacenter.
W większym skrócie: 1 kontener padnie, to on zaraz z automatu to wykryje i podniesie drugi, aby wszystko działało w cyklu ciągłym i nikt tego nawet nie zauważył.
W dodatkowym skrócie: sam wykryje, że coś zmieniło się w Twoim kontenerze lub jego konfiguracji i sam go zrestartuje, również bez żadnego zauważalnego przestoju. Do tego zadba odpowiednio o sieć i load balancing, oczywiście można też wpływać na sposoby jego działania.

Nie sposób jednak tu opisać Kubernetes na szybko i w paru takich skrótach. Generalnie to program, który dba, by Twoje aplikacje w kontenerach były jak wielogłowe hydry - zawsze działały, bez względu na problemy je trapiące i wiecznie odradzające się. Tam gdzie skalowanie jest istotne, gdzie nikt nie powinien zauważyć braku działania usługi, a przy tym konfiguracja nie powinna wymagać zebrania szamanów z wszystkich wiosek w promieniu 1000 km, tam Kubernetes jest warty rozważenia.

Github projektu: https://github.com/kubernetes/kubernetes
Strona: https://kubernetes.io/

#programowanie #technologia #sysadmin #linux #informatyka

Strona devopsiarza: https://devopsiarz.pl
Kanał YT: https://devopsiarz.pl/yt
Mirkolista (jeśli chcesz być wołany na grubsze sprawy): https://devopsiarz.pl/mirkolista
  • 6