Wpis z mikrobloga

  • 1138
Dzisiaj mija rok odkąd zostałam obywatelem brytyjskim :)

Co mi daje brytyjskie obywatelstwo?

-prawo do życia/pozostania w UK bez żadnych ograniczeń - nie muszę się martwić o ciągle zmieniające się prawo imigracyjne, różnego rodzaju SS czy PSS
-prawo do korzystania ze świadczeń/usług typu: NHS, emerytura, studia itd bez ograniczeń
-zero ograniczeń jeśli chodzi o pracę - żadne pokazywanie pozwoleń na pracę, wiz, SS czy PSS
-niektóre stanowiska/pozycje są dostępne tylko dla obywateli brytyjskich (stanowiska rządowe, MI5 itd)
-prawo do głosowania w każdych wyborach
-sprawniejsze przejście przez kontrolę po przylocie do UK (podejrzewam że po Brexicie będzie osobna kolejka dla British nationals)
-wjazd bezwizowy do Australii, Kanady, Nowej Zelandii itd
-automatyczne brytyjskie obywatelstwo dla moich dzieci bez potrzeby pokazywania dowodów na pobyt/pracę 5 lat przed ich urodzeniem
-nie wspominając o lepszym (?) traktowaniu przez innych, gdy wiedzą, że jesteś Brytyjczykiem np za granicą

P.S. Polskie również mam, nie musiałam się zrzekac.

#wielkabrytania #londyn #emigracja #obywatelstwo #chwalesie
Euthymol - Dzisiaj mija rok odkąd zostałam obywatelem brytyjskim :)

Co mi daje bryty...

źródło: comment_nEzSLjxT1uAVx29Xfo5aaOn4Ya9dl2rw.jpg

Pobierz
  • 450
  • Odpowiedz
  • 1
@Masteriks ok ale rodzic z rezydentem MUSI pokazać 5 lat pracy przed. Jak nie pokaże to nie dostanie. A WRS? Ludzie mają problem żeby to pokazać. A obywatelstwo ułatwia.

A może będę pracować w MI5 ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@blinxdxb:

no super ale trochę się spóźniłeś :)

Też sądzę że super :) A konkretne zapisy mogą się komuś przydać i przyczynić do zaprzestania propagacji bzdury o tym, że podwójnego obywatelstwa posiadać nie można. Co wy z tym macie btw? Ostatnio czytałem podobne pytanie w dyskusji nt. tego czy na podwójne obywatelstwo zezwala USA. Zezwala. Podobnie jak większość państw pierwszego świata :)
  • Odpowiedz
@Euthymol: Ten nieironiczny ból dupy i mentalne januszostwo (myślenie tylko w kategoriach hajsu i "na co to komu?) w niektórych komentarzach xD Portal pełen #programista15k, a potencjalnie przydatny papier w cenie ok. 8,5k złotych to już kontrowersyjny wydatek i bariera nie do przejścia xD

Dla mnie spoko i naturalna kolej rzeczy, jeżeli żyjesz w jakimś kraju dłużej i z nim wiążesz swoją przyszłość. Co do benefitów, dla mnie to trochę
  • Odpowiedz
@Euthymol: Boże jaki hejt bo jak to tak śmiesz mieć inne obywatelstwo niż polskie. Ja jak tylko stanę się naturalizowanym amerykaninem to zrzekam sie tego polackiego obywatelstwa. Powodzenia Brytyjko ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Euthymol: Z całym szacunkiem ale jesteś trochę mało rozumna.
Ty starając się o obywatelstwo tez musiałaś udowodnić wcześniej 5 lat pracy.
Dokładnie ten sam proces. W tym i w tym przypadku obywatelstwo jest od strzała.

I nikomu nie chodzi o to że Brytyjczyków nie traktują lepiej na świecie bo wiadomo, że traktują.
Chodzi o to, że ty nie jesteś brytyjką tylko farbowanym lisem.
  • Odpowiedz
@Euthymol: Co do MI5 to nie wiem w jakim szczeblu z obywatelstwem przyjmują, ale oferty które widziałem miały w wymaganiach np. udowodnienie korzeni Brytyjskich do 3 (czy to było nawet 5?) pokoleń wstecz.
Także tego ;)
  • Odpowiedz
@Euthymol: Dobrze mieć podwójne obywatelstwo ale Twoje argumenty to można o kant dupy rozbić.
Skoro znaturalizowałaś się to na 99% miałaś już status rezydenta. A to daje Ci większość opisanych benefitów.
Bez angielskiego paszportu masz taki sam dostęp do opieki zdrowotnej, systemu emerytalnego czy edukacji.
Większość stanowisk w administracji to raczej kwestia certyfikatów bezpieczeństwa, które jesteś w stanie bez problemu zdobyć z polskim paszportem. Do MI5 czy MI6 i tak się
  • Odpowiedz
@Euthymol: Ze swojej strony gratuluję, ale jestem nieco 'confused' po co chwalić się takimi rzeczami w internecie, tym bardziej polskojęzycznym? Przypuszczam, że to jakaś prowokacja na potrzeby doktoratu albo badanie socjologiczne dla polskojęzycznej gazety w UK na temat "jak rodacy reagują na otrzymanie brytyjskiego obywatelstwa?". Chyba nie zamierzasz chodzić teraz z paszportem po ulicy i na pytanie od rodowitego mieszkańca tamtych stron najpierw pokazujesz paszport, a potem odpowiadasz z akcentem. Fajnie,
  • Odpowiedz
  • 0
@Masteriks tak, zgadza się że musiałam Udowodnić dla siebie, ale nie nie będę musiała tego robić dla swoich dzieci. Dzięki, lisy są słodkie, i zgadza się, mam farbowane włosy :) Jeśli tak czepiasz się fachowago terminu, to się nazywa "naturalizacja" ( )
  • Odpowiedz