Wpis z mikrobloga

#lotto #hazard #ciekawostki #statystyka

Od początku 2019 roku spisuję wyniki losowań Lotto. Zacząłem to robić z myślą, że być może wpłynie to pozytywnie na wygrane, ale też dlatego, że lubię statystyki. Pomyślałem, że podzielę się danymi zebranymi w zeszłym roku i co nieco o nich opowiem.

W minionym roku odbyło się 157 losowań. Najczęściej wylosowane liczby to:
8 – 27 razy;
9 – 27;
18 – 25;
3 – 24;
6 – 24;
16 – 24.
Ani razu nie wylosowano jednak więcej niż 3 z nich jednocześnie. Gdyby taki zestaw liczb skreślać w każdym losowaniu, które odbyło się w zeszłym roku, to „trójkę” trafiłoby się 7 razy. Z pozostałych wyników: 27 razy wylosowano dwie liczby z tego zestawu, 76 razy jedną i 47 razy żadnej. Innymi słowy daje to 110 losowań (70%), w których pojawiła się przynajmniej jedna z powyższych liczb. Dodam, że wśród liczb wylosowanych 23 razy są 1 i 49.

Najrzadziej losowane liczby to z kolei:
28 – 13 razy;
30 – 13;
33 – 13;
39 – 14;
44 – 14;
47 – 14.
Gdyby skreślać za każdym razem taki zestaw, również nie trafiłoby się niczego ponad „trójkę”, którą wygrałoby się 2 razy. Z pozostałych wyników: 12 razy wylosowano dwie liczby z takiego kuponu, 51 razy jedną i 92 razy nie trafiła się żadna liczba. Oznacza to, że w 67 losowaniach (41%) pojawiała się przynajmniej jedna z nich.

Każda liczba została wylosowana średnio 19,2 raza. 20 liczb (41%) zostało wylosowanych 20 lub więcej razy, a 29 liczb (59%) zostało wylosowanych 19 lub mniej razy. Z tego wynika, że grupa liczb częściej wskazywanych przez maszynę losującą była węższa od grupy liczb wskazywanych rzadziej.
Średnią liczbą w grupie trafianych częściej jest 18,4, a średnią liczbą w grupie trafianych rzadziej jest 29,6. Różnica jest spora i zwraca uwagę na to, że częściej trafiane były liczby niskie niż wysokie.

Dodam, że „szczęśliwe” oczko (21) było jedną z rzadziej losowanych liczb – trafiło się 16 razy, „pechowa” 13 została wylosowana 19 razy, a „szczęśliwa” 7 już częściej – 21 razy.

Spośród szóstek liczb, które były wylosowane w danym dniu, w 32 przypadkach (20%) te same liczby dałyby „czwórkę” w jakimś innym losowaniu. Ani razu nie dałyby „piątki” ani kolejnej „szóstki”. W dwóch z tych 32 przypadków wylosowane liczby dałyby „czwórkę” nie w jednym, a w dwóch spośród innych losowań: liczby wylosowane 5 marca (1, 12, 19, 25, 29, 31) dałyby „czwórkę” również 14 lutego i 7 marca, a z kolei liczby wylosowane 5 października (4, 9, 20, 27, 29, 31) dałyby „czwórkę” również 20 czerwca i 12 września. Mamy tu dwie ciekawe sytuacje – 7 marca powtórzyły się cztery liczby z poprzedniego losowania, a w obu zestawach tych najszczęśliwszych liczb powtarzają się 29 i 31.

Interesujące mogą być też rozpiętości (czyli różnice pomiędzy najniższą, a najwyższą liczbą wskazaną przez maszynę losującą). Wahają się od 16 (trzy razy) aż do 48 (cztery razy), co oznacza, że czterokrotnie wylosowano jednocześnie 1 i 49. Najczęściej występujące rozpiętości to:
41 – 13 razy;
31 – 12;
40 – 10.
Średnia rozpiętość wyniosła 35,7. W 69 losowaniach (43%) rozpiętość wyniosła mniej niż średnia, a 88 razy (56%) była powyżej średniej.
Wspomniane najniższe rozpiętości (16) wystąpiły:
23 marca – 15, 19, 21, 24, 26, 31;
17 września – 33, 35, 38, 39, 41, 49;
17 października – 2, 3, 4, 11, 17, 18.

W 74 losowaniach (47%) zdarzyła się sytuacja, w której wylosowane zostały dwie następujące po sobie liczby. W 17 spośród nich wylosowane zostały dwie takie pary liczb, a w 3 losowaniach trzy takie pary:
21 lutego – 7, 8, 9, 16, 48, 49;
28 marca – 7, 8, 25, 36, 37, 38;
17 października – 2, 3, 4, 11, 17, 18.
Ponadto w 76 losowaniach zdarzyła się sytuacja, w której wylosowano co najmniej jedną liczbę większą o 2 od poprzedniej oraz w 66 losowaniach wylosowano co najmniej jedną liczbę o 3 większą od poprzedniej. Którakolwiek z wyżej wymienionych sytuacji miała miejsce w 146 losowaniach (93%), co oznacza, że praktycznie zawsze przynajmniej część wylosowanych liczb była bardzo blisko siebie. Odbyło się tylko 1 losowanie, w którym minimalna różnica pomiędzy kolejnymi wylosowanymi liczbami wyniosła nie mniej niż 5 i było to losowanie z 24 grudnia – 2, 7, 13, 22, 28, 40.

Po podzieleniu średniej rozpiętości przez 5 (czyli ilości różnic pomiędzy kolejnymi wylosowanymi liczbami) i porównaniu z otrzymanym wynikiem (7,1) kolejnych różnic w poszczególnych losowaniach, najbardziej równomiernie rozłożonym losowaniem (czyli takim, w którym średnie odchylenie od 7,1 było najniższe) okazało się to z 25 czerwca – 9, 14, 18, 25, 33, 40, gdzie odchylenie wyniosło 1,3. Z kolei losowaniami, w których wyniki były najbardziej zagęszczone były te z odchyleniami 9,0: z 13 kwietnia – 2, 20, 44, 45, 47, 48; i z 1 października – 2, 4, 5, 6, 20, 48.

Z wylosowanych liczb w kolejnych losowaniach stworzyłem macierz wyników, którą zamieszczam poniżej. Spojrzenie na nią pozwala zauważyć wiele zaskakujących sytuacji, takich jak liczby losowane w trzech lub nawet czterech losowaniach z rzędu, te same liczby powtarzające się w co drugim losowaniu przez jakiś czas, czy różnorakie „schodki” i inne figury. Da się również zauważyć, to o czym pisałem dwa akapity wyżej – w większości przypadków losowane liczby są w jakiejś części zagęszczone.

Na koniec dwa słowa o moim graniu w zeszłym roku – puszczałem kupon Lotto w sumie 46 razy, czyli niecały raz na tydzień. Zawsze skreślałem liczby samodzielnie, puszczałem jeden zakład bez plusa ani „super szansy”. Nie wygrałem ani złotówki: 20 razy nie trafiłem żadnej liczby, 24 razy trafiłem jedną i 2 razy trafiłem dwie. Zyskiem okazało się to, że dla prowadzenia tej statystki nauczyłem się pisać w Excelu formułę, która porównuje dwa ciągi liczb i sprawdza ile z nich się powtarza oraz że dla stworzenia poniższej macierzy udało mi się napisać formułę, która automatycznie pokolorowała odpowiednie komórki zgodnie ze spisaną listą wyników. Zebranie i przeanalizowanie statystyk pod kątem napisania tego tekstu również było rozwijające i zabawne.

I to by było na tyle, może w tym roku będę miał więcej szczęścia. Dziękuję za poświęcony czas.
Manwe224 - #lotto #hazard #ciekawostki #statystyka

Od początku 2019 roku spisuję w...

źródło: comment_KqKWkzQ3EuEWe2qX2NuGVwJjr3KfK0cl.jpg

Pobierz
  • 200
  • Odpowiedz
@kipowrot: musi być 13,9 milionów losowań


@spere: Nie, losowość tak nie działa. To jak z rzutem kością, możesz rzucić 6 razy i nie masz pewności, że wypadnie 3. Równie dobrze możesz rzucać 1000 razy i jest szansa, że w żadnym rzucie nie trafisz trojki.

Z lotto jest to samo tylko większe liczby i mniejsze prawdopodobieństwo, czyli możesz równie dobrze przeprowadzić 100 milionów losowań i nie trafisz wyniku 123456, a możesz
  • Odpowiedz
Ludzie rozkminiają jakieś systemy... Po to właśnie mają ponad godzinę od zamknięcia kolektur aby przesortować wszystkie numerki w bazie danych i dobrać takie aby nie było głównej wygranej. No chyba, że chcą żeby była, bo od czasu do czasu wypadałoby to zrobić żeby sprzedaż kuponów nie spadała albo jakimś cudem nie uda się dobrać odpowiedniej kombinacji. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@Jamniki2: ludzie lubią robić bezuzyteczne rzeczy. Jest taka sama szansa, że wypadnie 123456 jak 6 liczb, który się pojawiły najczęściej w tym zestawieniu z poprzednich wyników ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Nie, losowość tak nie działa.


@restecp: no OK, zgadza się.

Ja ująłem to w skrócie, wg. teorii statystyki, aby odpowiedzieć @kipowrot, jaka to różnica skali:
6 tys. losowań dotychczas, a szansa 1:13 mln
  • Odpowiedz
@kipowrot: ok, ale piszę tylko w teorii, czyli też jeśli losowość jest zachowana

jeśli utrzymałyby się 3 losowania lotto tygodniowo tak jak teraz, szansa że padnie układ 1,2,3,4,5,6, jest - TEORETYCZNIE - raz na 144 tys. lat
(mniej więcej bo zaokrąglałem do zer końcówki w liczbach)
  • Odpowiedz
@blumaru: Prawdopodobieństwo trafienia 6 to jakieś 13 983 816. Więc wystarczy poczekać aż będzie można wygrać jakąś astronomiczną kwotę pokroju 100mln i kupić 13 983 816 zakłady, gdzie każdy kosztuje 4zł więc za 55935264 możesz podwoić swoją wygraną ze 100% szansą, tylko najpierw musisz mieć te 14 milionów. xD

No i jeszcze w tych prawie 14 milionach zakładów trafisz sporo trójek, piątek itp XD
  • Odpowiedz
TLDR:

Nie wygrałem ani złotówki: 20 razy nie trafiłem żadnej liczby, 24 razy trafiłem jedną i 2 razy trafiłem dwie. Zyskiem okazało się to, że dla prowadzenia tej statystki nauczyłem się pisać w Excelu formułę, która porównuje dwa ciągi liczb i sprawdza ile z nich się powtarza oraz że dla stworzenia poniższej macierzy udało mi się napisać formułę, która automatycznie pokolorowała odpowiednie komórki zgodnie ze spisaną listą wyników.


@Manwe224: teraz już
  • Odpowiedz
@Cel87: Ale nawet jak ustawiają to akurat wiedza co skreslales i żebyś ty nie wygrał? Ale Januszowe myslenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Jamniki2: Robiliśmy w liceum takie obliczenia podczas omawiania statystyki. Nie pamiętam już ile jest kombinacji ale żeby wszystkie możliwości wykorzystać trzeba wydać około 3mln z tym, że facetka twierdziła, że nie można grać schematem w Lotto. Ile w tym prawdy? Nie wiem. Na pewno jednak trzeba te 3 bańki wydać.
  • Odpowiedz