Wpis z mikrobloga

Zauważyłem, że ostatnio na tym portalu jest mocna tendencja do wspierania "Polski bezgotówkowej" co jest mocno niepokojące i tu już nawet nie chodzi o prywatność bo ja mam #!$%@? akurat czy jakaś Julka z banku zobaczy czy kupiłem gumki czy sex lalkę turbo 3000 z wzmacnianą waginą w 5 trybach ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ale najzwyczajniej w świecie w każdej chwili można takiego delikwenta "odłączyć" od źródełka albo zwyczajnie wystarczy awaria sieci i wasze miliony zer na koncie gówno znaczą i swoją kartę kredytową możecie sobie wsadzić w tyłek. Płatności kartą są fajne, ale nie możemy dopuścić by to był jedyny sposób płatności.

#polskabezgotowkowa #przemyslenia #finanse
  • 19
@Ciemnogrod: To, że się tak nigdy do tej pory nie stało nie znaczy, że zawsze tak będzie. Zbyt dużo zaufania do banków masz jak na moje, ale to twoje pieniądze i twoja sprawa co z nimi robisz. Niemniej jednak forsowanie wyłącznie bezgotówkowej płatności to jest kręcenie na siebie bata.
PS. argument z gówno banku typu PBS to podejście wybiórcze, jak tak się stanie w np. mBanku to wtedy będziesz gadać, podaj
@KoszernyChomik: Mam zaufanie gdyż nigdy nic się nie stało, mam zabezpieczenie unijne, a jak masz więcej pieniędzy to wykupujesz inne ubezpieczenie. Bank to nie hosting, ani firma "U Janusza". Kopie zapasowe są trzymane w instytucjach chronionych płotem kolczastym i chłopakami z karabinami (tak, tak dobrze czytasz). Jakiego bata ?
Przykład PBS dla mnie też nie jest chroniony bo szarzy klienci dostaną gotówkę właśnie z ubezpieczenia. I z tego co pamiętam to
@Ciemnogrod: Czasami do ostatniej chwili robią dobrą minę do złej gry, tutaj akurat wiedzieli że bank upada i nic z tym nie robili licząc że jakoś to będzie. Zabezpieczenia to jak narazie działają, tylko czemu mielibyśmy się pozbywać alternatywy? Kiedy płatność bezgotówkowa będzie w 100% to będzie oznaczać monopol banku w przepływie gotówki i wtedy mogą a nawet jestem pewny że będą inaczej z nami rozmawiać ( ͡° ͜ʖ
@KoszernyChomik: "monopol banku" z definicji Bank to: Dz.U.2017.0.1876 -> Banków w Polsce jest 21 i każdy musi się trzymać standardów narzuconych przez RP lub UE. W naszym przypadku Banku jako tako jedynego nie ma. Wiec nie ma monopolu. Kumam ciebie że lepiej nie trzymać gotówki w Banku, każdy ma swoje widzimisię (Np. ja nie tankuje na BP) Ale dopóki wiem że moja gotówka jest coś wart (chociaż inflacja zaraz będzie mówiła
@KoszernyChomik: taka prawda, ze w pl platnosci bezgotowkowe w ostatnich latach zrobily krok milowy, przodujemy. Trzeba tylko pamietac, wirtualnymi pieniedzmi latwiej kontrolowac/niszczyc jednostki. Co innego jak jestes zwyklym robolem - trybikiem, a co innego jak zaczniesz zagrazac realnie status quo
@KoszernyChomik: @kwiatosz: To prawda, ale KoszernyChomik ma rację z innego powodu: rząd będzie coraz więcej o nas wiedział, będzie miał praktycznie całą wiedzę o nas i o naszych finansach. Nie muszę chyba nikogo przekonywać po 5 latach rządów pis jak niebezpiecznym jest, żeby ci ludzie o nas jeszcze więcej wiedzieli
@abcdefghijklmn Wypłatę dostaje na konto, płacę wszystko kartą. Od lat. Jedyny moment kiedy gotówka może być potrzebna w moim przypadku to gdy ktoś mowi: bez fakturki gotóweczka bez vatu. Ale nie kupuję bez fakturki, bo nie lubię takich zagrań że jeden z drugim cwaniak zeruje na uczciwie płacących. Argument "rząd będzie wiedziec" mnie nie przekonuje, bo używają go często zupełnie uczciwi ludzie, którzy pomagają w ten sposób okradać samych siebie myśląc że
@KoszernyChomik: dla mnie to nawet nie to zeby zlikwidowac gotowke (bo mi to wisi czy ta forma jest czy jej nie ma), ale zeby w kazdym sklepie mozna bylo placic karta. I tak w polsce jest dobrze na tym polu. Najmniejsze sklepiki maja terminale i to takie nieuposledzone, gdzie jak czlowiek mozna zaplacic zblizeniowo. Ale czasami dalej musze pytac przed zakupami czy mozna placic karta. Gotowki nie nosze, juz od paru
KoszernyChomik: Powiedz to światowym bankom, bo to właśnie one będą o tym decydować.
Nie każdy lubi też płacić kartą (ja nie lubię). Gotówka albo smartfon są w tej sytuacji wygodniejsze.
Marakuja:

Co innego jak jestes zwyklym robolem - trybikiem, a co innego jak zaczniesz zagrazac realnie status quo


A to trybiki już nie mogą zagrażać? Bo nie wiem co masz na myśli?

abcdefghijklmn:

To prawda, ale KoszernyChomik ma rację z innego powodu: rząd będzie coraz więcej o nas wiedział, będzie miał praktycznie całą wiedzę o nas i o naszych finansach.


Nie tylko o finansach, a o całej aktywności.
W Skandynawii jest zresztą