Wpis z mikrobloga

Cześć Mircy radiowcy!
Potrzebuję pomocy z wyborem antenki do (nie bijcie proszę) Baofenga UV-5R ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Buduję małą stację nasłuchową na działcę z linkiem do komputera w domu. Niby można by Babunga po prostu postawić na stole obok laptopa ale całość będzie na poddaszu z metalowym dachem tak więc odbiór z wewnątrz jest mocno utrudniony. Całość miała być robiona po kosztach ale chcąc nie chcąc muszę zainwestować w antenę.

I tu się zaczyna problem bo już się naczytałem jak to RX na Baofengu zapycha się przy lepszych antenach i odbiór jest słabszy niż na fabrycznej.

I zastanawiam się czy kupić samą antenę (nawet dla uproszczenia całego montażu myślałem o wystawieniu samochodowej na podstawie magnetycznej na metalowy dach) czy może zainwestować i w antenę i w jakiś skaner unidena.

Co sądzicie?

#krotkofalarstwo
  • 7
@xfilokolo: korzystam z anteny na magnesie przyczepionej na dachu bloku, do takiej blachy i zbiera dość dobrze. Może Nagoya UT-308 się sprawdzi. Korzystałem z tej anteny w samochodzie. Na dachu mam inną, nie pamiętam nazwy, ale była niby lepsza i droższa :P
@kacperinjo: A powiedz mi proszę na jakich prawach to zamontowałeś na dachu? Do kogo należy blok? Ktoś robił problemy? Kabel w pionie technicznym czy luźno puszczony po elewacji?
Będę wdzięczny gdybyś mi podał możliwie dużo szczegółów. Sam teraz mocno kombinuję jakby tu na bloku u siebie wystawić antenę na VHF/UHF.
@xfilokolo u mnie to akurat nie problem, bo małe osiedle i nikt problemów nie robił. Dalem tylko znać że chce postawić antenę, nie mówiłem do czego itp. nikt nie miał nic przeciwko, inni sąsiedzi też mają swoje anteny itp. przewód puściłem luźno, akurat w tym miejscu też są jakieś przewody z internetu czy innych anten, więc w oczy nie razi.
Właśnie ja mieszkam w bloku 4 piętra w centrum miasta 50k. Teoretycznie też ludzie w blokach z tym samym administratorem mają na dachu anteny a kable lecą luźno po elewacji ale nie wiem jak się do tego zabrać. Niestety spółdzielnia ogółem bardzo niechętnie odpowiada na wszelkie pisma. Czy to o użycie jakiegoś pomieszczenia, czy jakieś zapytania. Nic, jakby nie dostawali pism (ale dostarczone osobiście). Sąsiad z góry ma po elewacji puszczony kabel
@xfilokolo ja kupiłem przedłużacz :p nie wiem na ile się to sprawdza, bo amatorem jestem. Ja mam chyba 10M jak dobrze pamiętam. U mnie na dachu była blacha więc na magnesie przyczepiłem i żadna wichura jeszcze mi tej anteny nie zdjęła :p

U ciebie może być problem trochę. Ja tam wszedłem na dach i nie pytałem nikogo o zgodę tylko poinformowałem że będę montował :)
@kacperinjo: Ja niestety najprawdopodobniej będę musiał poprosić o udostępnienie klucza do wyjścia na dach. Poinformuję tylko, że chcę zamontować antenę. Jeśli ktoś będzie pytał jaką to powiem, że CB (bo licencji jeszcze nie posiadam).