Wpis z mikrobloga

Cześć,

w nawiązaniu do mojego komentarza, z tego wpisu podrzucam nową wersję arkusza do rozliczenia podatku z Mintosa za 2019 rok.

Link do arkusza

Ta wersja na ten rok raczej jest finalną, poprawiłem formatowanie, żeby było bardziej czytelne i rozbiłem przychody z Mintosa na 4 osobne strumienie: odsetki, bonus z referali, bonus z promocji i zyski/straty od sprzedaży na rynku wtórnym.

Generalnie zostawiam każdemu z was decyzję, z których strumieni się rozliczać, osobiście rozliczyłem się ze wszystkich.

Dodatkowo w instrukcji napisałem swoje podejście do rozliczania podatku z Mintosa - podkreślam, nie jest to żadna sugestia z mojej strony, a jedynie moja własna interpretacja. Opisałem to ze względu na powtarzające się pytania pod tagiem jak się rozliczać z Mintosa. Jeżeli macie inną interpretację - feel free to use yours.

Dwie rzeczy na koniec:
1. Arkusz należy POBRAĆ na dysk - może to oczywiste, ale wolę to podkreślić, bo wiem, że niektórzy próbują wypełniać go w google sheets. Przyznam szczerze, że nie sprawdzałem kompatybilności z OpenOffice, LibreOffice etc., ponieważ osobiście używam Excela.
2. Jeżeli ktoś pobrał poprzednią wersję arkusza, a nie użył jej jeszcze do rozliczenia - usuńcie proszę tamtą wersję i pobierzcie tę. Mintos w ostatnich dniach zmienił jedną istotną rzecz w tagowaniu zdarzeń na waszych kontach, co uniemożliwia poprawne funkcjonowanie tamtej wersji.

Jeżeli macie jakieś pytania/wątpliwości - piszcie śmiało w tym wpisie.

#mintos
  • 15
#mintos

To ja może dodam od siebie, że napisałem taką mikro aplikację: https://mintostaxcalculatordev.herokuapp.com/ w której wystarczy pobrać raport operacji za dowolny okres (plik XSLX), załadować do aplikacji i gotowe. Wszystko zadzieje się samo.

To taka hiper wstępna wersja licząca tylko operację odsetkowe i podatek z nich należny dla dowolnej waluty obsługiwanej przez Mintos. Nie wyliczam tam nic innego - żadnych zysków/straty z rynku wtórnego, kasy za polecenia itp

Myślę, że dla większości
czy w przypadku, gdy nie realizujecie zysku (nie wypłacacie pieniędzy z mintosa) również się rozliczacie?
@sebb: tak, wypłacenie środków na rachunek bankowy nie ma znaczenia z punktu widzenia prawa podatkowego, przychód jest wtedy kiedy środki zostaną postawione do twojej dyspozycji, ergo - wpłyną na twoje konto Mintos. Z resztą, to tylko potencjalne odłożenie płatności podatku w przyszłości, ale ogólna wykładnia co do przychodów podatkowych jest taka jak napisałem wyżej.