Wpis z mikrobloga

Czy wiesz, że nie każda dystrybucja GNU/Linux zachowuje się etycznie? Są też takie, które szpiegują swoich użytkowników, na przykład Ubuntu.

Richard Stallman stanowczo potępia Ubuntu za to, że pokusiło się na szpiegowanie swoich użytkowników. Jak twierdzi, musimy dać Canonical lekcję, żeby nie szpiegowało swoich użytkowników, ponieważ jedną z zalet wolnego oprogramowania jest to, że możemy bronić się przed funkcjami szkodzącymi użytkownikom. Nasz sprzeciw musi być na tyle silny, aby żadna inna dystrybucja GNU/Linux nie poważyła się szpiegować swoich użytkowników.

Dodatkowo Richard Stallman nie pochwala dystrybucji, które używają niewolnego oprogramowania, ponieważ jak twierdzi, przyzwyczajają nas one do wygody, a nie wolności jako celu, do którego dążymy.

---
Linux Po Ludzku to kanał popularyzujący wolne oprogramowanie, w tym wszystkie dystrybucje systemu GNU z jądrem Linux; ma zadanie promować rzetelną wiedzę o filozofii wolnego oprogramowania.

Tag do obserwowania/czarnolistowania ~> #linuxpoludzku

Tagi dla zainteresowanych: #linux #bojowkalinux #gnu

Poczta elektroniczna: linuxpoludzku@gmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/Linux-Po-Ludzku-106843790919730/
Mastodon: https://101010.pl/web/accounts/183740

Tagi dla zasięgu: #komputery #programista #programowanie #filozofia #pcmasterrace #stallman #windows #windows10 #microsoft #apple #macos #etyka #linuxmasterrace

Dodatkowe tagi: #technologia #technika #szpiegostwo #inwigilacja #deepin #ubuntu #linuxmint
LinuxPoLudzku - Czy wiesz, że nie każda dystrybucja GNU/Linux zachowuje się etycznie?...
  • 5
@PoteznyMagWody: w jednym z wywiadów, który teraz tłumaczę, Stallman mówi, że jeśli urządzenie się nie aktualizuje, a jego kontroler jest wolnym oprogramowaniem to nie musisz się przejmować w tym co jest żarówce (jego przykład dotyczył urządzeń IoT). Myślę, że tu podobnie, urządzenie raczej nic nie wysyła, nie mniej jednak 100% wolne oprogramowanie w oprogramowaniu sprzętowym to dobry kierunek, masz rację.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Formbi: nie wiem jak w 20.04, ale w instalatorze, jest opcja telemetrii domyślnie włączona (mogę mieć nieaktualne dane), ale tak, Amazon usunęli. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@LinuxPoLudzku: Jest włączona bo 20.04 to beta i potrzebują tych danych do poprawiania systemu. W stabilnej już nie będzie