Wpis z mikrobloga

Cześć! Nosze się z zamiarem zakupu pierwszej drukarki 3d. Przyda mi się do drobnego wydruku i oczywiście jak to bywa mam pewien dylemat. Otóż zastanawiam się pomiędzy ender 3, ender 3 Pro lub ender 5. Troche czytałem zarówno na polskojęzycznych jak i anglojęzycznych. Z tego co zrozumiałem, to Ender 5 drukuje szybciej i jakościowo lepiej niż ender3. Jednakże zauważyłem, że sporo osób poleca Endera 3 i później jego "ulepszanie" - czy mógłby mi ktoś wyjaśnić dlaczego ulepszać endera 3, a nie kupić od razu endera 5?

Widziałem również, że można projektować poszczególne elementy w programach za pomocą zdjęć z telefonu jak ma się konkretny przedmiot na żywo ( jakieś nakłada się niebieskie paski - tylko nie wiem po co) i program "zczytuje"? dany przedmiot w odpowiedniej skali i można to wydrukować. Czy się mylę? Pytam bo mnie to tak zaciekawiło.

Będę wdzięczny za wasze odpowiedzi.
#ender3 #ender5 #druk3d #drukowanie3d #pytanie #drukarki3d
  • 7
dlaczego ulepszać endera 3, a nie kupić od razu endera 5?


@Partizip2: Bo ender3 ma dużo większą społeczność, dokumentacje, ilość pomysłów, i łatwość modyfikacji (i ustawienia geometrii itp) niż skrzynkowy 5, i jest przy tym tańszy?
A 3 i 5 wymagają pewnych modyfikacji, albo inaczej "wiele można w nich jeszcze poprawić" ;) bo każdy z nich cierpi na pewne problemy, które wynikają z kompromisu pomiędzy ceną a komplikacją montażu i produkcji
czy można powiedzieć, że ta społeczność jest największa jak na tanie budżetowe drukarki 3d?

@Partizip2: nie wiem czy największa, ale jak wpiszesz w google "ender 3 cośtam problem" albo "upgrade" to ci znajdzie pełno rozwiązań. Kiedyś bardzo popularne były "anety" bo 2x tańsze były i 100x bardziej badziewne, ale obecnie chyba wszyscy posiadacze albo są łysi od darcia włosów z głowy, albo na samo słowo druk3d mają flashbaki, albo nie chcą
@Partizip2 konkretnie pod endera3 jest masa ulepszeń, dodatków itp zarówno do wydrukowania na gołym enderze jak i do kupienia w necie. zmienić na lepsze można wszystko, płytę, ekstruder, głowicę itp. ender3 w mojej ocenie jest doskonałą bazą pod druk 3d. Jak uznasz że coś cię ogranicza to to zmieniasz na lepsze. Chociaż jak uważam, że bazowy ender 3 drukuje całkiem fajnie
@hrumque: Podepnę się do pytania, bo sam planuję kupić endera, ale myślałem o ender 3 pro - czy w kwestii modyfikacji, ulepszeń i społeczności ender 3 pro różni się od endera 3?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Devih: pro i nie-pro współdzielą ten sam hardware i mają te same problemy (przerwa w extruderze na rurce, rolki vslot, itp), z wersji PRO warto skorzystać z okazji lepszego zasilacza albo szerszej belki pod stołem - ale powiedzmy sobie ze te zmiany nie są warte (przeważnie) różnicy cenowej między pro i zwykłą.
Szersza belka jest fajna ale jeśli i tak wymieniasz prowadnice z vslot na hiviny to nic nie zmienia
Lepszy