Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
tl;dr Od programisty z 15 letnim stażem do ludzi którzy chcą sie przebranżowić (bez hejtu)

Bawi mnie, zwłaszcza tu na wykopie i na niektórych grupkach facebookowych wyniosłość programistów. Nie jestem w stanie tak naprawdę wskazać drugiej tak zakompleksionej grupy zawodowej, no może kierowcy TIRów są blisko. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mam wrażenie, że żyjecie w strasznie odrealnionym świecie. Większość z Was robi ciągle to samo: CRUDy, interfejsy pod web apki albo automatyzuje. Skąd wzięła się taka nienawiść do ludzi którzy chcą zmienić zawód?

Opowiem wam anegdotkę. Rok temu na tagu programistycznym był użytkownik o nicku kebab-case lub coś w tym stylu. Student PWr bo co wpis się do tego masturbował/pracownik chyba Comarchu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przez prawie rok zanim skasował konto uskuteczniał propagandę pt: do programowania tylko po politechnice. Raz zapytał czy ktoś zna kogoś kto dostał się na staż/do pracy bez statusu studenta z tej mitycznej polibudy. Podałem mu nick mojego kolegi ktorego uczyłem i wiecie co? Nasz studenciak nawyzywał go na privie od najgorszych, że jak to tak bez studiów? A wiedza na temat sieci, systemów operacyjnych? A Ty kiedyś programowałeś w assemblerze?!?!

Na miłość boską, ludzie. Nasza praca już teraz zamiast do Indii jest outsourcowana na Ukraine, Węgry czy Rumunie. Śmiać mi się chce jak obrażacie hindusów gdy pojawia się temat outsourcingu a tak naprawdę nie wiecie, że za waszymi plecami wyrastają outsourcingowe potęgi. Dla przykładu Rumunia:

- senior zarabia tam max 1300 euro
- ta sama jakość co w Polsce
- płynny angielski

Ja sam pracuje w Niemczech od kilkunastu lat i tutaj nie ma kultu programisty. Tutaj programiści zachowują się jak normalni ludzie, zachęcają innych do nauki, biorą ludzi na staże nawet bez studiów - a może kogoś zainteresujemy. Totalnie nie rozumiem skąd wyniosłość w polskich klepaczach kodu. Opanujcie się trochę i przestańcie obrażać początkujących. Wiem, wy najchętniej zatrudnialibyście na frontendzie/javie ludzi po Harvardzie.

Prawda jest taka, że programowanie jest coraz łatwiejsze i coraz więcej ludzi chce się tego uczyć. Nie walczcie z tym bo nie macie nawet szans.

#programowanie #naukaprogramowania #pracait #testowanieoprogramowania #pracbaza

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5ebbd33d46fe92d49c8d09f6
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Wesprzyj projekt
  • 108
@AnonimoweMirkoWyznania: Taka prawda. Cała masa pryszczatych, otyłych dzbaniaków po politechnikach ma ogromny ból dupska, bo ktoś w pół roku zdołał się nauczyć podstaw i załapać do branży. Oni od późnego gimnazjum #!$%@? jak dzikie osły, ślęcząc godzinami nad pożółkłą klawiaturą, żeby w efekcie mając te 20-kilka lat dostać się na staż do Comarchu. Stąd to pieczenie z tyłu i chęć zamknięcia branży dla młodych.
Żeby nie było - ogromna ilość kartofli
@AnonimoweMirkoWyznania: Obserwuję tag od jakiegoś czasu i mam wrażenie, że tutaj gdzieś 3/4 osób nigdy nie pracowało, ani nie napisało pewnie żadnego programu. Większość postów tutaj, to albo wannabe programiści którzy tylko piszą zamiast coś robić, albo pytania na trywialne błędy na które rozwiązanie można znaleźć w google poprzez wpisanie frazy po angielsku XD.

Również jakieś 1/2 tagu jest #!$%@? pytaniami typu "ile zarabia programista HTMLA z 2 tygodniowym doświadczeniem?", bo
@AnonimoweMirkoWyznania:

To samo jest z tą mityczną pasją do programowania, którzy jeszcze wszyscy do niedawna mówili, że trzeba mieć. No nie wydaje mi się, to normalna robota i jeżeli ją tolerujesz to jest dobra.

A bo wypalenie, a bo nowe technologie itd


To jest praktycznie w każdym zawodzie kreatywnym, że trzeba być na bieżąco z najnowszymi trendami jak się chce zawsze dużo zarabiać, z perspektywy czasu nie rozumiem tego argumentu, lekarze
@AnonimoweMirkoWyznania: ludzie w tym kraju ogólnie są jacyś sfrustrowani i próbują to sobie odbić na innych. Jeśli komuś się "udało" to się lansuje na bóg wie kogo. Ale prawda jest taka jak w każdej innej branży, nie każdy się nadaje do wszystkiego.

Ale... jeśli nad kimś trzeba siedzieć żeby napisał prosty kod mając do dyspozycji wszystkie tutoriale świata i stackoverlow to są dwie możliwości:
a) albo jednak kodowanie jest takie proste
via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
@Rousseau: akurat studia informatyczne nijak się mają do pracy programisty bo nikt nie jest w stanie przekazać wiedzy wystarczającej do pracy. Sam studiuje i tego co chce robić czyli data science mam jeden semestr + po jednym semestrze probabilistyki i statystyki. Webu czy innych rzeczy też nie ma dużo. Możesz mnie obudzić o 5 rano a wyrecytuje ci co robi dana instrukcja w assemblerze lub jak działa RAM i takich przedmiotów
To jest zawód jak każdy inny. Nikt się nie rozpływa nad początkującymi tynkarzami, kierowcami czy księgowymi. Albo się coś robi porządnie albo nie, nie ma znaczenia, jakie się na wykształcenie.

ALE

Jak ktoś wie, z czym je się sieci, systemy operacyjne, systemy przechowywania danych to prawdopodobnie napisze optymalniejszego tego CRUDa. A wychodząc poza CRUD to programowanie potrafi być wymagające; współbieżność, optymalizacja, systemy, od których wymaga się konkretnych małych czasów reakcji, wysokiej niezawodności
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bledny: jeśli ktoś chce rzeczywiście jako programista piąć się wyżej na stopnie leaderskie to inżynieria oprogramowania się na pewno przyda chociaż dużo i tak się nie da nauczyć, bo jak rozmawiałem ze znajomymi to też mają po jednym semestrze. Metodyki są wszędzie inne więc wystarczy znać podstawy, a nauczyć się tego można w kilka godzin z szeroko dostępnych źródeł a nawet można zapytać na tagu na wykopie co się wykorzystuje w
Ja sam pracuje w Niemczech od kilkunastu lat i tutaj nie ma kultu programisty. Tutaj programiści zachowują się jak normalni ludzie, zachęcają innych do nauki, biorą ludzi na staże nawet bez studiów - a może kogoś zainteresujemy.


@AnonimoweMirkoWyznania: typie xD jak pracujesz w Niemczech to co się wypowiadasz o programistyczne w Polsce. Bardzo chętnie dzielimy się widza. Są grupy z darmowymi prelekcjami i warsztatami, rekrutujemy stażystów z których potem najlepsi trafiają