Wpis z mikrobloga

Miraski co byście wybrali?
MBP 2019 i5/16GB/128GB
MBP 2020 i5/8GB/256GB
MBA 2020 i3/16GB/256GB

Obecnie w laptopie z W10 mam 8GB RAMu i ledwo mi to starcza na oglądanie seriali czy pracę w excelu, dlatego zastanawiam się czy nie brać zeszłorocznego modelu właśnie ze względu na większy RAM.

Rozmiar dysku nie jest aż taki ważny, mam 50GB iCloud + dysk SSD z laptopa przerobię na zewnętrzny.

#macbook #apple
  • 33
  • Odpowiedz
MBP 2019 i5/16GB/128GB - wada fabryczna klawiatury, gorsze głośniki, stery CPU i GPU
MBP 2020 i5/8GB/256GB - mało ramu, droga rozbudowa, pamięć bez możliwości rozbudowy
MBA 2020 i3/16GB/256GB - słabe chłodzenie, brak touchbara jak lubisz

@baka-neko: Jeżeli CPU w MBA Ci starczy a jest to i3 dwie generacje nowszy niż w MBP2019 z wydajniejszą grafiką, jeśli nie potrzebujesz touchbara to brałbym MBA. Pamiętaj tylko że i3 ma 2 rdzenie
  • Odpowiedz
@baka-neko: Używam MBA 2020 i5/8gb/500 gb do mobilnych wideokonferencji, kilkunastu arkuszy excelowskich, podstawnego projektowania na mapach katastralnych/zdj satelitarnych i do czasu wolnego - nie przekraczam 70 stopni a stale to monitoruje. Z tym że testowałem ten sprzęt wcześniej więc wiedziałem do czego będę go używał. Jako podstawowy sprzęt jednak na pewno wybrałbym Pro, jeśli nie masz opcji iMaca
  • Odpowiedz
@baka-neko: nie bierz 128 GB, 256 to minimum w dzisiejszych czasach, nawet jak trzymasz pliki na zewnętrznym dysku. Zainstalujesz kilka programów, trochę tymczasowych plików i się zrobi problem. Ja prawie wszystko trzymam w chmurze i mam pół dysku lekko zajęte (256 GB). 8 GB RAMu jest wystarczające do podstawowej pracy, brałbym tego MBP 2020 na twoim miejscu, chyba że chcesz programować albo robić jakieś bardziej wymagające rzeczy na nim.
  • Odpowiedz
  • 0
Zdania ekspertów są podzielone xD

@Andriejewicz: @pekak: 8GB w zupełności wystarczy? Chciałabym żeby służył mi jak najdłużej (5+ lat). Trochę się boję, że będzie za mało, szczególnie, że na obecnym laptopie (też 8GB) wystarczy jak mam otwartych kilka kart w FF, worda, excela i jakiegoś pdf i cyk zużycie 80%, samo oglądanie serialu to coś koło 70%.
  • Odpowiedz
@baka-neko: wiesz co, ja pracuje na MBA 2015 z 4GB ramu. Chrome + Mail + Spotify i trochę zamula, ale daje radę. Za to mam jeszcze MBP 2017 z i5 i 8GB RAM i nigdy jeszcze nie potrzebowałem więcej, a czasami edytuję zdjęcia i dźwięk. 16 GB fajnie mieć, ale jak ci szkoda kasy to na 8GB też pociągniesz jeszcze kilka lat.
  • Odpowiedz
@pekak: @baka-neko: Tego się nie da obiektywnie stwierdzić, wszystko zależy od użytkowania. Ja mam 128 GB i na luzie mam 50+ wolne. Natomiast zasadnicza różnica jest taka, że co do pamięci to kupisz sobie byle dysk na USB za grosze, albo chmurę za 3,99 za 50 GB i jesteś ustawiony, a z RAMem co? Dupa blada, bo nie rozbudujesz tego za nic.
  • Odpowiedz
@baka-neko: No bo wszystko zależy jaką pracę wykonujesz - do mojej mi wystarczy, a więc przeskakiwanie między okienkami, pocztę, konfy, tekst, tabele, podstawowy rysunek techniczny - jak pracuje w terenie. Robie sobie 'bazowe dane', a stacjonarnie używam iMaca gdzie projektuje w Qgisie czy grafice wektorowej jak przenoszę rzędne. Jako podstawowy komputer do złożonych zadań MacBook Air się absolutnie nie sprawdzi, także radziłbym tego Pro 2019 z większym ramem, albo szarpnąć się
  • Odpowiedz
@baka-neko: dla mnie używany = dyskwalifikacja, ale to tylko ja, bo nie ufam ludziom i ich traktowaniu sprzętu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wolę kupić gorszy/droższy, ale nowy. Miej też na uwadze, że klawiatura motylkowa 2018 jest gorsza od 2019
  • Odpowiedz