Wpis z mikrobloga

Odległość między szerszymi liniami to 3.0 mm.
To czarny spray naniesiony na surowe PCB i wypalony laserem.
Wnioski są mniej więcej trzy:
da się tą metodą zrobić PCB;
duża moc lasera nadtapia lakier, więc trzeba/można wypalać to szybko;
mam beznadziejną optykę, gdy ustawić ogniskową tak, żeby w pionie i poziomie wylanienie było jednakowej szerokości to sam rzaz ma jakieś 0.4mm. Jak widać krótkie, wąskie linie są naprawdę wąskie - ogarnięcie 2/2 mil jest realne do osiągnięcia, ale trzeba mieć dobry laser z dobrą optyką;
To, póki co, fajna zabawa.
#diy #lasery #elektronika
Pobierz A.....k - Odległość między szerszymi liniami to 3.0 mm.
To czarny spray naniesiony n...
źródło: comment_1592091308JvS8i23W1eAkEPcVplvlX0.jpg
  • 6
@Analityk: rok temu jakoś robiłem sobie w ten sposób płytki drukowane. Sposób szybszy od metody żelazkowej i zawsze wychodzi, nie obaw Że ścieżka się odklei wraz z papierem. Zamiast lakieru w spray używałem czarnego podkładu lakierniczego w sprayu, zwykły lakier przy ścierkach umieszczonych bardzo blisko siebie siebie potrafił się stopić i „rozlać”. Używałem taniego lasera 5W z aliexpress z stara drukarką 3D. Ogólnie mega polecam, chwile trzeba tylko posiedzieć i się
Pobierz RusXBlack - @Analityk: rok temu jakoś robiłem sobie w ten sposób płytki drukowane. Sp...
źródło: comment_1592093909qQ8xnbR7ETRK7DKVQrKp7g.jpg
@Analityk: ale po co mocny laser, po co topić lakier itp. Jak chiński blue 2W 445nm (około) pięknie naświetla/drukuje na płytkach foto-czułych gotowych (jak ci się nie chce nanosić lakieru osobiście)
https://www.gotronik.pl/laminat-dwustronny-swiatloczuly-160x100mm-fr-4-do-pcb-p-6755.html

Szybki przelot i wystarczy zmyć to, co nie utwardziło się, i do trawienia. Jak sobie zadbasz o "trzymanie rogów płytki" przy naświetlaniu tak by dało się do tego przykładać idealnie, i mieć punkt 0,0 zawsze w tym samym miejscu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Analityk: ta ale kwestia tego, żeby nie palić lakieru bo choćby przewodność cieplna miedzi zepsuje szerokość ścieżek, a tylko naświetlać lakier uv utwardzalny a potem go zmyć recznie