Wpis z mikrobloga

27 lat temu zmarł lekarz, który postanowił nie opatentować swojej szczepionki, aby wszystkie firmy farmaceutyczne mogły ją wyprodukować i zaoferować wszystkim dzieciom na świecie.

Albert Bruce Sabin urodził się w 1906 roku w Białymstoku.

Żydowski lekarz i wirusolog, znany z odkrywania szczepionki przeciwko polio, zrezygnował z pieniędzy patentowych, umożliwiając jej rozprzestrzenienie się dla wszystkich, w tym na biednych.

W latach 1959–1961 miliony dzieci z krajów wschodnich, Azji i Europy zostały zaszczepione: szczepionka przeciw polio zahamowała epidemię.

Powiedział:
„Wielu nalegało na opatentowanie szczepionki, ale nie chciałem. Jest to mój dar dla wszystkich dzieci na świecie”.
I to był jego testament.
#ciekawostki #historia #historiajednejfotografii #medycyna #szczepienia #gruparatowaniapoziomu
I.....u - 27 lat temu zmarł lekarz, który postanowił nie opatentować swojej szczepion...

źródło: comment_1595510568YTZXGkqsOA5r5wjIrEmv6j.jpg

Pobierz
  • 112
  • Odpowiedz
U niektórych przechodziła nieobjawowo


@eoneon: U 99,9% przechodziła bezobjawowo lub jak zwykłe przeziębienie.

Ten 1 promil dotkniętych trwałym paraliżem lub zgonem w zdecydowaniej większości chorobę "zawdzięczał" lekarzom i ich terapiom: lewatywie, wycinaniu migdałków, sulfonamidom itp.

Szeroko stosowane na pacjentach trucizny:

1. Medykamenty przeciwzapalne dla <40oC w piku
2. Środki "ochrony" roślin
3. Szczepionki na mikroby rodzime
4. Antybiotyki z byle powodu
5. Inne zbędne lub przedawkowane elementy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
czy z patentami nie jest tak że ktokolwiek inny mógł ją opatentować skoro on tego nie zrobił?

@panelpodlogowy: nie, aby coś opatentować musi to być nowe, jeśli wynalazek jest już znany przed złożeniem wniosku patentowego - nie ma zdolności patentowej.
  • Odpowiedz
jeżeli chodziło by o pochodzenie, to by pisali Izraelczyk.


@Paruwkowy__Skrytorzerca: nie da sie byc tak głup xD 4/10 bo odpisalem i daje na czarno
Wgl cale swoje wykopowe zycie staralem sie nie dawac nikogo na czarno i moze w sumie byly to ze 2 osoby, a z pod tego wpisu sa juz 3
Wstyd mi ze tu z takimi siedzimy
  • Odpowiedz
Polsko-żydowski lekarz


@NickoSky: Teraz to polsko-żydowski, a gdyby jako nastolatek nie wyjechał do USA, to w Polsce czekało by na niego najpierw getto ławkowe, potem blokada brak etatów i funduszy na badania dla Żydów. Polscy Żydzi osiągali spektakularne wyniki w wielu dziedzinach... o ile udało im się wyjechać z tego raju.
  • Odpowiedz
@KollA: duże uproszczenie, gdyby tak było to nie byłoby paraliży w miejscach gdzie było polio a nie było medykalizacji - patrz indie. Oczywiście, że związek niewątpliwy był i to bardzo silny ale nie można mówić, że wirus polio 100% bezpieczny. W pewnych sytuacjach był niebezpieczny bo z tym wirusem należało się zetknąć w bardzo wczesnym dzieciństwie i urodzić z matki co miała kontakt z takim wirusem i przekazała nam przeciwciała, do
  • Odpowiedz
@nocere: Przecież Indie były kolonią brytyjską, czyli lekarzy mieli i podobne terapie, z mniejszą dostępnością jak już.

Raczej nie z większej higieny, a zaprzeczenia tej zasadzie. Bo higiena to całokształt działań nastawionych na utrzymanie zdrowia. Wybrany aspekt czystości w realu to stosowanie środków odkażających, które podrażniają i uszkadzają błony układu oddechowego i cała ta pseudo higiena może bardziej szkodzić niż pomagać.
  • Odpowiedz
@KollA: w Indiach przecież żyło z miliard ludzi nawet jeżeli było kolonią i było tam nawet pare tysięcy brytyjskich lekarzy to przecież to jest niemal bez znaczenia przy tak wielkiej ludności
.
Higiena w sensie źle pojęte odkażanie wszystkiego co się da i unikania kontaktów z bakteriami/wirusami co skutkowało tym, że dzieci kontaktowały się z wirusem później a im później następował kontakt z wirusem tym większa szansa na paraliż. Takie fakty.
  • Odpowiedz
@nocere: Utożsamianie higieny głównie z przestrzeganiem czystości to właśnie nadużycie i zmiana w powszechnym znaczeniu tego terminu.

Higiena (gr. hygeinos - leczniczy) – dział medycyny badający wpływ środowiska na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Celem tych badań jest zapewnienie poszczególnym osobom oraz społeczeństwu jak najlepszych warunków rozwoju fizycznego i psychicznego. Praktycznymi wynikami higieny są wskazania dotyczące usuwania z życia ludzkiego wpływów ujemnych, w różny sposób zagrażających zdrowiu i wprowadzania czynników dodatnich.
  • Odpowiedz
@KollA: pierwszą definicją słowa higiena, jest ta jaką ja podałem czyli higiena
1. «przestrzeganie czystości»
2. «nauka o wpływie środowiska na zdrowie ludzkie»

zobacz słownik
  • Odpowiedz