Wpis z mikrobloga

#liturgicznywykop

Laudetur Iesus Christus, siostry i bracia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dzisiaj wam opowiem o tym co ja noszę na sobie, gdy posługuję na Świętej Liturgii.

Dlaczego Scorpjon chodzi w sukience i sznurku? - czyli o szatach Liturgicznej Służby Ołtarza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Szatą liturgiczną wspólną dla wszystkich szafarzy wyświęconych i ustanowionych jakiegokolwiek stopnia jest alba, przepasana na biodrach paskiem, jeżeli nie jest uszyta w taki sposób, że przylega do ciała nawet bez paska. Jeżeli alba nie osłania dokładnie zwykłego stroju koło szyi, przed przywdzianiem alby należy nałożyć humerał. Alby nie można zastępować

komżą, nawet nałożoną na sutannę, wtedy gdy wkłada się ornat lub dalmatykę albo gdy zamiast ornatu czy dalmatyki używa się samej stuły.


Z OWMR 336.


To teraz pochylmy się nad każdym elementem mojego ubioru z osobna:

- alba, to długa biała szata, wywodząca się z dawniej noszonych tunik. Albus (nie ten co dziecku z blizną kazał pokonać seryjnego mordercę i psychopatę #pdk) po łacinie znaczy "biały" i odnosi się do symboliki szaty, która oznacza przystąpienie do Liturgii z czystym sercem właśnie. Można to rozpatrywać jako nawiązanie do Objawienia św. Jana: To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i opłukali swe szaty, i w krwi Baranka je wybielili (Ap 7,14b), nawiązanie do Koheleta wzywającego do noszenia białych szat na znak radości i niewinności (Koh 9,8).

Przy zakładaniu alby dawniej odmawiano następującą modlitwę:

Przyodziej mnie, Panie, i oczyść moje serce, abym obmyty Krwią Baranka cieszył się wieczną radością.


Przy okazji słów kilka o komży, czyli po prostu skróconej albie. Powstała pierwotnie jako element stroju chórowego (noszonego podczas wspólnotowego sprawowania Liturgii Godzin, gdy samemu się nie przewodniczyło), potem przyjęła się na mszy świętej. Powinno się ją nakładać na sutannę / sutanellę, a nie na bezczela na flanelową koszulę i wytarte dresy.


- cingulum, czyli z łac. pasek, to sznurek (XD), którym powinno się przepasać albę. Ponownie, geneza praktyczna i codzienna. Alby były dosyć luźne i co by wyglądały i nie przeszkadzały to przewiązanie się paskiem / sznurkiem było konieczne. Obecnie co raz częściej szyje się alby tak, aby przylegały do ciała nieco bardziej i żeby nie było konieczności używania cingulum. Choć ja uważam, że nie powinno się rezygnować z tego elementu stroju liturgicznego.
Wracając do cingulum, pierwotnie był paskami tkaniny na szerokość ok 5-6 cm, dopiero koło XVII wieku zastąpiono je plecionymi sznurami. Symbolikę tej szaty, ponownie, świetnie zaznacza modlitwa, jaką przed reformą z 1970 kapłan musiał odmawiać, przy zakładaniu go na albę, a jaką dzisiaj kapłani i posługujący mogą (i może nawet powinni) nadal:

Przepasz mnie, Panie, pasem czystości i zgaś we mnie ogień pożądliwości, aby królowały we mnie cnota wstrzemięźliwości i czystości.


- humerał, czyli hełm zbawienia. To określenie zostało zaczerpnięte z 6 rozdziału Listu do Efezjan (Ef 6,11-12) i przypisano je właśnie tej szacie, będącej kwadratowym kawałkiem lnianej tkaniny z dwiema tasiemkami. Zakłada się go zawsze pod albę. Okrywa nim się ramiona i owija szczelnie okolice szyi tak by strój codzienny nie wystawał spod szat liturgicznych. Geneza, jak to zwykle bywa, codzienna. W starożytności ówczesne elity w podobny sposób nosiły ozdobne chusty. Ta szata, przede wszystkim pełni funkcję praktyczną: jak już wspomniałem zasłania strój codzienny pod szyją, wchłania pot, co by nim nie przechodził kołnierz alby, stuły czy sutanny (a te nie tak znowu łatwo się czyściło i prało dawniej). Wracając do symboliki, znowu, świetnie ją zaznacza odmawiana modlitwa:

Włóż, Panie, na głowę moją przyłbicę zbawienia dla odparcia wszelkich napaści szatańskich.



Na koniec jeszcze słów kilka o kolorach. Dawniej normalnym było, że alba, komża, humerał, cingulum są białe i kropka. Wyjątkiem było tylko cingulum czerwone, które nosić można było jedynie z albą pontyfikalną (taką, którą mógł nosić jedynie biskup / prałat). Obecnie trendów co do kolorów cingulum jest kilka przynajmniej. Dwa główne nurty to ten tradycyjny, już opisany i "nowoczesny" gdzie cingulum zakłada się w kolorze liturgicznym dnia. Co do humerałów i alb, na szczęście nadal pozostają białe, ale co raz częściej są (moim zdaniem zbędnie) zdobione haftami we wszystkich kolorach tęczy etc.


Na zdjęciu: sposób noszenia humerału

#gruparatowaniapoziomu #katolicyzm #liturgia #kosciol #ciekawostki
Scorpjon - #liturgicznywykop

Laudetur Iesus Christus, siostry i bracia ( ͡° ͜ʖ ͡°)...

źródło: comment_1597416894780iNrsmeOmeeM1G6iU4OI.jpg

Pobierz
  • 37
via MirkoListy / WykoEvent
  • 1
@aniaczy: Zdarzało się ( ͡° ͜ʖ ͡°) krojem różnią się tylko na etapie kołnierzyka, a i osobiście uważam, że alby bez dziwnych "kapturków" są po prostu ładniejsze.
Aczkolwiek w mojej szafie wisi nadal alba, którą żem dostał w 2012 (ʘʘ)
@Scorpjon:
U mnie lektorzy noszą czerwone cingula, uważam że jest dużo lepiej ale tylko z tej wizualnej strony ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pozostałe kolory wg mnie są bez sensu, i robione bardziej sztuka dla sztuki.
Humerału nigdy nie noszę, bo mamy alby nowoczesne, sztuczne w których jest gorąco w lecie (_)
Co sądzisz o pseudodalmatykach dla lektorów, i o spódniczkach do komży?
@CorpusCallosum: Ja widziałem cyrki, gdzie białe cingula były dla lektorów, czerwone dla pomocników ceremoniarzy i złote dla ceremoniarzy XDDDD nie wiem czemu to służy, ale niech już będzie, byleby te cingula w ogóle nosili XD
Cingulum w kolorze dnia bym prędzej bronił, ale też bez przesady. W kolorze dnia to celebransi + diakon, a nie LSO.

Dalmatyki lektorskie z całej Polski zebrać w jedno miejsce, usypać z nich stos i spalić
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Scorpjon: Weź bo zaraz zjedziemy na między parafialne walki o poprawność Liturgiczną :D
Chciałbym też, żeby łatwo można było rozpoznać Ceremoniarza wśród reszty białasów, ale żadne dobre rozwiązanie nie przychodzi mi do głowy.
@damian1123: niby jest ten krzyż ceremoniarza, uregulowany przez księgę Obrzędów Błogosławieństw Służby Liturgicznej, aaaale za bardzo mi to przypomina pektorał, więc mam trochę mieszane uczucia. Jak któryś chce krzyż nosić, to niech biskupem zostanie XD
Te czerwone / złote cingulum to powiedzmy jeszcze jakieś rozwiązanie. Może nie najlepsze (bo znowu czerwień dawniej wiązano z albą pontyfikalną, a złoty jako "kolor liturgiczny" bym wywalił razem z dalmatykami lektorskimi), ale zawsze jakieś.

No
@CorpusCallosum: tyle dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale już słyszałem o kwiatkach, że lektorzy od biskupa błogosławieństwo otrzymali wraz z krzyżami, a na parafiach ich proboszczowie zabraniają nosić krzyże na albie XD