Wpis z mikrobloga

Kupiłem na alledrogo 2 balony 10 i 15 l i zastanawiam się, czy je zwrócić, czy może każdy taki jest a ja się "czepiam"?
Jakieś dziwne rysy, na jednym odprysk - ale też pełno mniejszych/większych pęcherzy powietrza na szkle - to raczej nie uszkodzenie w transporcie tylko już po prostu taki był.. (tak jakby wewnątrz/w środku szkła?)
#winiarstwo #wino
  • 4
Przerabiałem temat, nastawiłem w takim balonie wino. Aż tu nagle w nocy jak jebło to myślałem że ruskie czołgiem mi wjechali na podwórko. Niestety cały pokój do malowania. Nawet się nie zastanawiaj tylko zwróć to bo nic z tego dobrego nie będzie. Teraz nowe balony są strasznie słabej jakości (cienkie szkło). Jak możesz to poszukaj gdzieś w okolicy ludzie często sprzedają takie stare balony za niewielkie pieniądze.
@mikkepl: No właśnie nic w okolicy takiego znaleźć nie mogę. Delikatne odpryski są po zewnątrz, a te bąble powietrza tak jakby są w środku.

Najgorzej jak oddam, kupię z innego miejsca a przyjdą takie same ¯\_(ツ)_/¯
Właśnie najgorsze są te bąble w środku. One osłabiają całą strukturę szkła przez co nie ma takiej wytrzymałości. Tak prawdę mówiąc jak schodzi taki produkt z huty szkła to jest to traktowane jako odpad do ponownego przetopienia. Ja bym nie ryzykował na Twoim miejscu chyba, że lubisz duże ryzyko i masz w planach remont. Weź też pod uwagę że jak taki balon wybuchnie to ktoś postronny może dostać odłamkiem szkła i może
@Mikseth: w moim balonie też mam 1-2 takie bąble w szkle. Zrobiłem w nich już ze 3 nastawy i ze 4 raz uderzyłem balonem przy myciu/nalewaniu o coś twardego i nadal się trzyma.
W balonie nie powinno być takiego ciśnienia żeby miał wybuchnąć, prędzej się zbije przy przenoszeniu lub myciu.
@mikkepl: jeżeli Ci balon rozsadziło to prawdopodobnie przez zatkaną rurkę fermentacyjną, jeżeli by balon nie pękł to by wywaliło korek