Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ofkoz:
Ma jakiś sens
Masz do wyboru:
-pompe powietrzną (split lub monoblok)
-pompe gruntowa ( z wymiennikiem pionowym, poziomym lub helikospiralnym (taki pomiędzy))

Jest jakas firma na południu Polski co robi własne proste pompy ciepła gruntowe i wymienniki helikospiralne. Cena wychodzi podobnie jak za powietrzna a wydaje mi się to bardziej trwałe rozwiązanie
@ofkoz: ma duży sens, jak wszędzie zaplanujesz podłogówkę na niski parametr to nie ma tańszego ogrzewania.
Albo zamiast podłogówki maty kapilarne, to masz w jednym ogrzewanie i chłodzenie, uwierz, że będziesz myśleć prędzej czy później o chłodzeniu.
Ewentualnie pompa ciepła powietrze-powietrze, też chłodzi i grzeje.

Oczywiście jak założysz do tego panele, to ogrzewanie i prąd bytowy za darmo. Tego przy gazie w żaden sposób nie osiągniesz.
@kuncfot: większość osób decyduje sie jednak na podłogówkę przy pompie ciepła, ale troche mnie zaintrygowałeś tymi matami.

Zastanawiam się czy w przypadku mat kapilarnych nie problemu ze skraplaniem sie wody np. montując ją w suficie na poddaszu? Jesli tak to co trzeba pewnie jakies czujniki montowac w punkcie rosy zeby wylaczac instalacje... ale czy ze skroplonej wody nie zrobi sie potem grzyb?
@losbaltica: z tego co czytałem one do chłodzenia potrzebują wodę 18 stopni (ponieważ są bardzo gęste, rurka co 1 cm), czyli powyżej punktu rosy.

Rozwiązanie jest sprawdzone, dużo biurowców na tym chodzi, a że jest to droższe od podłogówki to nie jest popularne.
Jak chcesz poszukać coś w necie to maty - beka, hennlich , na FB w grupie pomp ciepła Grzegorz Żbik