Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu opowiadałam Wam o bolicy stonkówce (Symmorphus murarius): https://dzicyzapylacze.pl/bolica-stonkowka-symmorphus-murarius/ oraz jej zdolnościach kamuflowania zamknięcia gniazda. Korek zabezpieczający gniazdo robiony jest z gliny, a na zewnętrznej warstwie osa tworzy warstwę maskującą. Mirek @Wygramitak przesłał mi świetny film, gdzie osa maskuje zamknięcie gniazda sznurkiem od palików do pomidorów. Bolica została oznaczona przez specjalistę (Darecki) jako właśnie ten gatunek. Niesamowite! Dzięki za to znalezisko!
Jeżeli jesteście ciekawi, to w moim artykule zamieszczone są też inne przykłady zamknięcia gniazda przez tę osę różnymi materiałami, m.in. roślinnymi a także kawałkami odpryśniętej farby.

#dzicyzapylacze #ocieplaniewizerunkuosy #owady #gruparatowaniapoziomu
M.....e - Jakiś czas temu opowiadałam Wam o bolicy stonkówce (Symmorphus murarius): h...
  • 26
  • Odpowiedz
pisz do mnie kobieto ()

@pierzak: ( ͡° ͜ʖ ͡°)

trochę fajno, ale chyba trochę bardziej straszno, że ten plastik się wszędzie wdziera :/

I tez dość specyficzne jest ze przy całej swojej finezji do maskowania wybrała akurat tak intensywny kolor.


@Tulkandra: Jest to tylko zewnętrzna warstwa, bo zamknięcie jest zrobione z grubego korka gliny. W artykule Westricha "Die
  • Odpowiedz
Zapomniałam dodać:
Odczep się ode mnie kobieto i już mnie nie wołaj!
Tutaj w prosty sposób możesz anulować wołanie do wpisu.
Zaplusuj ten komentarz.
  • Odpowiedz
@Tulkandra
@Megachilidae
Jesteśmy skończeni my i owady
Świat skończy się szybko, czasem zagłady Wszystko już zgłupiało, bo nie daje rady
W telewizji porady jak składować odpady
Ale na nic się mają wykłady, wszystko i tak spłonie jak natury pokłady.
Smutne oczy jeszcze będą normalnym widokiem, bo my jesteśmy głupsi rok za rokiem
Kiedy ta pszczoła umrze, zawiedzona materiałem Następne skończą tak samo, aż zaniemiałem :(
  • Odpowiedz
@E_li_mi_nator: Bolica buduje gniazdo liniowo, tak jak to robią pszczoły samotne, w pustych tunelach, np. w wydrążonych chodnikach w drewnie lub w łodydze trzciny. Tworzy na przedzielone gliną komórki, które oprowiantowuje upolowanymi larwami chrząszczy. Po zamknięciu gniazda szuka nowego otworu itd. Samica bolicy nie potrzebuje wracać później do gniazda, bo jeszcze tego samego roku umiera. W kolejnym roku z tych gniazd wygryzie się potomstwo bolicy i proces się powtórzy.
Dla zobrazowania
M.....e - @Elimi_nator: Bolica buduje gniazdo liniowo, tak jak to robią pszczoły samo...

źródło: comment_1598032608OtyzrMziajEjnw4y5UObgQ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz