Wpis z mikrobloga

Znaczenie liczby 108 w #buddyzm

„Mamy sześć organów zmysłów:
oczy,
uszy,
nos,
język,
ciało
i umysł.
Przez te sześć zmysłów dociera do nas sześć rzeczy:
to, co widzimy;
to, co słyszymy;
to, co wąchamy;
to, co smakujemy;
to, co dotykamy;
to, co myślimy.
Wszystko to razem tworzy sześć bram, przez które przenikają impulsy. Kiedy te impulsy do nas docierają, mamy pewne odczucia:
przyjemne,
nieprzyjemne
albo obojętne.
Każda rzecz, która do nas dociera, wywołuje w nas odczucie czegoś przyjemnego, nieprzyjemnego albo obojętnego. Kiedy pomnożymy sześć bram razy trzy odczucia, to jest osiemnaście. Następnie, kiedy te sześć rodzajów impulsów do nas dociera i mamy te trzy odczucia, pojawia się
„lubię – nie lubię”, „chcę – nie chcę”, „pragnę – odrzucam”.
To są dwie rzeczy. Osiemnaście razy dwa? Trzydzieści sześć.
I teraz pojawia się to w trzech sferach naszej woli:
w myśli,
w mowie
i w działaniu.
Woli, w jakiejś tendencji do tego, żeby o czymś w jakiś sposób pomyśleć, w jakiś sposób o tym powiedzieć i w jakiś sposób w związku z tym zadziałać. Trzydzieści sześć razy trzy? Sto osiem.
I to jest całe nasze jestestwo, całe nasze ja, cała nasza świadomość istoty ludzkiej. Pamiętamy Sutrę serca? Uczniowie zen recytują codziennie Sutrę serca. „Bodhisattwa Awalokiteśwara, praktykując głęboko Pradżnię Paramitę, postrzega pustkę wszystkich pięciu skandh…”. Te pięć skandh mieści się w liczbie 108. (...) możemy mieć świadomość: to jesteśmy my. Teraz trzeba postrzec pustkę tego ja. Wtedy pojawi się wyzwolenie, wtedy pojawi się uwolnienie od cierpienia.”
Hae Mahn Sunim
#medytacja #zen
  • 12
  • Odpowiedz
@WakeupPoland takie rzeczy jak mala powstały dużo później wcześniej liczbę 108 już w hinduizmie uważano za wyjątkową. Liczba 108 pojawia się w kanonie palijskim ale często jest zamieniana na "wiele" "nieskończenie wiele" "kothi" itp. tak czy inaczej abhidharma (jak i sutry) wspominają wielokrotnie o 5 skandhach (nagromadzeniach) nie ma ściśle chyba miejsca w sutrach gdzie wprost byłoby wyjaśniania sama symboliki liczby 108. Hinduizm miał wiele tego tłumaczeń. Jednak właśnie ze względu na
  • Odpowiedz
Warto pamiętać że cały ten podział jest umowny , pomaga - kiedy pomaga ; lecz jego użyteczność jest ograniczona. Poza tym ..... uważność by nie mylić katalogu z zawartością książek w biblo , czy też mapy z terytorium ; )
  • Odpowiedz
@stowarzyszenie_przebudzeni: Wiesz, że suma od 1 do 36 =


a, 37 -> 3x7 =21 x 37 = 777
Gdy przekroisz jabłko w poziomie to widać pentagram. Także każda liczba większa od dziewięć zawiera informację o nadwyżce(resztę) ponad wielokrotność 9-tki, w sumie cyfr danej liczby. Gdy suma cyfr może być zredukowana po dodaniu do pojedynczej cyfry 9 to jest zawsze podzielna przez 9.
777 - (suma 21, suma sumy cyfr 2 +1
  • Odpowiedz