Wpis z mikrobloga

PALIWO Z ELEKTROWNI ATOMOWEJ W BASENIE

Tak wygląda basen na zużyte paliwo z reaktora jądrowego. Taki basen zwykle znajduje się zwykle w tym samym budynku. Warto wiedzieć, że:
Niebieska poświata to promieniowanie Czerenkowa - kto chciałby zobaczyć na żywo może zapisać się na wycieczkę do reaktora MARIA w Świerku pod Warszawą
Kilka metrów wody zapewnia wystarczającą ochronę przed promieniowaniem.
Zużyte paliwo w wielu krajach poddaje się recyklingowi. Nie jest prawdą, że "nie wiadomo co robić z odpadami promieniotwórczymi".
Pracownicy mają nietypowy strój, aby nie zanieczyścić wody np. włosami.


#atom #energetyka #ciekawostki #nauka #technika #fizyka #chemia #edukacja
Pobierz
źródło: comment_1602222891YOzvBeLH2MJOQKcCAIzEbq.jpg
  • 117
@markedone @Cody3223 @spere

1. Swoją drogą nie uważacie, że serial Czarnobyl - swoją drogą jest niezły choć swoją popularność zbudował na niewiedzy pokolenia z lat 2000 - zrobił więcej złego niż dobrego? Że takie pokolenie Julek i Oskarkow obejrzało taki serial FABULARNY i teraz będzie krzyczeć - mimo braku wiedzy - jak to zła jest elektrownia atomowa? Tym samym - w mojej ocenie.- szkodząc własnemu Państwu?

2. Wiem, że to akurat być
@Jergen:
1. Ludzie wcześniej kierowali się książką Miedwiediewa albo zakłamanymi dokumentami (na podstawie tej książki) i na podstawie ich również mieli zerowe pojęcie o samej awarii (tutaj o nich pisałem), z mojego punktu widzenia serial nie wnosi nic nowego - merytorycznego do przestrzeni publicznej. O szkodzeniu własnemu państwu - zobacz niektóre komentarze powyżej ile szuryzmów tam się pojawia, na paru grupkach o energetyce na FB również podobne kretynizmy się
@RyszardTyDraniu: fanatyzm nie jest zdrowy. Paliwo jądrowe jest więc bezpieczne ? a niemcy debile złota się pozbywają?

https://www.dw.com/pl/niemiecka-prasa-o-sk%C5%82adowisku-odpad%C3%B3w-j%C4%85drowych-unikn%C4%85%C4%87-nowego-gorleben/a-55085560

https://www.dw.com/pl/fukushima-musi-si%C4%99-pozby%C4%87-ska%C5%BConej-wody/a-52728265

"Szef BGE Steffen Kanitz wyjaśnia, że w Gorleben wymogów nie spełniają ani warstwa geologiczna, ani skład chemiczny wód gruntowych."

Wody gruntowe można zatruć TYLKO RAZ. Bez wody pitnej więcej ludzi ginie niż bez możliwości naładowania ajfona
kto chciałby zobaczyć na żywo może zapisać się na wycieczkę do reaktora MARIA w Świerku pod Warszawą


@RyszardTyDraniu: Gdze mozna zapisać się na taka wycieczke? Na ncbj sa tylko ofetry dla grup, ktoś w PL sklada takie grupy, gdzie można by sie dopisać do listy?
@lacksDescription: Ja byłem w zeszłym roku na prywatnej, zorganizowanej przez jedną babeczkę z Ursynowa. Koszt to był chyba jakieś 60zł razem z autokarem w obie strony. Od razu powiem, że na miejscu (w samej hali reaktora) nie można robić zdjęć, a z grupą chodzi uzbrojony ochroniarz i tego pilnuje.
@spere: Fukushima zostala zbudowana na dosyc niebezpiecznym terenie. Oczywiscie, zrobiono wiele by ja zabezpieczyc ale kombi trzesienie ziemi i tsunami pokonalo te zabezpieczenia. Ale nawet po takiej katastrofie nie doszlo tam do odsloniecia rdzenia. Fukushima to bardziej problem ekonomiczny bo posprzatanie tego #!$%@? bedzie ich duzo kosztowac.
@RyszardTyDraniu:
Jak odniesiesz się do ceny prądu z takiego źródła?
Co jest powodem, że uważasz jakoby było to przyszłościowe rozwiązanie?
Tendencja spadku cen energii ze słońca i wiatru i jej magazynów w następnej dekadzie jest bardzo prawopodobne(energia z el. słonecznych stała się w USA tańsza od atomu, już około 2017 roku, wiatrowa chyba w 2015, ceny baterii spadają średnio 13% rocznie na przestrzeni ostatniej dekady, a można zamiast baterii pompować wodę,
Pobierz
źródło: comment_1602340636ddlLgx3Yh90lQDf8ct9VXo.jpg