Wpis z mikrobloga

#hermetycznyhumor #heheszki #humorinformatykow

Prezes do sekretarki:
- Pani Ewo, proszę przegrać naszym partnerom wyniki za kwiecień, oni zaraz podejdą.
Po chwili.
- Dzień dobry, czy to panom mam przegrać wyniki miesięczne?
- Dzień dobry, tak, gdyby była pani uprzejma, tu mamy czystą dyskietkę.
- Ależ oczywiście…
Wkłada dyskietkę do napędu i…

# mkfs -t vfat -c /dev/fd0h1440
# mount -t vfat -o iocharset=iso8859-2,codepage=852 /dev/fd0 /mnt/floppy
# find / -noleaf -type f -name Wyniki_Kwiecień.[a-zA-Z] -exec cp ‘{ }’ /mnt/floppy \;
# ls -la /mnt/floppy/Wyniki_Kwiecień.[a-z][A-Z] && sync && sleep 3
wyciąga dyskietkę i podaje.
Partnerzy zadziwieni patrzą na monitor, na siebie, a jednemu z nich wyrywa się:
- O #!$%@?!
A sekretarka na to:
- O ja głupia #!$%@?, znowu zapomniałam odmontować.
  • 10
@kiedystobyl0: bo ma polskie znaki w alfabecie ograniczonym do 1 bajta.
1 bajt znaku możne zakodować tylko 256 rozróżnialnych rzeczy.

Ograniczenie ilościowe + specyfikacja kodowania daje możliwości kodowania różnych znaków specjalnych z różnych alfabetów.

ISO8859-2 koduje znaki potrzebne do wyrażenia pisma w kulturach post-łacińskich, w tym polskie ogonki.
Zostało ostatnio zastąpione przez ISO8859-15, aby kodować znak €.

Ostatecznie już nikt się z tym nie pierdzieli i przyjęło się używać Unicode, a
1 bajt znaku możne zakodować tylko 256 rozróżnialnych rzeczy.


@patrolez: gwoli ścisłości, jeśli mówimy o bajcie znaku, w lwiej liczbie implementacji (używających null-terminated strings, czyli np. zarówno posixowe, jak i Windowsowe API niższych poziomów), tylko 255 takich "rzeczy"...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@patrolez: technicznie masz racje, musielibysmy zejsc na filozoficzne tory, czy brak znaku (terminator) tez jest znakiem (imo nie jest ani sekwencja kontrolna, ani znakiem). zalozylem, ze mowa jest o kodowaniu tekstu, a nie pojedynczych znakow, i tak - zdaje sobie sprawe, ze istnieja inne struktury, ale to ta z bajtem zerowym jest najpopularniejsza i jej ograniczenia czesto przenosza sie do wyzszych warstw, co powoduje, ze uzycie bajtu zerowego w tekscie bywa