Wpis z mikrobloga

Cześć, jestem nowy na tagu. Po wielu dniach przygotowań, sluchania podcastów, ogladania filmików i czytania forów zrobiłem mała listę co może być przydatne na początek przygody z piwowarstwem.

Dezynfekcja: oxi, desprej

Zacieranie: garnek, lugola, termometr, łyżka do mieszania, refraktometr, balingomierz, wezyk do przelewania, sracz wezyk do filtracji, chlodnica, wiadro do wysladzania, miarka do wody np 3 litry, gips, kreda, hop spider

Fermentacja: fermentor x2 - kranik, rurka fermentacyjna, uszczelki, sczotki do czyszczenia fermentorow/butelek, worki muslinowe, mech irlandzki,

Butelkowanie: lejek do butelek, ociekacz do butelek, kapslownica, kapsle, wit c, wezyk do nalewania piwa do butelek

Coś jeszcze byście dodali do tej listy? Może zapomniałem o czymś must have, a może po prostu coś co ułatwia warzenie lub inny proces w produkcji piwa.
#piwowarstwo
  • 22
Rurka z zaworkiem grawitacyjnym na rozlew. Despreja nie kupisz teraz za normalne pieniądze, wymieszaj izopropanol z wodą do 70%. Lejek do rozlewu zbędny ()
Jeśli chcesz naprawdę warzyć i wiesz, że to będziesz robił, to kup od razu kapslownicę stołową. Oxi (lub po prostu nadwęglan sodu - ten z Browamatora jest w uj drogi, na Allegro kupisz za ułamek ceny) może się przyda do zasyfionych butelek,
@kampl szacun za research na dzień dobry, rośnie nam solidny piwowar (σ ͜ʖσ)
Tak jaak było wyżej, do wywalenia lejek, do wrzucenia rurka z zaworkiem i SaniPro Rinse, a do butelkowania jeszcze koniecznie myjka, przyspiesza proces znacznie

Jak coś, mam do sprzedania refraktometr i hop spidery w różnych rozmiarach, znacznie taniej niż na allegro oczywiście, jak zainteresowany to priv
@Quimeen: bzdura. Dla początkującego lugola jest bardzo przydatny gdy nie czuje się jeszcze zacierania. „balingomierz” tez niezbędny - jak zmierzysz wartość blg bez tego? Skąd będzie wiedział kiedy koniec fermentacji? Niech od początku uczy się dobrych nawyków
@Quimeen: tu nje chodzi o to ze to niezbędny sprzęt ale daje doświadczenie. Płyn lugola kosztuje tyle xo nic a pokazuje ważne w tym fachu rozkładanie się skrobi, o ile zgodzę się ze nie jest to niezbędne mimo wszystko dobrze zobaczyć to na własne oczy przy pierwszym warzeniu. Co do mierzenia blg uważam to za absolutna podstawę i absolutne minimum by zacząć warzyć. Na oko czy zostawianie 2-3 dni w wiadrze
@Quimeen: tak jak napisałem w poście, nie chodzi mibo niezbędne rzeczy tylko przydatne(jeśli coś ma mi ułatwić lub poprawić proces produkcji piwa nawet o 5% to czemu mam z tego nie skorzystać skoro nie zależy mi na tym, zeby złożyć jak najtanszy zestaw na start, tylko zeby mieć komfort pracy) tak samo moglbym sovie kupić kociołek automatyczny, ale na sam poczatek wole jednak zacząć od garnków. Z tym lejkiem do butelek
@kampl świetny pomysł z pakowarką, w przyszłości jak się wkręcisz dokupisz butle z CO2 i będziesz mógł dodatkowo pakować chmiel bez tlenu. A poza tym pakowarka próżniowa przydaje się też w domu
@wertychochlik a co do lejka i przelewania oxi - wpisz w allegro "myjka sterylizator do butelek" jeśli mówisz o komforcie pracy, to to jest coś czego potrzebujesz, zaoszczędzisz masę czasu i energii. No i kup SaniPro Rinse, skuteczniejszy niż oxi i suma summarum tańszy, bo starczy na znacznie dłużej, do czyszczenia butelek i jakiejkolwiek dezynfekcji powierzchni jest stokroć lepszy
@kampl: lejek dla mnie jest niezbędny czy to przy warzeniu czy to w kuchni po prostu - warto kupić. Wężyk zawsze warto dokupić na zapas, nie kosztuje dużo a w zapasie zawsze lepiej mieć. Kapslownica to najlepiej grifo hd lub z tańszych ramiennych każda byle nie Greta - ścinanie szyjek butelek to nie mit
@kampl: dokup jeszcze wężyk silikonowy do przelewania gorącej brzeczki np. w trakcie filtracji. Zwykły igielitowy niszczeje od wysokiej temperatury. Jeszcze taki klips do zaczepu wężyka o wiadro, przydaje się gdy brakuje rąk przy przelewaniu. I ja używam takich damskich skarpetorajstop do filtrowania chmielin po chmieleniu na zimno
@kampl: 10mm średnica wewnętrzna igielitowy ale polecam zainwesować w silikonowy ale tylko z grubą ścianką 2mm czyli może być 10x14mm a najlepiej to 9x13mm jest na wieczność można je gotować tylko kosztuje 9zł za 1m ale warto więcej wydasz na igielitowe bo sie szybko zużywają
@Quimeen: banilgomierz musi być obowiązokowo jak będziesz oceniał ile ma %? na smak? no nie żartujmy. może robisz to na odpierdziel żeby mieć tylko co popić ale większości nie o to chodzi
@kampl: balingomierz jest ważny refraktometr też polecam ale balingomierz musi być żeby go skalibrować