Wpis z mikrobloga

@Tryggvason: ehh, dzisiaj będę peklował właśnie boczek, powiedz mi, jakich użyłeś przypraw i jaką ilość? Odkrajałeś skórę?
póki co najlepsza mi wyszła szynka kulka, z czosnkiem, majerankiem, przyprawą do żeberek i czymś tam jeszcze, muszę dokupić kilka szynkowarów bo jak dałem spróbować znajomym to teraz każdy chce żeby mu zrobić ( ͡° ʖ̯ ͡°) najgorzej, ze z 1.2 kg szynki wyszła taka mała popierdółka którą żeśmy jednego
@Tryggvason piekles później dla koloru / smaku, czy tak wyglada prosto z szynkowaru? Właśnie szynka mi się pekluje na sucho, a pozniej jeszcze chciałem w solance z tydzien potrzymać. Ale chyba i tak kupie szynkowar i ogarnę taki boczek. Dzięki za inspiracje!
@krabczy: Ja kupowałem bez skóry, ale musisz ją odkroić obowiązkowo. Boczek musi poleżeć te 7 dni jak peklujesz na sucho, żeby do końca przeszedł peklosolą.
Tutaj dawałem chilli, trochę papryki wędzonej, dużo majeranku, czosnek granulowany i niedźwiedzi, pieprz grubomielony. Mi taki jeden szynkowar w zupełności starcza i jeszcze muszę się dzielić, bo sam bym
tego nie zjadł ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak ci mało to dokup sobie
@Tryggvason: łądna wędlinka - też ostatnio działam z szynkowarem i zrobiłem taką samą roladę:)

Powiedz, peklowanie na zimno to jak wygląda - obtaczasz w tych wszystkich przyprawach, zawijasz np. w papier i sobie leży w lodówce?

Polecam ze swojej strony cielęcinę - do tej pory najlepsza moja wędlina, niestety mięsko trochę droższe. Oprócz tego jeszcze robiłem szynkę (trochę sucha wyszła) i karkówkę (bdb).
@blindmarten: W przypadku peklowania na sucho 18g peklosoli daje na 1 kg miesa i dowolne przyprawy. Mieszankę przypraw z peklosolą mieszam i dokładnie obtaczam mięso, masując je i nakłuwając wykałaczka (choć to można pominąć). Możesz wsadzić do jakiegoś szczelnego pudełka i wsadzić do szynkowaru dopiero przed parzeniem, albo peklowac już zamknięte w szynkowarze. Ja stosuje te druga opcje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Tryggvason dzieki, muszę w takim razie ogarnąć szynkowar na gwałt. Co do peklowania, to chyba określenie na wyrost w tym wypadku, a bardziej adekwatne jest marynowanie, bo peklo soli dałem tylko 7g na 1,6kg mięsa. Dałem przezornie, żeby nic tam sie nie zadziało.
@Krawcowy: No właśnie w parzonych wędlinach daje się peklosol nie tylko dla koloru, ale dla bezpieczeństwa bo te temperatury parzenia jednak są niskie i nie zawsze
mogłyby ubić potencjalnego nieprzyjaciela ( ͡° ͜ʖ ͡°)