Wpis z mikrobloga

BOCA CHICA UPDATE 6

Uwaga, śpieszę z kojącymi wieściami z Teksasu – portal nasaspaceflight.com potwierdza moje wcześniejsze przewidywania, że uszkodzenia SN9 po niefortunnym "incydencie hangarowym" są marginalne, następca św. pamięci SN8 ma już zainstalowane 3 Raptory i jeszcze przed świętami może (!) stanąć na platformie startowej. Plan lotu jest 1 do 1 analogiczny co w przypadku SN8, choć teraz Musk daje zapewne więcej niż 33% szans na miękkie lądowanie. Z kolei SN10, też niemal gotowy – patrz grafika – ma już lecieć na 15+ km.

Co ważne, według NSF nie powinniśmy się tym razem spodziewać długiej kampanii testowej – SN9 ma przed lotem zaliczyć cryo i jeden static fire.

Lot prawdopodobnie pierwsza połowa stycznia, choć tempo prac jest w Boca coraz szybsze – Musk potwierdzał wcześniej, że "niedługo" (soon) plan zakłada równoległe testowanie prototypów na dwóch stanowiskach startowych.

DATĘ STARTU Starshipa najszybciej znajdziesz na belce tagu #texasbocachica – obserwuj tag, ponieważ
a) belka będzie uaktualniana o bieżące doniesienia o dacie startu
b) jest on wolny od spamu, zdarzającego się często na tagu #spacex

__________________________

Kształtów nabiera również
booster SuperHeavy, którego powinniśmy (moja spekulacja) zobaczyć w powietrzu na wiosnę.
Dociekliwi mogą umiejscowić zauważone przez fotografów segmenty na tym oto, pomocnym schemacie (zdjęcia oznaczone kolorystycznie):

https://i.imgur.com/gTKKt2Q.jpg

Jak widać, nie licząc silników,
booster jest skończony gdzieś w 75%.

Podany przez Muska termin "2021" na pierwszy udany lot orbitalny nie wydaje się więc, z dzisiejszej perspektywy, w ogóle zagrożony, co z kolei oznacza umiarkowany optymizm względem daty 2022 na eskperymentalny lot na Marsa i 2024 na faktyczną misję Mars Cargo (strzelam w ciemno, że na 4-6 statków), inaugurującą założenie Mars Base Alpha (MBA), co jest priorytetowym celem istnienia SpaceX. Lot załogowy w oknie startowym 2026 lub 2028 to obecnie racjonalne założenie, pod warunkiem powodzenia misji Cargo – czy statki wylądują, czy rozłożą się panele słoneczne, etc.

_________________________

Powyższy terminarz oznacza również, że sensowym wydaje się data nie później niż 2024 (a nie wcześniej niż 2023) na misję #dearmoon, czyli komercyjnego, tygodniowego rejsu za orbitę Księżyca i z powrotem. Pasażerowie będą mieli okazję na własne oczy ujrzeć m.in. widok, jaki w HD zarejestrowała sonda KAGUYA, japońskiej agencji kosmicznej JAXA, czyli "wschód Ziemi":

https://www.youtube.com/watch?v=H1KWtG66lEQ – jeśli nie widziałeś/-aś jeszcze ujęć typu "Earth-rise", wykonanych przez kamery na KAGUYA, to już wiesz, dlaczego obserwujesz ten tag;)

Natomiast tu występuje pewien drobny problem... Mianowicie może okazać się, że nie "Elon Time hyhy" wstrzyma misję #dearmoon, ponieważ Starship wydaje się być na najlepszej drodze do ukończenia nawet przed terminem, a właściciel wszystkich biletów, czyli Pan Maezawa, zabierający się do szukania towarzyszy podróży jak pies do jeża;) Pewnie nie słyszeliście, ale na początku roku Maezawa ogłosił na swoich kanałach społecznościowych deal z japońską TV na
reality show, który miał wyłonić dla niego "partnerkę życiową"; oczywiście księżycowy rejs miał tu pełnić rolę romantycznej randki.

Maezawa określił precyzyjne wymagania co do kandydatek, od wieku po zainteresowania – w krótkim czasie zgłosiło się ponad 27 tys. kobiet, po czym Maezawa wszystko odwołał "z przyczyn osobistych" i napisał, że generalnie pomysł spotkał się z krytyką i żałuje, że tak głupio wyszło:) A to miała być dopiero pierwsza potwierdzona osoba:P

Reżyser Damien Chazelle (Whiplash, La La Land, First Man) został zaproszony i jest obecnie na etapie "nie mówię nie", a pozostałych 5-6 miejsc jest, póki co, wolnych i jakoś to wszystko idzie Japończykowi jak po gruzie – ale może się jeszcze rozkręci;)

Niektórzy artyści porobili bardzo fajne CV i kompletnie nic nie wiadomo, aby Maezawa prowadził z nimi jakiekolwiek rozmowy.

Mało tego – ponad rok temu osobiście zgłosiłem przez oficjalnego maila projektu, że na oficjalnej www jest głupia literówka na stronie głównej i ona wciąż tam jest:P Maezawa olał mojego maila (a nie wierzę, że tylko ja zauważyłem literówkę), tak jak olewa poważne zajęcie się rekrutacją do projektu, na który wydał kilkaset milionów dolarów. No ale ważne, że przelał Elonowi siano na rozwój Starshipa... a przynajmniej tak twiedzi;)

_________________________
Obserwuj tag #texasbocachica dla rzetelnych informacji o programie Starship, moich spekulacji technicznych oraz najświeższych wiadomości z Boca Chica – miejsca powstawania statku Starship i przyszłego "terminalu Ziemia-Mars".
__________________________
#spacex #kosmicznapropaganda
#kosmos #astrofotografia
Pobierz texas-holdem - BOCA CHICA UPDATE 6

Uwaga, śpieszę z kojącymi wieściami z Teksasu –...
źródło: comment_1608578583hwhQqKbSVdxAaM7AJ0Oig5.jpg
  • 21
@texas-holdem: Jeśli inżynierowie Elona uznali, że błąd ze zbyt małym ciśnieniem metanu był bardziej techniczny niż konstrukcyjny i ogarnęli co się złego stało i co poprawić, jest spora szansa, by SN9 w końcu wylądował jak SN5 i SN6. Ale to i tak dopiero mały początek problemów, bo jeszcze przekroczenie w jedną i drugą stronę bariery dźwięku, testy z SuperHeavy, wyhamowanie w atmosferze przy 28k k/h, a o tankowaniu na orbicie nawet
a o tankowaniu na orbicie nawet boję się wspomnieć :/


@binx: Na orbitalne tankowanie SpaceX dostał już grant od NASA, więc mają dodatkowe fundusze za ogarnięcie tematu na czas. NASA też wie co robi, dając te granty. Poza tym mam wrażenie, że tankowanie na orbicie brzmi trudniej niż w rzeczywistości jest – metan i tlen mają zbliżoną temperaturę, odpada problem ich wzajemnej termoizolacji "na styku" tankowca i tankowanego statku. A to
@JerryManson: Booster Number, dla odróżnienia od Serial Number, które jest stosowane w odniesieniu do Starshipów i Raptorów. Składany obecnie SuperHeavy to pierwszy booster dla Starshipa, stąd części do niego są przez SpaceX oznaczane jako BN1.
Zapraszam serdecznie do wrzucania tych podsumowań też na grupę SpaceX Polska na Facebooku. Osoby z taką wiedzą i zaangażowaniem są zawsze mile widziane :)


@Matt_888: To linkuj je tam – nie mam konta na FB i nie będę z tego powodu zakładał:) Aczkolwiek już sporo osób do mnie pisało, żebym publikował gdzieś poza Wykopem... Niezobowiązująco rozważam formę newslettera na dedykowanej domenie. Ale jeszcze nie zdecydowałem, czy to ma sens.