Wpis z mikrobloga

@calkiemnaserio: Filozofia jest początkiem zrozumienia. A do zrozumienia jej nie ma nic lepszego od Coplestona, 9 tom historii filozofii - filozofia rosyjska. Tam będziesz miał aż za dużo odniesień. W końcu jaka jest różnica między dobrym pisarzem, a filozofem?

Z klasyków, Pasternak, Puszkin, Szołochow, Tołstoj, Czechow, potem i Nabokow, Bułhakow, Dostojewski. Z nowoczesnych polecam osobiście Aleksijewicz. Wszystko czego się dotknie jest bardzo poruszające i dostępne, zrozumiałe. Mimo że historyczna( a może
@zazuzizizazuzaj: Powiedzenie, że ZSRR to tylko imperium zła, przez co skreślać ich myślicieli, krytyków, jest jak skreślanie historię Wielkiej Brytanii, przez ich zbrodnie w Indiach, albo wszystkie wcześniej. Nie ma to wiele sensu, bo wiele by historii nie pozostało.

Sporo jest niuansów historycznych. Weźmy na przykład system łagrów. Stalin w kilka lat przystosował gospodarkę do zbrojenia. Militaryzacja kosztem żyć. Czy możesz powiedzieć, że mając Hitlera w sąsiedztwie, siedziałbyś z założonymi rękoma
s.....t - @zazuzizizazuzaj: Powiedzenie, że ZSRR to tylko imperium zła, przez co skre...

źródło: comment_1609852866HSpfUXerA5ey4EZqHxqezT.jpg

Pobierz
@calkiemnaserio: z uwagi na tag buddyzm polecę dwie: taka bardziej na początek to Trzy filary zen Philipa Kapleau, bardzo cenię też Zen mind, beginner's mind. Co do literatury wschodu ogólnie, to myślę, że Tao Te Ching warto jest sobie poczytać, chociaż jest sporo różnych tłumaczeń i trzeba dobrze trafić. A tak całkowicie dla rozrywki polecam cokolwiek Alana Wattsa.