Wpis z mikrobloga

Przymierzam się do zrobienia pierwszego RISa i myślałem o takim zasypie. Zacieranie raczej bliżej 65C.

Słody (11.55 kg)
8 kg (69.3%) — Viking Malt Pale Ale 2-Row
2 kg (17.3%) — Crisp Flaked Torrefied Oats
850 g (7.4%) — Viking Malt Chocolate Light
400 g (3.5%) — Viking Malt Caramel 600
300 g (2.6%) — Bairds Roasted Barley

Pytanie do ludzi, którzy mają już doświadczenie z tym stylem - czy zasyp jest ok? Coś byście zmienili?
Nie lubię dominującego smaku popielniczki, stąd chciałem dać więcej słodów czekoladowych. Rozważam dodanie gipsu do zacierania.
Chmiele Magnat i Challenger, gęstwa S-04. Na cichą chciałem podzielić na 2 wiadra, jedno bez żadnych dodatków, a drugie z kostkami po sherry oloroso. W związku z długim czasem dojrzewania w wiadrze planuje nagazowanie przy pomocy drożdży szampańskich rozkręconych na starterze.

#piwowarstwo
  • 7
@matnow138: nie za dużo płatków owsianych? Co one mają dawać? Osobiście bym je odpuścił, bo w takiej ilości przytłumią inne smaki i dodał kontry słodem pszenicznym tak, jak radzi Dorota Chrapek. Robiłem risa z jej przepisu i wyszedł świetny. Czekoladowego też strasznie dużo dałeś, może wyjść z tego ulepek, skorygowałbym max do 0,5 kilo, a dodał tą różnicę w pale ale.

Jeżeli warzysz na kuchence, to pamiętaj żeby się zaopatrzyć w
@KHOT: Dzięki za podpowiedzi.
Recepturę układałem wzorując się na podstawie Alchemii Imperial Stout https://www.youtube.com/watch?v=PJKldVe-yeo Co do płatków - chciałem nadać piwu bardziej gładkiego wyrazu, kremowości.
Warzę w kociołku zaciernym, celowałem tak, żeby po wrzuceniu słodów zostało ~2l przestrzeni przy zachowaniu odpowiedniego stosunku woda/słód.
Szampańskie chciałem użyć do nagazowania ze względu na dodatek kostek po sherry - wtedy piwo pewnie będzie stało kilka miesięcy w wiadrze na cichej.
@matnow138:

Szampańskie chciałem użyć do nagazowania ze względu na dodatek kostek po sherry - wtedy piwo pewnie będzie stało kilka miesięcy w wiadrze na cichej.


kostki to raczej kwestia tygodni niż miesięcy, mają dużo większą powierzchnię styku niż w przypadku beczki. Warto kontrolować ten czas bo może wyjść nieprzyjemny posmak "parkietu".
@matnow138: zabutelkowałem w styczniu kolejnego risa, tym razem leżał dwa miesiące na kostkach po burbonie i przy rozlewie mocno było czuć ich wpływ. Na refermentację poza cukrem nie dawałem już nic, żadnej dodatkowej gęstwy. Zobaczymy za pół roku czy trzeba będzie coś korygować: odkapsluję jedną butelkę i jeżeli będzie brak gazu, to wtedy starter, pozyskanie gęstwy i dopiero ponowne kapslowanie z dodaniem strzykawką odrobiny gęstwy, natomiast bazując na poprzednich piwach >20blg
@matnow138: No przy tej ilości owsianych będziesz filtrował 2 dni klnąc na czym świat stoi - zamień to na słód wędzony. Nie napisałeś szczegółów chmielenia, ani jakie blg... Jeśli to będzie mocarne, to raczej 62 st. zacierania i duużo chmieli na zrównoważenie cukru. RISa 25 blg chmieliłem na 120 ibu.