Wpis z mikrobloga

Mirki z #akwarystyka mam pytanie o podłoże. Konfiguruje nowy zbiornik 240 litrów. Tym razem chciałbym aby był to zbiornik roślinny a ryby „aby były”. Jakieś neonki, pielęgnice i tyle.

Czy możecie mi polecić kompletny grunt jaki powinienem kupić i w jakiej ilości / proporcjach aby rośliny miały dobrze i ryby również? Pytam bo czytałem o jakiś gotowcach, że wsypuje i sadze i mam z głowy. Ale z drugiej strony czytam też, że ludzie robią mix - gleba dla roślin a na to jakiś tam piasek i tyle. Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.
  • 30
@Vader-Poland: mam jbl aquabasis pod żwirkiem i jestem zadowolony, ale w sumie nie mam jakichś wymagających roślin, pewnie ziemia ogrodowa spisałaby się tak samo dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Garw0n: @Gozdziu: czytałem tez o tej ziemi ogrodowej ale mój różowy mówi, że będzie strasznie pylić. Ale jakby posypać to dobrym żwirem to może by się wprawa rozwiązała. Jakiś konkretny żwir proponujecie? Czy mam iść na żwirownię po pare łopat?
@Vader-Poland: Jeśli ma być dobrze (ale nie tanio) to lecisz systemem ADA: podsypka Power Sand w odpowiednim rozmiarze, na to zestaw startowy Tourmaline + Bacter + Clear Super a na koniec zasypujesz Amazonią (np. ver. 2). Pamiętaj tylko wtedy o prawidłowej procedurze startu zbiornika - na początku przez tydzień podmiany 50% co 1-2 dni, potem kolejne co 2-3 dni itd. (w google: kalendarz ADA). Warto też taki zbiornik prowadzić na wodzie
@Garw0n: @Gozdziu: to w bieda wersji jaka dobra ziemia ogrodowa plus żwir. Myślałem o takim plus ewentualnie siatka pomiędzy żwir a ziemie. Ale jeżeli dostrzegacie coś czego ja nie dostrzegam to proszę dajcie znać.

Zamontowałem dwie świetlówki LED RETRO FIT 18W - 1820lm każda. Chociaż mam możliwość rozbudowy o jeszcze dwie. Chociaż mam nadzieje że na start takie wystarczą.

@psylo: Za ambitnie na start. Jestem nowicjuszem a chce wejść
@Vader-Poland: kup najtańszą ziemię ogrodową, bez jakichś nawozów. Możesz ją wypłukać z drobnego syfu, zbić w kulkę i rozłożyć ok cała. Zostaw boki wolne, bo jak ziemia będzie dotykać ścian to będziesz tam widział życie. Mniej estetycznie. Zasyp wszystko żwirem drobnym lub grubszym wedle uznania. Im grubszy tym więcej może się z ziemi wydostawać do wody. Piaseku ja bym nie stosował. Żwir dobrze wypłucz i zasyp też na cal plus wolne
@Garw0n: @uzykam: ok Mirasy, bardzo Wam dziękuje. Doczytałem czego potrzebowałem na forach i wiem już chyba wszystko.

Jedno mnie tylko zastanawia - czy jak prowadzicie operacje na roślinach, np. Przesadzacie to wyłączacie filtr czy chodzi i filtruje te wzruszone części gleby?

I ile akwarium według Waszej opinii powinno dojrzewać przed zarobiebiem? Po czym poznać, że to już ten moment?
Dojrzewanie bez ryb ale rozumiem, że w początkowej fazie po pierwszym zalaniu mogę już rośliny posadzić? Ile takie dojrzewanie powinno trwać i kiedy będę wiedział ze to jest to co być powinno?


@Vader-Poland: W skrócie filtr najlepiej odpalic od razu, bo w filtrze musza sie wytworzyc bakterie nitryfikacyjne, które będą rozkładać związki azotu, szkodliwe dla ryb, rośliny można dodać od razu, ale na start lepiej krócej świecić, nie wiecej niż 6h
@Vader-Poland: filtr chodzi cały czas, musi się w nim biologia ruszyć. Napowietrzanie, jak filtr porusza taflę wody to qogóle w akwariach jest zbędne. Woda delikatnie brązowiala, ja na początku zlewałem dużo,później coraz mniej i coraz rzadziej.Sam wyczujesz po kolorze. Byleby nie wymieniać całej bo życie musi być. Rośliny od razu sądzisz bo później się napyli z podłoża. Ja bym na początek nie nawoził, bo glony, dopiero jak się ziemia wyjałowi czyli
@Vader-Poland: z własnego doświadczenia z ziemią powiem tyle, że jedyny jej plus to taki, że jest tania, jednakowoż jako, że przez to przeszedłem i jaki młyn był w akwarium to uważam, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Musisz zasypać to solidna warstwa żwiru, bo jakiekolwiek ubytki będą robić młyn w akwarium wizualny, a do tego będą wypuszczać związki do wody i nie będziesz nadążał z laniem antyglona. A jeżeli zrobisz wcześniejszy
@Sic___: Widzę że zdania ekspertów są mocno podzielone. Co mnie smuci bo zasypiałem z nadzieją, że znalazłem złoty środek. Ale w takim wariancie może zamiast kupować żwir bazaltowy + substrat może wtedy kupić kompletny podkład niewymagający żadnych dodatków? Z tego co widzę to samo podłoże pod żwir to na oko 300-400 zł.