Wpis z mikrobloga

Kiedyś pisałem taki poradnik do #cs16 na jedno forum. Niestety, forum upadło, ale za to tekst pozostał. Wrzucę więc go tutaj. Może się komuś przyda.

Założę też tag #poradnikcs16, bo mam jeszcze trochę tekstu i pomysłów. Można wrzucić, jeśli będą chętni.

Counter-Strike 1.6: Jak grać, żeby wygrać

*Wszystko, co kiedykolwiek chcieliście wiedzieć o CS 1.6, a baliście się zapytać*

Rozdzielczość

Gramy na 640x480 lub 800x600. Jeśli widziałeś kiedyś klasycznego CS granego na turnieju, to działał on w jednej z tych dwóch rozdzielczości. Niektórzy taki wybór tłumaczą jakoby niższym, łatwiejszym do opanowania rozrzutem broni i szybszym odzwierciedleniem jego zmiany na ekranie gracza. Inni wskazują, że CS wtedy ogólnie wydaje się bardziej dynamiczny niż w rozdzielczościach wyższych, typowych dla współczesnych gier.

Rozdzielczość szerokoekranowa ("widescreen") w klasycznym CS to obcięcie pola widzenia na górze i na dole bez rozszerzania go po bokach. Jeśli naszym celem jest wygrywanie, to ustawianie takiej rozdzielczości z tym celem się mija.

Klatki na sekundę

Gramy w 100 fps. Ustawienie powyżej tej wartości sprawi, że ruchy postaci nam spowolnią.

Przed aktualizacją gry z 2013 roku więcej niż 100 fps w ogóle nie było możliwe. Niektórzy twierdzą, że po tej aktualizacji właściwe 100 klatek na sekundę uzyskamy, ustawiając parametr fpsmax na "99.5", nie zaś na domyślne "100". Jak się tego próbuje dowodzić? W grze możliwe do wykonania są różne sztuczki związane z poruszaniem się postaci i do wykonania niektórych z nich potrzebna jest duża precyzja. Na przykład, jeśli spadając z wysokości, wylądujemy na skraju krawędzi obiektu pod nami, to nawet jeśli wysokość będzie duża, nie odejmą nam się punkty zdrowia (tzw. "edge bug"). Na podstawie porównania zachowania postaci w kontekście takich sztuczek w grze sprzed aktualizacji z 2013 roku oraz po, niektórzy dochodzą do wniosku, że identyczną fizykę gry ze starą wersją, ograniczoną do 100 fps, daje nam fpsmax 99.5, a nie 100 w nowej.

Nie rozstrzygam tego sporu w tym miejscu. Ustawiamy odpowiednio:

fps_max "99.5"


lub

fps_max "100"


Grafika - pozostałe
Warto wyłączyć synchronizację pionową:

gl_vsync "0"


oraz filtrowanie anizotropowe:

gl_aniso "0"


Liczenie obu z tych rzeczy zajmuje grze czas. Gra jest stara, więc ten czas, jak w przypadku rozdzielczości zdaniem niektórych przekłada się na opóźnienia (tzw. "input lag"), których chcemy uniknąć.

Drugi z tych parametrów nie jest w sumie taki ważny.

Opcje sieciowe

Po 2013 roku ustawiamy:

rate "100000"

cl_cmdrate "105"

cl_updaterate "100"

ex_interp "0.01"


Wcześniej maksymalne wartości były inne (m.in. rate "20000"). Na temat tych ustawień wyrosło wiele mitów rozpowszechnionych nawet do dziś. Wielu graczy (a nawet organizacji) forsowało błędne "rate 25000", czy "101" dla updaterate, co skończyło się tym, że sama firma Valva zmieniła maksymalne wartości tych ustawień w 2013 roku. "101" bowiem przy exinterp "0" skutkowało kalkulowaniem przez grę tego ostatniego parametru poniżej minimalnych wartości przez nią obsługiwanych, co z kolei powodowało problemy z prawidłowym odzwierciedleniem pozycji innych graczy widzianych przez niektórych na swoich ekranach.

Można też dać też clupdaterate "102" i exinterp "0", by ten drugi ustawił się automatycznie pod wartość "102" dla clupdaterate. To to nie ma wielkiego znaczenia.

Historycznie ex
interp był też obiektem wielu mitów rozpowszechnionych jedynie wśród graczy CS w Polsce. Ale tego nawet nie warto komentować.

Klawiszologia

Domyślnie klawisze do poruszania się ustawione są tak:

lewy przycisk myszy - podstawowy tryb broni
prawy przycisk myszy - dodatkowy tryb broni

W, S, A, D - ruch do przodu, do tyłu, w lewo i w prawo

shift - skradanie się

spacja - skok
ctrl - kucanie

1, 2, 3, 4 - broń pierwsza, druga, trzecia, czwarta

r - przeładowanie broni
g - wyrzucenie broni lub przedmiotu

e - klawisz akcji, rozbrajanie bomby
n - noktowizor
t - spray
f - latarka

b - menu kupowania broni
m - wybór drużyny

tab - tabela ze statystykami gry

(tylda) - konsola
esc - wyjście

y - czat
u - czat drużynowy

z, x, c - komendy radiowe

W pliku konfiguracyjnym gry, "config.cfg", wygląda to następująco:
>
bind "mouse1" "+attack"
>
bind "ctrl" "+attack2"


>
bind "w" "+forward"
>
bind "s" "+back"
>
bind "a" "+moveleft"
>
bind "d" "+moveright"

>
bind "shift" "+speed"


>
bind "mouse2" "+jump"
>
bind "mwheeldown" "+jump"
>
bind "space" "+duck"


>
bind "1" "slot1"
>
bind "2" "slot2"
>
bind "3" "slot3"
>
bind "4" "slot4"
>
bind "5" "slot5"
>
bind "6" "slot6"
>
bind "7" "slot7"
>
bind "8" "slot8"
>
bind "9" "slot9"
>
bind "0" "slot10"

>
bind "r" "+reload"


>
bind "e" "+use"
>
bind "g" "drop"

>
bind "TAB" "+showscores"


>
bind "escape" "cancelselect"
>
bind "" "toggleconsole"
bind "~" "toggleconsole"

bind "m" "chooseteam"

bind "b" "buy"


bind "z" "radio1"

bind "x" "radio2"

bind "c" "radio3"


bind "n" "nightvision"

bind "t" "impulse 201"

bind "f" "impulse 100"


Ustawienia te naturalnie możemy sobie zmienić. Pytanie, czy typowo zmieniali je gracze uczestniczący w turniejach? Różnie, ale w odróżnieniu od np. Quake'a zmian tu dokonywano niewiele.

Można sobie wrzucić skok (+jump) na kółko myszki, w dół ("mwheeldown") lub w górę ("mwheelup"). Dzięki temu będzie nam się skakało lepiej. Nie warto jednak wrzucać na kółko kucania (+duck). W grze komicznie to wygląda i wbrew pozorom wcale nie jest efektywne. Można też poszukać konfigów znanych graczy sceny CS czy nawet właśnie Quake i skopiować różne koncepcje. Dla sprawnego poruszania się w grze dobrze jest mieć łatwo dostepne kucanie. Istnieje zaawansowana technika, dzięki której kucając, możemy pokonywać drobne niewysokie progi szybciej niż przy pomocy skoku.

Przycisk wyrzucania broni jest domyślnie dość daleko, bo na klawiszu "g". Można ustawić sobie go gdzieś bliżej.

Domyślnie shift+tab włącza interfejs Steama. Można zmienić tę konfigurację w Steamie na inny klawisz. Nie będzie się włączać przypadkowo. Na domyślnych ustawieniach gry, shift+tab to także sprawdzenie tabeli z wynikami podczas skradania się.

Bardzo dobrze jest także ustawić sobie kupowanie poszczególnych typów broni bezpośrednio pod pojedyncze klawisze. Przykładowo, na przyciskach funkcyjnych, klawiaturze numerycznej czy przyciskach klawiszy kierunków i tych powyżej nich. Domyślnie w CS nie są one przydzielone niczemu ważnemu.

Podobnie można zrobić sobie z niektórymi najczęściej używanymi komendami radiowymi, jak "Roger that", "Negative" czy "Enemy spotted".

Klawiatura numeryczna w konfigu to:

(ukośnik, gwiazdka)

bind "kp_slash" ""

bind "*" ""


(0, kropka, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9)

bind "kp_ins" ""

bind "kp_del" ""


bind "kp_end" ""

bind "kp_downarrow" ""

bind "kp_pgdn" ""


bind "kp_leftarrow" ""

bind "kp_5" ""

bind "kp_rightarrow" ""


bind "kp_home" ""

bind "kp_uparrow" ""

bind "kp_pgup" ""


(klawisze z prawej: minus, plus, enter)

bind "kp_minus" ""

bind "kp_plus" ""

bind "kp_enter" ""


Klawisze strzałek oraz przyciski nad nimi:

bind "uparrow" ""

bind "downarrow" ""

bind "leftarrow" ""

bind "rightarrow" ""


bind "home" ""

bind "end" ""

bind "ins" ""

bind "pgup" ""

bind "del" ""

bind "pgdn" ""


Ustawienia myszy

Czułość powinna być raczej niska niż wysoka. Początkujących graczy często poznać można właśnie po tym, że na poglądzie śmiesznie szybko się obracają.

Kluczowe jest też wyłączenie akceleracji myszy. Historycznie robiło się to przez skomplikowane wpisy do rejestru Windowsa, których istniały rozmaite wersje, działające, o ironio!, różnie. Obecnie najprościej jest włączyć opcję "bezpośredniego odczytu" ("raw input") w samym CS i pozwolić, by gra przejęła kontrolę nad kursorem bezpośrednio, bez ingerencji systemu operacyjnego. Działa to zarówno na macOS, Linuksie, jak i Windowsie. W konfigu za raw input odpowiada komenda:

m_rawinput "1"


Przy tym ustawieniu różne parametry startowe, mające - rzekomo lub faktycznie - akcelerację myszy wyłączyć nie są już potrzebne.

A co z osobami, które akcelerację "chcą" mieć, bo tak się "przyzwyczaiły", im "nie przeszkadza" i traktują ją jako część swojej osobowości? W mojej ocenie, sami sobie szkodzą. Nici będą z tych przyzwyczajeń po aktualizacji, zmianie systemu operacyjnego czy sprzętu. Akceleracja to rzecz złożona. O ile starać się ją zawsze mieć wyłączoną można, to odtwarzać na nowo za każdym razem w ten sam sposób jest bez sensu. Najprościej się po prostu odzwyczaić, zajmie to może tydzień i długofalowo każdemu wyjdzie na dobre.

Z graczy zawodowych z akceleracją podobno w pewnym okresie grał Edward z NaVi. Ostatecznie jednak z tego zrezygnował.

A jaka dokładnie powinna być czułość? Raz jeszcze polecam spojrzeć na konfigi dobrych graczy i skopiować. Kluczowy jest tu też parametr "dpi" myszy. Czułość "1.5" przy 400 dpi to "1.2" przy 500 dpi (1.5 * 400) / 500). Należy wyliczyć proporcje.

Kluczowe jest też ustawienie wysokiej częstotliwości odświeżania dla myszy (ang. "mouse polling rate"), 500 Hz lub 1000 Hz. Szczegółowe poradniki, jak to zrobić, zarówno dla Windowsa jak i Linuksa, bez problemu i w dużej ilości znaleźć można online. Z macOS może być problem.

**Inne ustawienia**

Z ważnych komend, których domyślną wartość zmienia wielu graczy, są jeszcze te odpowiadające za przezroczystość radaru, celownika, wielkość celownika czy dotyczące przełączania broni. I parę innych.

Wielu graczy uważa, że nieprzezroczysty radar jest praktyczniejszy, bo zawsze czytelny, niezależnie od tła. To samo odnosi się do celownika. Przezroczysty celownik i radar to pliku konfiguracyjnym odpowiednio:
>
clcrosshairtranslucent "1"
>
clradartype "0"


Nieprzezroczyste zaś to:
>
cl
crosshairtranslucent "0"
>
cl
radartype "1"


Za wielkość celownika odpowiada komenda:
>
clcrosshairsize


Można ją ustawić na "1', "2", "3" lub odpowiadające im "small", "medium", "large".

Bardzo wielu graczy na pewno poleci też ustawienie sobie szybkiego przełączania broni. Domyślnie przy tej czynności na górze ekranu wpierw pojawia się ikonka nowej broni, a następnie trzeba wybór potwierdzić. Znacznie szybciej będziemy broń zmieniać bez konieczności tego potwierdzania. Odpowiada za to komenda:
>
hudfastswitch


którą możemy ustawić w tym celu na "1", zamiast domyślnego "0".

Również wielu graczy wyłącza także dynamiczną zmianę wielkości celownika w zależności od ruchów naszej postaci, takich jak skoki, kucanie i kierunkowe poruszanie się. Trudno jednak znaleźć mi tutaj argument, wskazujący na obiektywne przewagi któregoś z tych wariantów. Odpowiada za to komenda:
>
cl
dynamiccrosshair`

którą ustawiamy na "0" lub "1".

Oprócz tego warto też dobrać sobie właściwe ustawienia jasności, komendami "brightness" i "gamma". Niegdyś wielu graczy starało się ustawić te parametry możliwie najwyżej. Istniały techniki, dzięki którym na pierwszej załadowanej mapie można było nawet ograniczyć cienie do minimum. Dziś na monitorach LCD, zwłaszcza z funkcjami typu "black equalizer", nie ma to tak wielkiego znaczenia. Czasami może okazać się, że przy zbyt jasno ustawionych kolorach celownik nawet nieprzezroczysty jest niezbyt dobrze widoczny. Da się więc też przesadzić.

Zapisywanie ustawień

Tutaj jest kilka szkół.

Można otworzyć sobie domyślny config.cfg, zmienić niektóre parametry, inne dodać, zbędne komendy typu "bind" usunąć i zapisać go pod domyślną nazwą, ale z atrybutem "tylko do odczytu".

Można domyślny config.cfg zostawić jakim jest i utworzyć oddzielny plik zawierający tylko nasze niedomyślne ustawienia i komendy, np. "userconfig.cfg" i jego wczytywanie z automatyzować z linii poleceń parametrów startowych gry, dodając tam "+exec userconfig.cfg".

Jak kto woli. Pierwsza opcja z config.cfg "tylko do odczytu" ma tę zaletę, że można wtedy stamtąd zupełnie usunąć parametr "name" i wtedy CS zawsze będzie nam nadawał domyślną ksywkę prosto z nazwy konta na Steam. Jeśli ktoś ma więcej niż jedno konto (albo dzieli komputer z inną osobą) i nie chciałby ksywek mieszać, to w ten sposób można wyeliminować pomyłki.

Granie na Linuksie

Counter-Strike 1.6 nie lubi się z systemem okien Xorg, skutkiem czego scroll myszy sprawia problemy. Można tutaj ręcznie dodawać patche, albo po prościej - przejść na Wayland.

TeamSpeak na Linux najłatwiej zainstalować z flatpaka.

Poza tym gra od 2013 roku obsługuje ten system natywnie i bezproblemowo.

Sprzęt

Monitor 100+ Hz przy grach fpp to podstawa. W początkach CS używane były ekrany CRT, do dziś niedoścignione podobno pod względem opóźnień w przetwarzaniu obrazu. Nawet najsłabsze modele osiągały ponad 100 Hz w rozdzielczościach typowych dla CS. Potem nastąpił wieloletni regres, aż do momentu początków drugiej dekady tego wieku, gdy zaczęły się popularyzować monitory LCD o wyższych częstotliwościach odświeżania.

Taki monitor nie musi być wybitnie drogi. Polecam przejrzeć oferty np. używanych klasycznych Benq XL2411 na OLX, do dziś cieszących się dobrą opinią i oferujących odświeżanie 144 Hz i niskie opóźnienia.

Myszka dla graczy w zasadzie każda będzie dobra i zrobi dużą różnicę w porównaniu do tanich biurowych modeli. Nie ma co przesadzać z dpi. Przy wysokich, trudno nawet wyskalować czułość w parametrach gry. Do nie tak dawna, CS w ogóle nie pozwalał ustawić "sensitivity" poniżej "1.0". Co innego nowsze gry, gdzie łatwo zejść nam poniżej "1.0". No ale to dygresja.

Mapy

W CS turniejowym w późniejszym okresie najpopularniejszymi mapami były Dust 2, Inferno, Mirage, Nuke, Train i Tuscan.

Historycznie było tu jeszcze Cobble, Mill, w amerykańskim ESEA - także Lite. Były też inne, popularne lokalnie lub w krótszym okresie, np. Russka, Fire (w dwóch wersjach, jako różniące się od siebie Clan Fire i CPL Fire).

Mill zastąpiono Tuscanem ze względów prawno-licencyjnych, bo jakoby prawa do mapy wyłączność miała nieistniejąca już organizacja CPL. Są oparte na tym samym układzie pomieszczeń i korytarzy.

Cobble próbowano zastąpić Forge (przykładowy mecz), z mieszanym skutkiem. Dość powiedzieć, że ostateczna wersja Forge pojawiła się bardzo późno i pochodzi z marca 2012 roku.

W CS pozaturniejowym grać można teoretycznie wszystko. W praktyce, różnorodność jest słaba i historycznie dodatkowo zmniejszała się ona wraz z upływem czasu. Przeważają mapy małe lub bardzo małe i bardzo proste. Ogólnie można powiedzieć, że preferencja czasowa wśród graczy CS jest bardzo wysoka, co przekłada się na popularne na serwerach publicznych tryby rozgrywki.

Serwer

Przy wyborze serwera do gry kluczowe jest poszukiwanie takiego, który będzie dostatecznie często przetwarzał dochodzące do niego informacje. Przełoży się to na jakość, ogólne odczucia z gry, a także jej uczciwość, bowiem obrażenia naliczane będą dokładniej. Odpowiadają za to serwerowe zmienne sys_ticrate oraz pingboost. Konfiguracja serwera CS jest tematem również złożonym i nie będzie niezbędna każdemu, dlatego nie będę się w nią tutaj zagłębiał. Wykracza poza ramy tego poradnika.

---

I na koniec krótka seria pytań i odpowiedzi.

- Gram "for fun", czy to ważne?
Wszyscy grają dla zabawy, z wyłączeniem marginesu. Może paru setek osób, które trensowały dla pieniędzy. I, znów, marginalnych przypadków, gdy gdzieś ktoś akurat brał udział w turnieju, gdzie do wygrania były pieniądze i miał szanse je wygrać.

Właściwa konfiguracja gry po części oprócz woli nic nie kosztuje. A w innej części nie są to ogromne kwoty. Jeśli gry uznajemy już za swoje hobby, to warto może zrobić pewne wydatki. Na pewno uczyni nam to granie przyjemniejszym.

- Dlaczego ludzie w 2021 roku grają w tę wersję gry, jeśli jest dostępna też wersja nowsza, także dobra?
Pewnie z tych samych powodów, dla których inni czytają nie najnowsze książki czy oglądają nie najnowsze filmy. Dla wielu to wciąż bardzo dobry produkt.

Niektórych na pewno do wersji 1.6 przyciąga też nostalgia.

- Dlaczego w miniaturce umieściłem screenshota z mapy, której w CS 1.6 nie da się zagrać?
Słuszna uwaga. Choć mapę zagrać się jednak da, to rzeczywiście nie ma jej pośród domyślnej puli w wersji 1.6. A umieściłem ją tam, bo Valve też tak CSa reklamuje. A gdyby kogoś interesowała historia usuniętych z gry treści, map, broni, modeli, to dedykowana jest temu ta seria filmików.
lesbijskiematkigejowscyojcowie - Kiedyś pisałem taki poradnik do #cs16 na jedno forum...

źródło: comment_1614513369YrCxD8N1kqqYpedWfKizma.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
  • 2
@lesbijskiematkigejowscyojcowie: Bardzo fajny tekst ale mam trzy uwagi:
To nieprawda, że nawet najsłabsze monitory miały 100 Hz, bo nie miały, ale prawdą jest, że przez praktyczny brak imput laga to taki monitor crt 60, 75, czy tam 85 Hz był lepszy niż typowy LCD. Długo najpopularniejszy był wtedy LG Flatron z ekranem 19" i odświeżaniem 85 Hz i jego mniejsza 17" wersja.
Co do dynamicznego celownika - zawsze lepiej mieć wyłączony.
  • Odpowiedz
  • 0
@lesbijskiematkigejowscyojcowie Na pewno tego się nie dało ustawić tak w Windowsie, te monitory chodziły standardowo na 75 Hz ale była opcja zmiany na 60 i na 85. Chociaż nie wiem czy czasem w niskich rozdziałkach nie była dostępna jeszcze opcja 100 Hz.
  • Odpowiedz
@chwed: Na pewno przez brak sterowników. Niegdyś domyślnie w Windowsach było ich bardzo niewiele i wszystko trzeba było je instalować ręcznie. Niedziałający dźwięk, karta sieciowa, w starszych wersjach nawet 256-bitowa paleta kolorów to były typowe przypadłości po reinstalacji systemu. Nie znajdziesz monitora z odświeżaniem, o jakim wspominasz.
  • Odpowiedz
@Un1337: Mógłbyś spróbować, ale nie obędzie się bez problemów.

Monitory ciekłokrystaliczne obsługują jedną rozdzielczość. Obraz, który nie jest w tej jedynej obsługiwanej przez taki monitor rozdzielczości, jest na nią przeskalowywany. Albo przez sam monitor, albo przez komputer. Zazwyczaj to drugie.

Tak działa Counter-Strike 1.6 po aktualizacji z 2013 roku. Nim obraz dotrze do monitora jest on przeskalowywany na rozdzielczość pulpitu, która w zamyśle jest również natywną rozdzielczością monitora.

W przypadku monitorów
  • Odpowiedz
@lesbijskiematkigejowscyojcowie: Ja polecam to:
https://github.com/djdallmann/GamingPCSetup/tree/master/CONTENT/DOCS/GAMECONFIGS/CS16

Robił to koleś, który analizuje cs 1.6 od podszewki. Tu jego odkrycie błędu związanego z pozycją celownika:
https://github.com/ValveSoftware/halflife/issues/1698

Inne zgłoszenie błędu:
https://github.com/ValveSoftware/halflife/issues/3011

Znalazł też inny błąd, który dotyczy tego, że mając 100+ fps nie wysyłamy więcej niż 80 (chyba ta liczba) pakietów do serwera. Zmniejsza liczby fps powoduje, że wysyłamy ich więcej. Linku niestety nie mam przy sobie, ale też był na githubie.

Przydałoby też się
  • Odpowiedz
- skrypty

ciche rozbrajanie

fast zoom


@becvvv: Może trzymajmy jednak jakiś poziom.

- nauka poruszania się po teksturach


@becvvv: A jak inaczej chciałbyś się poruszać, przez noclip?

Link, który podałeś, jest ciekawy. Ten poradnik skupia się jednak nie na wymnienianiu komend z osobna, a opisuje jedynie te, których ustawienie jest w CS 1.6 kluczowe. Przykładowo, od 2013 roku po prowadzaniu raw input interesowanie się parametrami startowymi gry mającymi jakoby usprawnić
  • Odpowiedz
Tu jego odkrycie błędu związanego


@becvvv: Tych błędów jest niestety mnóstwo. Poczynając od tego, że czasami niewielkie ruchy myszą w ogóle nie zmieniają pozycji celownika (prawdopodobnie wiele osób zauważyło coś podobnego na włączonym zoomie, gdzie ten efekt jest silniejszy), do popsutych hitboxów, dawno wiszących na githubie. Czy tego błędu ze scrollem na Xorg.

Ten tekst nie neguje przecież tych rzeczy. Ma być dostatecznie prosty, zwięzły i skupiać się na podstawach niezbędnych
  • Odpowiedz
Gramy w 100 fps. Ustawienie powyżej tej wartości sprawi, że ruchy postaci nam spowolnią.


@lesbijskiematkigejowscyojcowie: pierwsze słyszę takie coś, widziałem wątek na hltv teraz, to brzmi jak jakiś cs voodoo (w csgo niektórzy ciągle myśllą żeby zmieniać m_yawspeed na stretched xD)

ja chyba raczej wolę 44hz więcej niż wierzyć w jakieś mityczne spowolnienie
  • Odpowiedz
@EmcePomidor: Odświeżanie monitora to inny parametr niż klatki na sekundę generowane przez grę, jak zresztą pisałem w tekście. Przy wyłączonej synchronizacji pionowej, zwiększając odświeżanie ekranu, zawsze będziemy zmniejszać opóźnienie w przetwarzaniu obrazu (tzw. "input lag"), nawet jeśli limit fps w grze pozostanie stały. 144 Hz przy 100 fps będzie lepsze od 120 Hz przy 100 fps, 240 Hz przy 100 fps będzie lepsze niż 144 Hz przy 100 fps, itd. I
  • Odpowiedz