Wpis z mikrobloga

siema. Post z rodzaju "chwalę się", na samym dole TL;DR.

W świecie modelarstwa samochodowego wyróżnia się parę skal modeli, mniej lub bardziej popularnych. Wiem, że dla niektórych to niezrozumiałe ale ja się jaram Golfami IV w 3 drzwiach, w skali 1:18, metalowymi <- wąski margines, zwłaszcza, że nigdy nie było w produkcji właśnie akurat takiego zestawienia (była jedna alternatywa jako wersja dealerska ale w 4 drzwiach), prócz firmy Revell, która jako jedyna wypuściła takie modele. No więc za czasów gimbazy (teraz lvl 30) zacząłem zbierac swoje pierwsze modele. To był czas, kiedy nie można było kupić sobie w sklepie takiego Golfa IV, a przynajmniej nic mi na ten temat nie było wiadomo, gdyż modele te wypuszczone były do sprzedaży katalogiem firmy REVELL w roku 1999/2000. Co prawda po jakmis czasie "dosztukowano" ich trochę ale mniejsza z tym.

REVELL wypuścił do sprzedaży 6 wersji kolorystycznych tych Golfów: niebieski, czerwony, srebrny, biały, czarny, granatowy. To, że te Golfy (zarówno modele jak i 1:1) zawsze mi się podobały, jakrównież ich mała dostępność, powodowało chęć posiadania każdego z kolorów w swojej kolekcji. Pewnego dnia, stosunkowo niedawno udało mi się zebrać wszystkie kolory, co też w sumie ma swoją historię, bo nie było z tym łatwo, no ale nie o tym chcę napisać..

Do około roku do tył myślałem, że mam wszystkie kolory Golfa IV od REVELL.. aż w końcu, przeglądając eBaya - jak to już mam w nawyku robić pod hasłem "revell golf" ( ͡ ͜ʖ ͡) - zauważyłem ofertę sprzedaży jednej strony formatu A4 artykułu niemieckiego magazynu modelarskiego Modell Magazin z grudnia 1997 roku. No i fajnie, tylko że na tym artykule widać było Golfa IV od REVELL 1 skali 1:18 ........ W ZŁOTYM KOLORZE. Niezły mindufck myślę sobie. W zasadzie to przyjąłem, że ktoś polakierował ori REVELLA na złoto i wykorzystał fotki do jakiegoś artykułu. Artykuł był w miniaturze więc nie szło doczytać co tam jest napisane... Tak minęło noo z dobre 8 miesięcy, artykułu już nie było na eBayu na sprzedaż, a ja dalej grzebałem po sieci za REVELLAMI.

Jakimś zrządzeniem losu, około 3 miesiące temu natrafiłem na niemieckim forum modelarskim na temat założony w 2010 roku, w którym użytkownik wrzucił zdjęcia 2 sztuk złotych Golfów Revella i zadał pytanie o historię złotych kolorów w tych Golfach od Revell. Na zdjęciach widaż było też inną szatę graficzną na pudełku z tych modeli. Odpowiedzi było niewiele, głownie spekulacje typu, że to może jest wersja dealerska modelu ale żadnych konkretów. Ostatni post pod tym tematem zawierał info, że prawdopodobnie była to jakaś wersja limitowana dla vipów i gazet w celach prezentacji samochodu 1:1, i temat ucichł. Zacząłem zdawać sobie sprawę, że PRAWDOPODOBNIE NIE POSIADAM wszystkich Golfów IV jakie wypuścił REVELL. Jednocześnie mój research wkroczył na wyższy level. W szybkim skrócie - oczywiście kontaktowałem się z niemieckim REVELLEM dwukrotnie w tej sprawie ale twierdzili, że nie mają żadnych informacji od 2006 roku w systemach na ten temat, przetrzepałem grupy modelarskie z wielu krajów, stawiałem posty na grupach, zmieniałem preferencje wyszukiwania GOOGLE na różne zakresy datowe od 1999 roku typując hasła REVELL GOLF, zmieniałem regiony wyszukiwania w przeglądarce a nawet skontaktowałem się z wnukiem właściciela REVELL w Illinois poprzez info z Linkedin a potem FB (btw właściciel już dziadzia po udarze - nie dogadasz się)... okrągłe ZERO jakichkolwiek informacji. Wtedy mnie szlag trafiał, że nie kupiłem tego artykułu z gazety no ale cóż, czasu nie cofnę. I tak to trwało przez jakieś 2 miesiące, ciągłe szukanie czegokolwiek na temat ZŁOTEGO GOLFA OD REVELL..

.. aż do kwietnia tego roku (ʘʘ)

"rozpoczynając dzień od typowania hasła REVELL GOLF w eBay" XD, po prostu mnie ścięło - złota sztuka, koszt przekraczający moje możliwości na ten moment. Od razu napisałem do sprzedającego, proponując swoją cenę wartości 1/3 tego, za ile ten model został wystawiony, mysląc sobie że może gościu nie wie co sprzedaje - otóż wiedział. Mimo to wydatek rzędu 800 zł z dnia na dzień na model nie był w moim zasięgu, ale kusiło jak cholera. Model obserowało 6 osób oficjalnie + ja incognito. Po pierwszym rzucie nikt go nie kupił, cena trochę spadła i takich manewrów było bodajże 2. Po 2 obniżce i odczekaniu kilku dni znowu zaproponowałem swoją cenę i spotkaliśmy się w połowie propozycji cenowej. UDAŁO SIĘ!...

... kupiłem model, którego historii nadal nie znam ale coś jest na rzeczy, że akurat złoty więc kminię jak dojść do artykułu, który wisiał swego czasu na sprzedaż w Niemcowni. W tamtym tygodniu olśniło mnie, że sprzedający zdaje się miał w ofercie dużo więcej artykułów z gazet modelarskich, dużo z marki VW, i to był punkt przełomowy :D no więc szybkie wyszukiwanie w eBay po haśle 1:18 golf, sortowanie ceny po najniższej no i są - artykuły z gazet modelarskich.. Piszę do typa opisując co kiedyś spotkałem na sprzedaż po czym dostaję odpowiedź ,,Yes I know what you mean, here is an offer number to buy this article." Znaczyło to tyle, że człowiek ten dysponował tym wycinkiem i wystawił go na sprzedaż po mojej wiadomości :O. Bez zastanowienia go kupiłem i wiecie co było najciekawsze? To, że nie wiedziałem co w tym artykule jest napisane ale widziałem, że zawiera on kilka zdjęć złotego Golfa od REVELL.

Artykuł dotarł wczoraj, zabrałem się za tłumaczenie tekstu i okazuje się, że:

TL;DR
złote egzemplarze Golfów IV firmy REVELL w skali 1:18 zostały wyprodukowane w wersji limitowanej 300 sztuk w 1997 roku, jako modele samochodów dedykowane dla gości specjalnych oraz redakcji gazet w celu promocji samochodu Golf IV. Były one rozdysponowane wśród tych osób podczas oficjalnej prezentacji samochodu VW Golf IV na międzynarodowych targach we Frankfurcie (IAA Internationale Automobil-Ausstellung), który debiutował na rynku motoryzacyjnym w 1997 roku. Modele te nigdy nie były przeznaczone do sprzedaży, otrzymali je tylko VIPy.

Oczywiście zapytałem sprzedającego skąd ma tego golfa, czy zna jakąś historię na jego temat ale dostałem odpowiedź, że kupił go kilka lat temu również na eBay za cenę większą aniżeli go właśnie sprzedał mnie.
Ostatnia zagwostka, której już raczej nigdy nie rozwikłam, to jaka jest historia stricte mojego egzemplarza tzn. jakiż to gość specjalny otrzymał na IAA tego Golfa :)

https://youtu.be/KP1XUkw5fZs

#modelarstwo #golf4 #volkswagen #motoryzacja
darrrrekdaro - siema. Post z rodzaju "chwalę się", na samym dole TL;DR.

W świecie ...

źródło: comment_1621970405QsP7C64rJirviwuoFtWiBG.jpg

Pobierz
  • 45
@darrrrekdaro: Miałem takiego czerwonego. Ale to był szok za dzieciaka oglądać to na półkach w niemieckich marketach, kiedy Revella w ogóle w Polsce nie było a szczytem szału było Maisto w 1:18