Wpis z mikrobloga

Kolejny miesiąc się kończy, czas rozglądać się za kolejnymi zakupami... #gielda #etf

Chiny - pierwszy zakup, na złoto - byłoby dokupieniem do posiadanych jednostek

Jaki ETF kupić ;)

  • ICHN - iShares MSCI China UCITS ETF USD Acc 75.0% (21)
  • AUEUAH - UBS (CH) - Gold (EUR) hedged (EUR) A-dis 25.0% (7)

Oddanych głosów: 28

  • 22
@emes83: aktualnie mam z 7-8 etfów... w tym mam już co nieco tego na złoto, natomiast nie mam póki co ekspozycji na chiny (mam na singapur, koreę, reity azjatyckie.... ale nic z chin)
@emes83: myślałem o afryce, tyle, że w afryce i tak rządzą chińczycy i czuję w kościach, że gros zysków przerzucają jednak do siebie, wyzyskując afrykańczyków, tak jak swego czasu europa i stany - chińczyków ( ͡° ͜ʖ ͡°)

a o brazylii póki co za mało wiem - co tam się gospodarczo dzieje
@Gippo86: Brazylia 9 największa gospodarka na świecie, teraz mocno w dupie przez wirusa, troche jak Indie. Afryka ma ogromną populację, także konsumenckie biznesy powinny odpalić, jest szałas ale i telefon.
@emes83: patrzę właśnie co siedzi w składzie IBZL i na 1 miejscu - spółka od żelaza i inszych metali ( ͡° ͜ʖ ͡°)
martwi jedynie duży udział finansówki, ale materiałówka i energia to w sumie 36% portfela vs 26% banki.. więc może i by tragedii nie było...

dzięki za tipa, będę myślał ;)
patrzę właśnie co siedzi w składzie IBZL i na 1 miejscu - spółka od żelaza i inszych metali ( ͡° ͜ʖ ͡°) martwi jedynie duży udział finansówki, ale materiałówka i energia to w sumie 36% portfela vs 26% banki.. więc może i by tragedii nie było...


@Gippo86: mówią, że bez banków nie ma hossy, czy to prawda to nie wiem, aby napędzić gospodarkę to jednak kasa też
@emes83: ja teoretycznie też nie, aczkolwiek jak mam wybór, to staram się jednak wybierać takie, gdzie jest ich mniej.. w stosunku do innych gałęzi realnej gosp. :) bo dużo banków w portfelu etfu to dla mnie hamulec w wynikach
@Gippo86: Po cholerę hedgeować fundusz na złoto? Kupując złoto masz ekspozycję na złoto, co cię interesują kursy walut?

Zazdroszczę dostępności ETFów szwajcarskich na złoto, ale AUEUAH jest bez sensu.
@Gippo86: To prawda, ale po pierwsze mam już chyba 4 konta różne, po drugie podatek trzeba liczyć samemu. Staram się trochę nie komplikować nadmiernie portfela kolejnymi kontami. Zamiast UBS po prostu kupiłem Sprotta.
@Gippo86: Chiny to specyficzny rynek, tam wzrost gospodarczy nie jest odzwierciedlony na giełdzie, w przeciwieństwie do rynków np. zachodnich. Sam myślałem o ETF na Chiny, ale osobiście nie chcę inwestować w spółki nad którymi piecze trzyma totalitarne i reżimowe państwo uwikłane między innymi w nagminne łamanie praw człowieka. Swoją drogą większość ETF Z Emerging Markets chcąc nie chcąc ma tam jakąś ekspozycję na Chiny (5-10%?)
@naut:
- najpierw myślę, na jaki rynek chcę mieć ekspozycję...
- potem zerkam co na dany rynek ma degiro...
- dalej, przeglądam każdy etf... - koszty, wielkość, dywidendowość, PE, PB,
- sektory, jakie pokrywa (dla mnie osobiście im mniej branży finansowej tym lepiej)

i już