Wpis z mikrobloga

Zawsze chciałem nauczyć się grać na gitarze ale tak się złożyło że mieszkałem w bloku (i nadal mieszkam), w dodatku z nadwrażliwymi na dźwięki sąsiadami.

Da radę kupić jakąś gitarę elektryczną którą można podłączyć np. do słuchawek żebym tylko ja słyszał jak gram?
Będę też wdzięczny za podanie jakiegoś podstawowego modelu gitary do nauki.

Sprawdzałem na necie i nie udało mi się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.
Jedni twierdzą że grają na słuchawkach a inni że się nie da albo że trzeba wyłożyć na to grube hajsy.

Jeśli się da to dajcie jakieś linki do tego co trzeba kupić, zanim odłożę temat na kiedyś, jak do tej pory.

#gitara #gitaraelektryczna
  • 90
@wypokowy_expert: no właśnie na jednym z forów, ktoś pisał o czymś co się zwie POD 2.0/Pocket POD, więc zakładam że o czymś takim mowa.

Czyli jak rozumiem (albo i nie), to zastępuje wzmacniacz?
Co jeszcze oprócz wymienionych rzeczy jest potrzebnych żebym miał taki full komplet startowy, gotowy do nauki?

- Gitara
- To urządzenie
- Słuchawki
- Kostki do gitary

I może głupie pytanie, ale czy nie będzie na takim czymś
@Wykopowicz_Ryan: Sam grałem w ten sposób jakiś czas, czyli gitara i słuchawki wpięte do multiefektu Digitech. Wszystko działało bez problemu, tylko musisz kupić słuchawki z długim kablem( ͡° ͜ʖ ͡°). Charczało, czyli chodzi Ci o distortion albo overdrive, chyba każdy multiefekt ma go na wyposażeniu, jedne brzmią lepiej, inne gorzej. Multiefekt nie zastępuje wzmacniacza, ale ma jakiś malutki wzmacniacz słuchawkowy, żeby było na tych słuchawkach coś słychać.
@Wykopowicz_Ryan: nie kupuj POD-ów bo to sprzęt sprzed poprzedniej epoki. Przykładowy interfejs to Focusrite Scarlett, do niego trzeba też dokupić brzmieniowe oprogramowanie typu amplitube, bias czy inny guitar rig. Musisz być jednak świadom tego, że interfej przykuje cię na stałe do komputera, jak kiedyś będziesz chciał z kimś gdzieś zagrać to będziesz mieć problem.

Powiem tak, mieszkałem i grałem na wzmacniaczu w jednej kamienicy i dwóch blokach. Nie jest prawdą, że
@Wykopowicz_Ryan: Nie kupuj Digitecha tylko dlatego, że ja akurat go miałem. No jak Twój budżet to nieco ponad 1000zł, to tu trzeba bardzo kombinować. Softu potrzebujesz tylko do interfejsu. Nie potrzeba go ani do wzmacniacza, ani do multiefektu.
@Wykopowicz_Ryan coś ty nakombinował, kupujesz focusrite, do tego soft to max 200zl i po co ci wzmacniacz na razie i tak będziesz grał przez interfejs na słuchawkach, odczucia są takie same a w przyszłości kupisz wzmacniacz.
@Wykopowicz_Ryan: Olej wszystkie stare PODy 2.0/Pocketpody, na takim NUX pograsz na słuchawkach, podepniesz do głośników a potem do pieca, symulacje kolumn sobie wrzucasz jakie chcesz jako odpowiedzi impulsowe i możesz podpiąć przez USB do kompa jako interfejs i grać na takich rzeczach jak Amplitube czy Guitar Rig
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wykopowicz_Ryan: Kokos ma dużo racji ale możesz skorzystać też z tańszych opcji. Poszukaj jakiejś markowej gitary typu Yamaha Pacifica, Jackson JS12 lub Ibanez ale nie z serii GIO i do tego piecyk z wejściem słuchawkowym lub interfejs jakiś tańszy. Co do softu to masz różne warezy ewentualnie możesz skusić się na Rocksmith 2014
Focusrite Scarlet 500 zł

Soft 700 zł

Boss katana mini 400 zł


@Wykopowicz_Ryan: wrzuciłeś wszystko do jednego wora. :-) a drogi są trzy:

1. Piec + słuchawki
2. Interfejs + monitory/słuchawki + wtyczki brzmieniowe
3. Multiefekt + słuchawki

Musisz trochę czasu spędzić na tym, żeby zrozumieć czym się różnią i czy spełniają twoje oczekiwania.

Zadaj sobie pytanie gdzie widzisz się za rok-dwa grania:
- będziesz grać wyłącznie w domu, będziesz komponować
@4517974: @Wykopowicz_Ryan: Gitary Harley Benton to ostatnimi czasami nie głupia opcja, wiadomo że za tą cenę będą nie wyregulowane z pudełka, coś tam trzeba będzie dokręcić lub coś się poluzuje, ale dużo osób chwali ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jest jakiś gość, który na OLX sprzedaję już po wstępnej selekcji i ustawieniu te gitary z gwarancją, ale nie pamiętam jak się nazywa, ksantyp w którymś filmiku dawał
Boss katana mini


@Wykopowicz_Ryan: i z tym mini to też uważaj, bo żeby poczuć mięsny metal z głośnika a nie jakieś cienkie soprany to głośnik musi mieć te minimum 10" i wzmacniacz moc min. 30W. Mini tego założenia nie spełnia. O wyjściu na słuchawki też pamiętaj.
@Wykopowicz_Ryan: Jak się chcesz dopiero uczyć, to kup jakieś w miarę rozsądne wiosło (pewnie z 1k zeta) i do tego jakiś mały piecyk np. Orange - byle miał wyjście słuchawkowe.
I nie czytaj tych mądrości o tych "harleyach bentonach" - to jest loteria. Jeden instrument jest spoko, inny do wyrzucenia, a zjechały jeden po drugim z tej samej taśmy. Poproś jakieś znajomego, który ma doświadczenie z gitarą i potrafi stwierdzić czy
Właśnie tego się obawiałem, zdania są podzielone.
Dobra, może zacznę od wyboru gitary, bo wszystko naraz wybrać będzie ciężko ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Dziwny_Dzwiek_Gzymsu: 1k za samą gitarę to dla mnie trochę za drogo, tym bardziej że, owszem idea trochę w głowie siedzi, ale pomysł żeby zacząć akurat teraz, wyszedł na spontanie i nie był planowany.
Jeżeli się wkręcę to mogę coś droższego kupić. Na obecnym etapie
@Dziwny_Dzwiek_Gzymsu: @Wykopowicz_Ryan: Dlatego polecam gościa, który sprzedaje już gitary, które zostały przebrane i ustawione i dolicza sobie swoją robotę do tej ceny - https://www.olx.pl/oferty/?search%5Buser_id%5D=164300945. W sklepie w tym budżecie na ścianie będą wisiały właśnie Squiery Bullet, Harley Bentony i totalne noname. Kolejna sprawa to jakby OP znał kogoś ogarniętego i mógłby z nim iść i przebrać w stolarce to by nie pytał tutaj ( ͡° ͜ʖ ͡°