Wpis z mikrobloga

Zawsze chciałem nauczyć się grać na gitarze ale tak się złożyło że mieszkałem w bloku (i nadal mieszkam), w dodatku z nadwrażliwymi na dźwięki sąsiadami.

Da radę kupić jakąś gitarę elektryczną którą można podłączyć np. do słuchawek żebym tylko ja słyszał jak gram?
Będę też wdzięczny za podanie jakiegoś podstawowego modelu gitary do nauki.

Sprawdzałem na necie i nie udało mi się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.
Jedni twierdzą że grają na słuchawkach a inni że się nie da albo że trzeba wyłożyć na to grube hajsy.

Jeśli się da to dajcie jakieś linki do tego co trzeba kupić, zanim odłożę temat na kiedyś, jak do tej pory.

#gitara #gitaraelektryczna
  • 90
@Wykopowicz_Ryan: Ziomeczku, 4 struny to mają gitary BASOWE - to kompletnie inny instrument
(są też 5-cio i 6-ścio strunowe, ale nie o tym).
Gitara elektryczna (taka na której grał Jimi Hendrix albo Kurt Cobain) ma 6 strun (oczywiście są też inne, ale modelowo ma sześć).
Jak 1k za drogo, to szukaj używek, może do 600 zeta coś wyłapiesz. Nadal, mimo wszystko odradzam te Harleye, to naprawdę jest badziewie....
@Wykopowicz_Ryan: Zależy co chcesz grać, na początek najbardziej uniwersalny będzie coś typu stratocaster z humbuckerem pod mostem bo brzmieniowo ogarniesz wszystko. Cztery struny (przeważnie) mają gitary basowe, są strojone (przeważnie) niżej o oktawę, brzmią basowo i gra się na nich (przeważnie) rytmicznie pod perkusję, najlepiej sobie ogarnij na youtube "twoja ulubiona piosenka guitar cover tabs) i "twoja ulubiona piosenka bass cover tabs" i od razu ogarniesz różnicę ( ͡° ͜
@Kokos: Jakieś konkretne modele polecacie budżetowo tych Harley Benton?


@Wykopowicz_Ryan: ja nie polecam HB w ogóle, dla mnie to są chińskie klony. Polecam tobie gitarę LTD do metalu. Wspomniana Pacifica to dobra gitara na początek, ale zazwyczaj nie ma humbuckerów co jednak w przypadku metalu jest bardzo pożądane.
@Wykopowicz_Ryan: Jeśli zaczynasz, to nie nastawiaj się i nie przywiązuj się tak do jednego rozwiązania.
Musisz wpierw wybadać co faktycznie będzie cię nakręcało do grania. Dla jednych interfejs usb podłączony do wtyczek to spełnienie marzeń, dla innych klikanie myszką podczas grania całkowicie zabija inspirację.
Klasyczne rozwiązania do gitary to albo prawdziwy piec na salce, albo pedalboard z footswitchami. Tej pierwszej opcji nie zrealizujesz w bloku, ta druga to np wspomniany wcześniej
@GhostTrick:

Klasyczne rozwiązania do gitary to albo prawdziwy piec na salce, albo pedalboard z footswitchami. Tej pierwszej opcji nie zrealizujesz w bloku

Ja bym aż tak bardzo nie generalizował, bo jest mnóstwo wzmacniaczy, które potrafią brzmieć dobrze na małych głośnościach. Przesterowanie bierze się terz z preampu, a nie z końcówki mocy, więc nawet stuwatowe lampowe bydlę może brzmieć całkiem przyzwoicie; kiedyś w mieszkaniu ćwiczyłem na JVM410h i kolumnie 2x12 i się
Kokos ma dużo racji ale możesz skorzystać też z tańszych opcji. Poszukaj jakiejś markowej gitary typu Yamaha Pacifica, Jackson JS12 lub Ibanez ale nie z serii GIO i do tego piecyk z wejściem słuchawkowym lub interfejs jakiś tańszy. Co do softu to masz różne warezy ewentualnie możesz skusić się na Rocksmith 2014


@baNicja: opcja z Rocksmith mi się podoba jeśli jest wersja na PC.
Jestem fanem pctowego klona guitar hero (gram
opcja z Rocksmith mi się podoba jeśli jest wersja na PC.


@Wykopowicz_Ryan: jest na pc.

Czyli co, jeżeli chciałbym zacząć od takiego grania sobie w Rocksmith 2014, to kupuję co?

Tą skrzynkę typu NUX MG-300 + dowolną gitarę elektryczną + słuchawki i już mogę grać?


@Wykopowicz_Ryan: nie. kupujesz gitarę i kabel do rocksmith (Real Tone), albo interfejs audio i zwykły kabel instrumentalny.

Ktoś tutaj pisał że mogę też wzmacniacz normalny
@Kokos: zacząłem od tyłu.
Kabel kupiony (swoją drogą 120 zł za kabel z przesyłką to lekka przeginka, no ale raz się żyje), gra za moment także będzie dokupiona.

Więc wychodzi na to że pozostaje mi do ogarnięcia gitara i jakieś fajne słuchawki.
Zawsze to mniej niewiadomych, więc na plus ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Wykopowicz_Ryan: ale kabel real tone kupiłeś, tak? one swego czasu były bardzo drogie, bardziej się opłacało kupić interface audio i zwykły kabel instrumentalny, bo interface umożliwia ci więcej rzeczy poza RS.
Podczas gdy większa czułośc i zakres pasma przenoszenia jest z tego co wiem na plus, nie wiem jak ma się temat tych samych parametrów i impedancji do gitary.


@Wykopowicz_Ryan:
Tu nie chodzi o impedancję gitary, tylko o wyjście urządzenia.

Niektóre procesory gitarowe czy interfejsy z wyższej półki, lepiej grają ze słuchawkami, które są bardziej profesjonalne, z wyższą impedancją i mniejszą czułością.
Do budżetowych interfejsów, czy wyjścia karty dźwiękowej twojego pc/lapka, lepsze
@GhostTrick: zamówiłem sprawdzone sennheisery 206 HD.
Później będzie najwyżej upgrade.

Została ostatnia i najważniejsza rzecz do kupienia, czyli gitara.
I dylemat czy kupić tańszą, chińską gitarę (którą niektórzy sobie chwalą) dostępną od ręki na allegro (Harley Benton) czy dopłacać i szukać gdzieś używek lepszych marek, narażając się że coś nie będzie działać jak powinno a ja się nie znam ( ͡° ʖ̯ ͡°)

@Kokos: do LTD/ESP
@Wykopowicz_Ryan: Jak masz budżet 900 zł na gitarę, to wejdź na OLX, zaznacz sobie poszukiwany zakres cen np. 800-900 zł i przejrzyj oferty. Dużo ciekawego sprzętu, a że używany? No cóż, w tym budżecie nie bardzo jest okazja wybrzydzać.
Jest dużo fajnych Jacksonów z serii JS32 w tej cenie, są niższe modele LTD, są np. Vintage z osprzętem Wilkinsona, jakieś Washburny, Yamahy, może się znajdzie jakiś tańszy Ibanez z serii RG.