Wpis z mikrobloga

#podatki #remont #pytanie

Planuję zamontować pompę ciepła lub piec na pellet, a w przyszłym roku fotowoltaikę (jeżeli będzie opłacalna).

Czy są jakieś haczyki przy korzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej?

Czy to wygląda po prostu tak, że w tym roku kupuję pompę z montażem, dostaję do tego fakturę i przy rozliczeniu PIT za 2021 wpisuję do PIT/O i tyle? Żadnego informowania US? I identycznie mogę zrobić w przyszłym roku z PV?

Poza tym, jak dobrze rozumiem, zwrócone środki są doliczane do mojego przychodu w roku, gdy te środki są zwracane, więc tak naprawdę nie mogę efektywnie odliczyć 100% kosztu zakupu?
  • 3
@armasm: to jest Twój koszt w picie, o tyle mniej płacisz podatku, czyli będzie zwrot nadpłaconego podatku z pitu.

efektywnie?! Odliczasz - zyskujesz 17/32 albo 19% z tego.

Haczyk jest taki że, każdy kto składał te papiery a miał mały zysk ... Pytany jest przez urząd, dlaczego tak kiepsko mu idzie. Poważne.
Ale jak masz solidne pokrycie w dochodach, to nie ma co się oglądać.

Limit jest 53k?. Na osobę, o
@kuncfot

Dzięki za wyjaśnienie!

Pod pojęciem efektywnego odliczenia miałem na myśli ten fragment ustawy:

Podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał zwrot


Jak dobrze rozumiem, nie ma on tutaj zastosowania i dostanę zwykły zwrot podatku na całkiem sporą kwotę, który nie muszę doliczać do przychodu w kolejnym roku (co
@armasm: kto pyta nie błądzi ;)

Ten Twój cytat z odnosi się do np.dotacji którą byś otrzymał na pompę ciepła albo 5k do fotowoltaiki...
Do zwrotu podatku nie ma zastosowania.

Mały zysk - mały dochód roczny. ;) Konkretniej miałem na myśli ludzi, którzy ciągną działalność gospodarczą ze strata, albo małym zyskiem w skali roku. Wiem że wtedy urząd przysyła pismo aby się wytłumaczyli, w obu przypadkach skończyło się na razie na