Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
#energetyka #elektryka #elektroenergetyka

Jednego nie rozumiem z tego całego wyjaśnienia awarii na stacji Rogowiec. Operacje na odłączniku na linii powinno się wykonywać w systemie bez napięciowym. Linia odłączona można sobie zamykać i otwierać odlacznikiem. Pali licho że operator pomylił napęd odłącznika z uziemnikiem, ale skoro tutaj mieliśmy prąd zwarciowy 43k amper, to czy w takim razie linia była pod napięciem czy też linia była odliczona i taki potencjał jałowy był, że doszło do takiego prądu zwarciowego.

Z góry przepraszam za nie wiedzę.
  • 12
@Arthasss: linia pracowała i dyżurny przełączał ją na szynę obejściową. Po zamknięciu odłącznika SO wyłącza się włącznik i otwiera odłącznik linowy w zastępowanym polu a linia pracuję przez łącznik szyn obejściowy. Czyli przesył na linii jest utrzymany bezprzerwowo ale samo pole linii jest odstawione i można w nim działać.
@soadfan @KWSOI @k433 Dziękuje pięknie za wytłumaczenie.Wiem jak zbudować i wyregulować odłącznik/uziemnik oraz napędy do niech, ale schemat działania stacji dla mnie jest zarówno szalenie skomplikowany jak i również interesujący :-)
Operacje na odłączniku na linii powinno się wykonywać w systemie bez napięciowym

Odłącznikiem stwarzasz tzw. widoczną przerwę izolacyjną. Wyłącznikiem wyłączasz. Odłącznik nie może pracować przy prądach roboczych i tym bardziej, zwarciowych.


@KWSOI: tak jak @soadfan pisał, można sterować odłącznikiem pod na napięciem o ile mamy pewność, że nie będzie chciał nim wtedy popłynąć prąd roboczy czy zwarciowy.
Np. bezprzerwowe przejście z systemu na system - czyli mamy pole które pracuje na
źródło: comment_1626984815qJgQ6TIsdVpq7jbkmLiNNO.jpg
@soadfan: Rozumiem Mireczku, że bez wyższych technicznych nie mam co startować gdzieś wyżej ? 8 - lat pracuje przy produkcji odłączników, uziemników oraz napędów do nich. No i w sumie całą produkcję znam od zlecenia aż pod ekspedycje gotowego wyrobu.