Wpis z mikrobloga

@PDCCH: chińczycy akurat traktują nas trochę lepiej niż tamci jako partnera z powodu naszej lokalizacji. Oni patrzą na to w nieco innej perspektywie niż USA, czy UE. Teraz jesteśmy słabi i ogólnie u nas lipa, więc można nami pomiatać, ale mamy dobrą lokalizację, a to jest dla chińczyków ważne, więc dla nich jesteśmy ważniejsi niż takie Węgry.
bo już drugi rok sobie z wirusem nie dajecie rady przez co nie mogę wyjechać do Europy i #!$%@? mnie to


@LuckyStrike: A skąd ten wirus się k* wziął niby? Wiesz, ogóle to obserwuję twój kanał na YT i czytam twoje wpisy. tematyka Chin jest mi ogólnie bliska, ale oczywiście nie aż tak jak tobie. Zwykle miałeś neutralny stosunek do ChRL, ale osttanio przeziera "miękka propaganda". Cóż, nie po to pozwalają
Chiny to takie sample państwo jak każde inne


@maybenot33: Nie. Chiny i Rosja to nie są "takie same" państwa. Owszem, anelży współpracować, nalezy handlować, ale nie należy wiązać się z tymi państwami strategicznie aby nie wpaść w ich "orbitę wpływów".
Budowanie przez Chiny dróg, infrastruktury w Afryce poprawiło byt jej mieszkańców. To największe inwestycje od czasów kolonialnych.

@LuckyStrike: To jest zwyczajnie neokolonializm ¯\_(ツ)_/¯
Chiny są zainteresowane głównie wydobyciem tam surowców i rozwojem infrastruktury służącej do tego.
Budowanie przez Chiny dróg, infrastruktury w Afryce poprawiło byt jej mieszkańców. To największe inwestycje od czasów kolonialnych. Lepsze to niż opłacanie przez zachodnie korporacje bandytów terroryzujących ludność i władze w okolicach kopalń z których afrykańskie kraje nie mają pożytku.


@LuckyStrike: Przecież to nie żadne inwestycje tylko kolonizowanie. Oni mają tam dosyć chińczyków. Za kilka, kilkanaście lat Afryka będzie czerwona. Chińczycy to nie koledzy Afrykańczyków, nasi też nie. Co najwyżej Rosjan i