Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Dostałem spadek po rodzicach - mieszkanie i 700tys złotych. W mieszkaniu sobie mieszkam. 100tys wydałem na auto i parę wydatków typu odświeżenie mieszkania. Zostało mi ok. 600tys no i z 50tys mam swoich oszczędności. Co z tym zrobić? Czy trzymać w banku i nie myśleć o tym czy warto pomyśleć nad jakąś inwestycją? Moi rodzice trzymali to wszystko po prostu w banku. Oczywiście chciałbym jedynie bezpieczne sposoby bez żadnego ryzyka. Na żadne kokosy nie liczę. Żadne kryptowaluty, itp. Na giełdzie się nie znam. A nieruchomość? Myślałem nad tym, ale ceny są ogromne teraz. Mieszkam w mieście gdzie metr kwadratowy to ponad 10tys zł. Kupując mieszkanie powiedzmy 2pokojowe 40m2 wydam ponad 400tys. Z 50tys trzeba będzie włożyć w umeblowanie. I takie mieszkanie wynajmę jednej osobie lub parzę. Na dwie obce osoby/pary nie znajdę chętnego bo obecne budownictwo ma aneksy kuchenne. Więc w salonie jest kuchnia i tam powiedzmy mieszka para. A w pokoju obok jeden studenciak. Raczej para nie zgodzi się na to by studenciak korzystał z kuchni w pokoju gdzie np. śpią. Większy metraż pochłonie cały mój budżet, ale wtedy jest szansa na 3 pokoje i np. oddzielną kuchnie i 3 osoby/pary mogą mieszkać. Ale czy ten zarobek będzie aż tak wysoki? Też czytam, że ma być ten słynny krach i wtedy mieszkania spadną z 50%. Chętnych na wynajem nie będzie, chyba, że tanio. A jak znów będzie jakaś fala korony i wszystko przejdzie na zdalne? Studenciaki się powynoszą, korpo szczury będą pracować z domu rodzinnego. Trochę się tego obawiam.
Nie mam pojęcia o żadnej formie inwestowania. Zarabiam z 4,5 tys, różowy z 3tys. Sporo wydajemy. 600tys mogę zainwestować, ale swoje 50tys chciałbym trzymać jako poduszkę finansową. Co mi doradzicie?
#finanse #banki #gielda #inwestycje #pieniadze #inwestowanie #nieruchomosci

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #613356df6ffb19000ae1b89a
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Przekaż darowiznę
  • 44
@ode45: Pomyśl sobie, jakie to słabe wobec rodziców, którzy ciułali hajs całe życie, a teraz synalek pyta na portalu ze śmiesznymi obrazkami, co z kasą zrobić xD Totalnie nie warto odmawiać sobie w życiu, żeby „dzieciom dać” i to jest najlepszy przykład. Trzeba żyć pełnią życia, zamiast myśleć o bachorach - niech sobie sami radzą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zarabiasz 4,5k a masz 600k odlozone. Czy to jest jakis zawod w ktorym dopiero zaczales i masz realne szanse szybciej zarobic duzo wiecej? Jesli nie, to moze zrob sobie wolne i albo doucz sie i zmien na zawod lepiej platny,albo pomysl nad swoim biznesem. To zalezy tez jaki masz potencjal, jak sie szybko uczysz itp. Odradzam inwestowanie w akcje, masz za duzo a za malo wiesz
@Iwan_Szatow: to takie dziwne? W czasach gdy lokaty dawały te kilka procent, na zwykłych nieoprocentowanych kontach, zdarzały się przypadki, gdzie ludzie trzymali po kilkadziesiąt milionów.

@AnonimoweMirkoWyznania: jak masz zerowa wiedzę, polecam Ci kontakt z doradcą. Biura maklerskie mają taką ofertę. Na wykopie są oni wyśmiewani, bo tu każdy zna się na wszystkim. Ale znam takie przypadki, gdzie ludzie ładnie pomnożyli majątek z doradcą. Obligacje też będą dobrym wyborem. Później jakieś
@alex-fortune: i sądzisz, że ktoś kto zarabia te 4,5k netto, a te 600k to dla niego ogromna kwota wrzuci wszystko w akcje, a będzie miał pecha i trafi w przeciągu roku, dwóch bessę ze zjazdem 25% to przetrwa to na luzie?
Masz rację, że w długim terminie zarobi, ale to co zabija to psychika - wiesz jak chłopak zareaguje na straty? Może spanikuje w dołku i wszystko sprzeda? Łatwo się mówi
@alex-fortune: dlatego akcje jak najbardziej, ale rozłożyć sobie ten pieniądz, część mimo wszystko dać choćby w obligacje indeksowane inflacją.
W dnie bessy 2008-2009 SP500 cofnał się 14 lat. Myślę, że nikt nie wie jakby zareagował gdyby po 15 latach (czyli tak naprawdę połowie horyzontu czasowego jaki będzie miała większość ludzi) inwestowania był na sporym minusie ( ͡º ͜ʖ͡º)
@ProResHq: Myślę, że wystarczy zadbać o edukację finansową dzieci, żeby umiały się obchodzić z pieniędzmi. U autora widać, że może rodzice sami nie mieli wiedzy, patrząc, że trzymali to po prostu w banku - jeśli do tego na 1 koncie to chyba nawet nie mieli świadomości, że całości nie obejmie gwarancja w przypadku upadłości banku - to chociaż musieli być oszczędni, skoro tego nie wydali. Autor w sumie też w porządku,
@ode45: No, ale nie kombinowanie z radami od anonimowych ludzi xD poza tym właśnie, rodzice już mieli gdzie mieszkać (i potencjalne zabezpieczenie dla dziecka było), i pewnie dalej sobie odmawiali w imię nie wiadomo czego aż doszło do 700 k i koniec. Jednak żyćko jest krótkie i też bez przesady z patrzeniem na każdy grosz + tak, jak mówisz - trzymanie tego w jednym miejscu to głupota
@kfjatooshek: przecież to zarzutka, przy tak niskich zarobkach to w pierwszej kolejności op powinien myśleć co może zrobić i jak zainwestować, aby znacznie lepiej zarabiać. Nie wiem jakie ma wykształcenie, czy może myśleć o działalności, pozyskiwaniu klientów, a może warto spokojnie szukać lepszej pracy, ma sporą poduszkę i powinien to wykorzystać.
Jeżeli nic nie będzie robił to musi dokładać około 30 tys. zł, aby utrzymać wartość oszczędności.
Ciekawe tez to , ze OP sie na finansach nie zna, ale uwaza ze mieszkania sa za drogie i daja maly zwrot. Ulica nie chce juz mieszkan? Chociaz IMO w mieszkaniach siedza grubi co maja juz ich sporo i tylko dokupuja Midel itp
@AnonimoweMirkoWyznania: w sumie nieciekawa sytuacja, bo widac,ze nie masz zbyt duzej wiedzy ekonomicznej a te 700k to i duzo i malo. Bardzo duzo dla przecietnego kowalskiego, ale z drugiej strony za malo,zeby rzucic prace w diably i podrozowac po swiecie przez reszte zycia. Naturalnie pierwsza mysl to nieruchomosci,bo to jest w miare proste i teraz kazdy tak robi. Ale wez sobie kalkulator i policz dokladnie jaka roczna stope zwrotu wyciagniesz z
@NieistotneKto
@AnonimoweMirkoWyznania

Zajmuje się zawodowo lokowaniem środków, tworzeniem planów inwestycyjnych i zarządzaniem majątkiem. Prowadzę bloga na którym można poszerzyć swoją wiedzę i zobaczyć jak w praktyce wygląda lokowanie środków. Na początku ważne jest określenie parametrów inwestycji, skali ryzyka, horyzontu czasowego i planu na wykorzystanie środków w przyszłości (najlepiej zdefiniować wszystkie najważniejsze cele finansowe, krótko jak i długoterminowe). Podstawą inwestycji jest poznanie własnych oczekiwań w stosunku do realiów rynku. Portfel musi być zdywersyfikowany.