Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 329
Jeden z najbardziej debilnych obrazków, z którymi spotykam się regularnie w internecie. W dodatku pochodzący z nurtu upolityczniania i ideologizacji historii dawnej oraz patrzenia na nią przez pryzmat współczesnej polityki.

Jeszcze te obrazki totalnie z dupy. Niby ciężkie czasy to podbój Brytanii (zakładam, że chodzi o podbój Brytanii przez Klaudiusza). Tja, ciężkimi czasami były lata największego rozkwitu i szczytu potęgi Rzymu, gdy we Wiecznym Mieście elita żyła w niesamowitej wygodzie i luksusie, a niejeden prawy Rzymianin lubił się nieco zabawić ze swoim męskim niewolnikiem xD

Później niby te wspaniałe czasy stworzone przez silnych mężczyzn, no szczególnie kryzys okresu panowania Sewerów i kryzys trzeciego wieku to były wspaniałe czasy dla Rzymu.

No i wreszcie niby te wspaniałe czasy tworzą słabych mężczyzn, którzy w ostateczności doprowadzają do upadku Rzymu xDDD Upadek Rzymu do jasnej cholery przecież poprzedzają bite 2 wieki cholernie trudnych czasów, gdzie każdy cezar to był de facto żołnierz, gdzie wojna była codziennością, gdzie ludność nieustannie musiała borykać się z wojnami, najazdami i śmiercią. Te ciężkie czasy przez 2 wieki już nie stworzyły silnych mężczyzn, którzy by uratowali Rzym?

#historia #rzym #4konserwy #neuropa
Pobierz
źródło: comment_1631095187quKm5y9mXG1qshLu7EPG3O.jpg
  • 57
@GraCham120 z tym leseferyzmem to było na wyrost choć dzisiaj można go podpiąć pod to, bo zniósł kontrolę cen, zrobił to mimo zdania aliantów, którzy twierdzili, że to tylko pogorszy sytuację no i związki zawodowe nie były tak rozpieszczane jak w Anglii
@Pierorzek: Podlinkuj badania, które próbowały to zreplikować. Ciekawy jestem, ponieważ czytałem, że właśnie udawało się to powtórzyć. Generalnie mechanizm jest dość oczywisty i zdziwiony byłbym gdyby okazało się to być fałszem. Oczywiste jest, że przeludnienie nie jest niczym korzystnym.
@goparys: no przez 70lat powtarzano go wielokrotnie, jak znajdę to zalinkuje. Generalnie wszystko sprowadza się do tego, że zamknięcie myszy w klatce i rzucanie im pokarmu nie odwzorowuje nawet zachowania tych zwierząt w normalnych warunkach, a co dopiero ludzi.

Jest za to bardzo podobny eksperyment. Zamknięto w nim szczury które miały do wyboru morfine albo jedzenie. Prowadziło to do tego, że zostawały narkomanami i padały z głodu. Wiele lat był to
@Logytaze: Udowadniać, że życie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek przez co ludzie robią się słabi, leniwi, wrażliwi, brakuje im motywacji i sensu życia? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@goparys: tak właściwie co mam ci udowodnic bo zapomniałem już, sorka xd

To że myszy się nijak mają do ludzkich społeczności

To, ze polskie tlumaczenia tego eksperymentu dodają dużo od siebie (o myszach gejuszkach "z zadbanym futerkiem i oczami(??)" na przykład)

Czy to, że myszy wymarły nie przez dostęp do jedzenia i "łatwe czasy" a przez długi okres złych warunków uniemożliwiających rozmnażanie? Kolonia upadła bo była zatłoczona. Myszy były agresywne bo
@Pierorzek: Napisałeś, ze próbowano to badanie replikować i nie wyszło, w związku z czym prosiłem o link do tych badań. Faktycznie, ciężko żeby się im zmarło od braku motywacji skoro nie musiały na nic pracować tylko dostawały wszystko co było potrzebne do życia, natomiast z tego co pamietam to zaobserwowano pojawienie się wśród nich stagnacji/objawów depresyjnych.
@goparys:choroby psychiczne również wynikały z braku przestrzeni. To, co w polskiej wersji zostało opisane jako nadmierne pedalskie dbanie o futerko (w oryginale nie pamiętam w ogóle takiego wniosku) to nerwica natręctw.

Zgodnie z zasadą "pięciu wolności" dobrostan zwierzęcia jest zapewniony, gdy spełnionych jest pięć następujących warunków (FAWC, 1992; 1993):

Zwierzę jest wolne od głodu, pragnienia i niedożywienia, ponieważ posiada stały dostęp do wody pitnej i odpowiedniego pokarmu.

Zwierzę jest wolne od