Wpis z mikrobloga

Pytanie do loży ekspertów, moja instalacja 9,98kw składa się z:
- 10 paneli 525W na wschód
- 9 paneli 525W na zachód
- falownik 8kW
- dach 35 stopni

Wczoraj maksymalna moc chwilowa w okolicy południa wynosiła 5,11kW, dziś 5,02kW, czyste niebo, brak zachmurzenia. Czy nie powinno być tak że chociaż na chwilę gdy słońce jest w zenicie, moc zbliża się do 8kW które ma falownik, tym samym mam przewymiarowany falownik, wystarczył by 5kW? A może jest tak że we wrześniu (słońce niżej), te 5kW to norma i falownik będzie pod maksymalnym obciążeniem tylko przez klika dni w roku, wczesnym latem?

#fotowoltaika
tamto-to-tamto - Pytanie do loży ekspertów, moja instalacja 9,98kw składa się z:
- 1...

źródło: comment_1631098007XfOvVtJz3csClBW8XdgnYF.jpg

Pobierz
  • 20
@tamto-to-tamto: Raczej w miarę normalna sytuacja. Od końca lutego mam też u siebie drugi string i tym samym mniej więcej na wschód skierowane jest 3,52 kWp, a na zachód 3,3 kWp. Falownik mam 5 kW(z przeciążeniem do 5,5 kW działa). Patrząc na ostatnie 3 dni, chwilowa moc maksymalna nie przekroczyła 3900 W, a dzienny uzysk dobija do 30 kWh. Dla porównania w maju i czerwcu dobijał do 5,5 kW(byłoby troszkę więcej,
słońce jest w zenicie, moc zbliża się do 8kW które ma falo


@tamto-to-tamto: ale to zależy nie tylko od pory roku. Wszystko ma wpływ - dokładne położenie, kąt dachu. U mnie przy podobnym położeniu i falowniku 3.6 (paneli mam 4.14kW) moc maksymalna rzadko kiedy przekracza 3kW.

Obecnie uzyski są już 25% niższe niż w najlepszych dniach ze względu na porę roku.

Poobserwuj pełny rok, najwyżej sobie dołożysz paneli jak nie będzie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
kontem


@Ar_0: kątem.


Ajajaj ale gafa. Na swoje usprawiedliwienie mam to, że za 2 dni dziesiąty i człowiek już myśli o nie kątach a kontach :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ar_0: co ciekawe mam taki sam "ząbek" na wykresie z rana. Ciekawe z czego to wynika

@majk3l chmurka? Czyżbyś był moim sąsiadem? :) . Kurde, swoją drogą ładnie można wystalkować przybliżone położenie na podstawie wykresów paneli
No więc właśnie, a piszesz o zenicie. O tej porze Słoneczko nasze góruje w niekorzystnym układzie dla instalacji W-E. Na pocieszenie wiedz, że masz w okresie letnim masz piękny wykres autokonsumpcji :)
@mirekwirek: Najlepiej byłoby mieć na wszystkie 3 sensowne strony, czyli wschód, południe, zachód. Jeszcze lepiej mieć tracker, ale zwiększamy awaryjność. Gdybym nie miał tylu drzew wokoło to oprócz tych co mam na dachu to bym do 10 kWp dobił trackerem. Rozważam różne opcje na razie - 8x 395 Wp, 7x 450 Wp, 6x 525 Wp.
@tamto-to-tamto: wszystko zalezy
jesli jestes ze slanych slonczenie regionow polski to moze byc OK
jesli jestes z zaglebia slonca to we wrzesniu instalacja wschod-zachod powinna dawac ponad 50% sumy mocy paneli STC

2 wrzesnia w krakowie piekne przeblyski slonca i polac wschodnia dawala 135% natezenia pradu STC w peaku
@dolan_plusk: Moc falownika dobiera się tak, by mniej więcej równała się maksymalnej mocy możliwej do uzyskania przez wszystkie panele w najlepszym momencie w roku przy danym układzie na dachu/konstrukcji. Autor mówi, że ma instalację wschód - zachód, więc trzeba ją traktować inaczej niż np. instalację skierowaną na południe. Tutaj nigdy nie będzie sytuacji, że obie strony dadzą maksimum swoich możliwości - gdy spada moc strony wschodniej to jednocześnie rośnie moc zachodniej.