Wpis z mikrobloga

Kolega właśnie wcina dietę pudełkową, a mnie wzięło na małą refleksję.

Przyjmijmy, że jedno opakowanie po takim jedzeniu waży 5 gramów, nie mam wagi by to sprawdzić ale może tyle być. Takich opakowań jest 4-5 na dzień. Czyli jakieś 20 gramów plastiku na dzień.

Dieta taka przeważnie dostarczana jest przez 20 dni w miesiącu, co daje 20 x 20, czyli 400 gramów plastiku.

Pomnóżmy to przez ilość klientów takiej diety, gdzie z pewnych źródeł wiem, że to około 35 tysięcy (duża aglomeracja). To daje 400 x 35000, czyli 14 mln gramów, czyli 14 ton plastiku, miesięcznie.

A ty jak tam? Zadowolony, bo kupiłeś papier toaletowy zapakowany w papier, a nie w folie?

#plastik #ekologia #patologiazmiasta #dietapudelkowa
  • 58
przestań wierzyć w te bajeczki, recykling plastiku w UE to mit. Póki opłaca się wyprodukować plastik z nowego surowca bardziej niż go przetwarzać to nikt nawet nie kiwnie palcem w stronę recyklingu.


@Iskaryota: tylko to nie jest wina konsumenta - jako klient często nie mam żadnego wyboru dotyczącego opakowania (poza kupić/nie kupić danego produktu). Zresztą jest problem nawet z odbiorem szklanych butelek po piwie, bez paragonu mało kto je przyjmie ¯\_(ツ)_/¯
@Xuzoun: większość firm działa na terenie całego kraju, paczki wożą podwykonawcy którzy obsługują prawie wszystkie firmy jednocześnie bo inaczej by się to talotalnie nie opłacało i jak pisałem wyżej kilka tysięcy klientów na cały kraj to na prawdę mega spoko wynik, 35k wyciągnięte prosto z dupy i nierealne.
@PanMarianPazdzioch: Jak paczki woza podwykonawcy dla wszystkich firm naraz?

U mnie pod domem od 18 do północy przewija się z 5 różnych doblo, najwcześniej diety brokuła, potem fitkalorie, kolorowy pieprz i inni dostawcy.

@Iskaryota: Ilość plastiku jest porażająca. Każdy posiłek w innym rozmiarze i kształcie opakowania, nawet stackować ciężko, a jak jakaś firma ma w ofercie eko opakowania, to płacisz dychę dziennie za możliwość zjedzenia klopsików z kartonem i konieczność
eeee kurczaka czy warzywa nadal możesz kupić bez opakowania w warzywniaku czy w mięsnym

@Iskaryota
Nie o to chodzi czy możesz kupić, tylko w jakiej formie ludzie najczęściej kupują. A kupują art spożywcze najczęściej w plastiku.
@Iskaryota: Z drugiej strony producent takich posiłków kupuje hurtem, zamiast w małych ilościach w małych opakowaniach. Obróbka i przygotowanie produktu też leci hurtem, więc na pewno jest mniejsze zużycie wody, gazu i prądu. Ciężko stwierdzić co jest lepsze