Wpis z mikrobloga

@Seneszal: To jak już się trafiłeś :D Mam surowy blat dębowy do łazienki który muszę zabezpieczyć przed wilgocią. Naturalne wydawało mi się wzięcie oleju, ale zastanawia mnie czy sylikon potem taki olejowany blat złapie. Bo że szczelinę przy ścianie muszę zabezpieczyć to jest bezwzględnie niezbędne.
  • 38
@Cointreau Olej lniany nie jełczeje. Kujawski pewnie by się zepsuł, ale ten nie. Olej się ładnie wchłania w drewno. Nadmiar, który nie chce się już wchłonąć ściera się szmatką. Następnego dnia nic się nie lepi. Zapach jest moim zdaniem przyjemny a po niedługim czasie zanika.
Drewno po olejowaniu jest takie jakby bardziej aksamitne w dotyku.
Dlatego najbardziej lubię olejowane meble.
@longermenu: Mniej więcej tak:
"Poproszę taboret, 65-70cm wysoki, z takim wyprofilowanym siedziskiem i pojedynczą podstawką pod nogi. I żeby był z jakiegoś ładnego drewna, taki w trochę rustykalnym stylu, żeby było widać jakieś sęki. I proszę jakoś zabezpieczyć, tak żeby jak najlepiej podkreślić urok drewna."

A potem to już tylko dogadywaliśmy szczegóły.

Wiesz na ile sposobów można zrobić taboret?
Olej lniany nie jełczeje. Kujawski pewnie by się zepsuł, ale ten nie.


@Seneszal: Te, fachowiec. Olej lniany spożywczy jełczeje dużo szybciej niż rzepakowy o czym miałem okazję osobiście się przekonać zanim dowiedziałem się, że należy go przechowywać w lodówce.

Z ciekawości pogóglałem trochę o co chodzi z tym olejem do drewna i w wielu miejscach piszą, że ten do drewna jest odpowiednio filtrowany, właśnie po to, by nie jełczał.
http://drewnoidom.blogspot.com/p/olej-lniany-sposob-dziaania.html
https://www.mgprojekt.com.pl/blog/olej-do-drewna/