Wpis z mikrobloga

@szachmistrz: super kanał! Podczas prezentacji są analizowane przeszłe partie. W jaki sposób można przeszukiwać podobne strategie z przeszłości? Jakieś aplikacje warte polecenia?
@szachmistrz: Botwinnik napisałby o a6 - strata tempa i w ogóle się takim ruchem nie zajmował.

Bo jaka jest idea tego ruchu?
Może przeciwnik nie zauważy że koń jest pod biciem i zdobędę konia? Czy też że musze pogonić konia na lepsza pozycję np c3?

Mam wrażenie, że szachy cofają się w rozwoju do XIX wieku kiedy grano głownie na zastawianie pułapek.
Takie szachy przed Steinitzem. Bez planu, bez strategii. Złapać
@Hans_Kropson: niestety autor filmiku wykorzystuje clickbaity jak tylko może. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

To co tam białe grały to nie była gra na pułapki tylko normalna teoria i bardzo silny ruch.
Ogólnie w tego typu pozycjach białe chcą wzmocnić centrum grając c4. Jeżeli tego nie zrobią, to po a6 skoczek wyląduje przed pionkiem na c2 blokując go (i będąc nieco narażonym na późniejsze b7-b5-b4). :D
Ale to
@Futyporyt27: Kiedy po prawie 10 latach nie zajmowania się szachami, zacząłem grywać blitze w Internecie, byłem zaskoczony grą przeciwników.
Prawie każdy białymi gra debiuty, które wcześniej były grane czarnymi (np london system) żeby walczyć o wyrównanie . Po co? Po to żeby wyrównać? Białymi?
Albo to ze bicie gońcem konia jest niemal obowiązkowe. Po co? Bo koniem łatwiej zrobić widły niż gońcem? Może przeciwnik nie zauważy?

Początkowo myślałem że trafiłem na
zacząłem grywać blitze w Internecie


@Hans_Kropson: i tu jest rozwiązanie problemu ;)
W blitzach bardzo często pułapki decydują o wyniku partii, a jak się nie uda to trudno, gramy tylko o wirtualny ranking który łatwo odzyskać :D
W internecie masz możliwość gry z różnymi osobami, z różnych narodowości, po różnych systemach nauki szachów - każdy rozumie szachy na inny sposób.
Jeśli chodzi o London System, to na jego popularność składa się
leniwi trenerzy, którzy uczą stawianie domków bo przynajmniej wprowadzasz lekkie figury


@Futyporyt27: Trafiłeś w punkt.
Niedawno przeglądałem komentarze Korcznoja do jego partii z Bałaszowem (wieloletni sekundant Karpowa w meczach o mistrzostwo świata, gracz pierwszej 50-tki na świecie w tamtym czasie) Wygrana białymi w 22 ruchach. Rok 1971, najlepsze czasy Fischera. Do jednego z ruchów był taki mniej więcej komentarz:

Interesujące dlaczego tak wielu szachistów gra obronę królewsko-indyjską? Głownie dlatego, że łatwo