Wpis z mikrobloga

Rozmowa między dwoma chłopakami w wieku licealnym podsłuchana w zbiorkomie:

- A auto?
- No zrobię prawko i kupuję
- No ta, ale co?
- Nie starszy niż 3 lata ma być, myślałem o M2 na początek.
- O stary! Na studia takim będziesz jeździł to wykładowcom dupy popękają.
- Jakie studia, jak ja do robo od razu po maturze idę i będę 5 lat przed wszystkimi. No bo zobacz, idę do roboty od razu no i wiadomo że za mniej 5 koła na rękę to się nie opłaca nigdzie iść. No to w rok zarobie jakieś 60 tysięcy i po 5 latach kupię sobie używaną m2 a za resztę dom wybuduję i już będę ustawiony, to po co mi te studia?

Ech, słodkie dzieciaczki, wspaniale się ich słuchało i tak przykro się zrobiło że już za jakieś 6 miesięcy chłopak wyłapie od życia plaskacza na początek :D

#heheszki
  • 243
@Shatter: Przeciez caly czas mowimy o sytuacji gdzie robimy na umowie zlecenie ze statusem studenta. W tym przypadku brutto = netto dla studenciaka. Ze ludzie jeszcze takich rzeczy nie ogarniaja xD (chyba, ze sie czepiasz specjalnie i moze Ci chodzi o duze brutto pracodawcy xD)
@HonyszkeKojok: no nie wiem. Pracuje od 3 technikum. Maturę napisałem w 2017. W zeszłym roku kupiłem sobie nowe auto klasy D w prawie max wersji wyposażenia ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Po prostu niektórzy mają jakieś minimalne ambicje, bo 60k rocznie to padaka, sam mam teraz prawie 200k za 2021, gdzie pierwsze 85,5k bylo bez podatkow i skladek, bo PIT dla mlodych i status studenta ( ͡
@Shatter:
No pracowalem w banku kilka lat i doskonale wiem jak wyglada branza i wlasnie najchetniej na sprzedawcow brani sa ludzie mlodzi, bez doswiadczenia, ktorych mozna "uformowac". Sam jak bylem przyjmowany nie mialem nic w cv, co by moglo sugerowac, ze sie nadaje xD
@Cierniostwor: Jesli nie startujesz na jakies menadzerskie stanowisko to nikt nie patrzy na studia chyba, ze to juz jakos bardzo specjalistyczna robota. Studia to Ci sie moga przydac, by zostac nauczycielem xd


@pi73r: Nawet jeśli nie patrzą bezpośrednio na studia to patrzą na umiejętności, których po liceum zazwyczaj nie ma się żadnych. Z drobnymi, wyjątkowo zdolnymi wyjątkami, ale oni zazwyczaj akurat na studia idą tak czy siak, co najwyżej zaoczne.
@Shatter:
A czemu niby nie, skoro to same plusy i dla pracodawcy i pracownika? Niestety obnizki podatkow dla mlodych wprowadzili za pozno dla mnie, ale jakbym byl ponizej <26 to sam bym sie domagal umowy zlecenie, inaczej bym sie #!$%@?. Pracuje w jednym z wiekszych korpo w Warszawie obecnie, ktore istnieje od klilkudziesieciu lat i tak, wszyscy mlodzi sa na zleceniu.
@HonyszkeKojok: W sumie smutny to ty jesteś, gość pewnie bedzie na utrzymaniu rodzicow i bedzie odkladal ogromna większość swojej wypłaty, 5k na start nie dostanie ale po roku dwoch pewnie tak, auto jakies kupi i przyoszczedzi troche kasy, na dom nie starczy ale cos bedzie mial, na pewno dużo więcej niż osoby po gówno studiach, ludzie którzy piszą o tym PLASKACZU od życia to w większości gigaprzegrywy które mało co potrafią.
@Shatter:

A czemu niby nie, skoro to same plusy i dla pracodawcy i pracownika?


@pi73r: Smieciówki nie zapewniają płatnego urlopu, płatnego chorobowego, nie dają odpowiedniej zdolności kredytowej, nie odkładasz na emeryturę, nie dają ci całej masy różnych rzeczy. Już dawno powinni je zlikwidować bo to skandal żeby w XXI wieku ciągle tak wielu pracowników nie miało podstawowych świadczeń socjalnych.
@kurcik777: Nie wszyscy mieszkają ale każdy może więc to tylko jego problem. Twój kuzyn widocznie nic nie umie i nie ma ambicji ani chęci. Na wykopie wszyscy są oderwani, znam wiele osób które w IT prace jako junior dostały od razu po liceum, tymczasem na wykopie sie mówi, że po studiach i bootcampach nie da sie dostac pracy w IT xD No nic tylko sie śmiać można.