Wpis z mikrobloga

Coraz bardziej zaczynam dochodzić do wniosku, że próba wyjaśniania prawakom, czym socjalizm jest to jak rzucanie grochem o ścianę. Przeciętny prawak i tak będzie operował na zupełnie innym systemie pojęć i dla niego socjalizmem jest wszystko, co wiąże się z działalnością państwa. Próba odwoływania się do klasyków myśli lewicowej nic tu nie da. Błędnym założeniem od samego początku było zakładanie, że mówimy tym samym językiem, na którego bazie jesteśmy w stanie podjąć jakąś polemikę. Mamy tu, jednak do czynienia z wojną dyskursów i zamiast wyjaśniać, że nie jesteśmy wielbłądami powinniśmy promować własne paradygmaty rozumienia świata. Dopóki to neoliberalny dyskurs będzie dominować na wykopie tak długo nasza próba podjęcia dyskusji będzie skazana na porażkę.
#antykapitalizm #socjalizm #ekonomia
  • 31
  • Odpowiedz
Coraz bardziej zaczynam dochodzić do wniosku, że próba wyjaśniania prawakom, czym socjalizm jest to jak rzucanie grochem o ścianę. Przeciętny prawak i tak będzie operował na zupełnie innym systemie pojęć i dla niego socjalizmem jest wszystko, co wiąże się z działalnością państwa.


@Al-3_x: Jako prawak, potwierdzam. Dyskusja powinna się zacząć od zdefiniowania wspólnych pojęć na potrzeby danej dyskusji. Nieprawidłowe jest zakładanie, że mamy wspólny język. Ten trzeba stworzyć ad-hoc, na początku
  • Odpowiedz
@Al-3_x: Jako prawak, potwierdzam. Dyskusja powinna się zacząć od zdefiniowania wspólnych pojęć na potrzeby danej dyskusji. Nieprawidłowe jest zakładanie, że mamy wspólny język. Ten trzeba stworzyć ad-hoc, na początku dyskusji.


@WhiskyRomeo: A dodam jeszcze, że mi brakuje dyskusji z lewakami. Żałuję, że najczęściej kończy się to rage-quitem z ich strony, lub emocje biorą górę. A tak na prawdę fascynuje mnie, że oboje chcemy dobrze dla ludzi i kierują nami dobre
  • Odpowiedz
@Al-3_x: ale jaki socjalizm typie? ty opisujesz tylko jeden z nurtów socjalizmu i twierdzisz że twoja definicja jest tą prawdziwą a każda inna jest błędna, gdzie inni lewacy by się z tobą spierali twierdząc, że socjalizm potrzebuje istnienia państwa na drodze do komunizmu.
  • Odpowiedz
@tallman: Chwila, chwila. Nie promuje tu anarchizmu. Państwo dla mnie ma swoją pozytywną role. Po prostu socjalizm do samego interwencjonizmu państwowego się nie sprowadza.
  • Odpowiedz
@tallman: Ktoś musi dbać o bezpieczeństwo, służbę zdrowia itp. To, że ekonomia będzie się opierać na syndykatach, a nie prywatnych firmach nie znaczy, że samo państwo może zniknąć.
  • Odpowiedz
@tallman: Nie mam nic przeciwko temu, żeby odbyło się to przy pomocy prawnej, gdzie najpierw nastąpiłaby stopniowa demokratyzacja przedsiębiorstw. Państwo jednak jest tu tylko narzędziem.
  • Odpowiedz
@Al-3_x: tylko, że w dzisiejszych czasach firmy działają inaczej niż kiedyś. Wszystkie banki, korpo i inne uciekły by z takiego kraju do innego. Skończyłoby się to katastrofą.
  • Odpowiedz
@tallman: Już Janusze biznesu zaczną masową emigracje na zachód bo im państwo karze liczyć się z pracownikiem xD
Ergo
Tym bardziej trzeba wspierać rozwój syndykatów jeśli firmy mają nas tak szantażować.
  • Odpowiedz