Wpis z mikrobloga

@mizantrol: religia w ogóle nie ma podstaw naukowych


@staryalkus: Wiara i nauka się nie wykluczają chociaż niektórzy twierdzą że tak. Polecam książkę "Sprawa Chrześcijaństwa. Śledztwo wznowione." czy inne związane np. z Całunem Turyńskim. A my ludzie jesteśmy troszkę jednak ograniczeni jeżeli chodzi o naukę bo nie specjalnie wiemy co dzieje się poza naszym układem słonecznym czy nawet co się dzieje w naszych ciałach więc nie przeceniałbym nawet najmądrzejszego człowieka na
@kubako: Nom i co w związku z tym? 2000 lat temu nie było samolotów ani kolei szybkich prędkości :) Czy to świadczy o czymś? Nie sądzę, ale oczywiście możesz mieć inne zdanie.
@mjawor: Oczywiście, że to świadczy o wielu rzeczach, szczególnie w kontekście łączenia nauki z religią, bo pokazuje, że ludzie, którzy te religie tworzyli patrzyli na świat wyłącznie przez pryzmat swoich wyobrażeń, które nie wytrzymały próby czasu.

Obrazując to bardziej dobitnym przykładem, starożytni Grecy wierzyli, że na szczycie najwyższej góry w okolicy - Olimpie - mieszkają sobie bogowie. Potem przyszedł "eksperyment naukowy", polegający na wdrapaniu się na Olimp i odkryciu, że nic
otem przyszedł "eksperyment naukowy", polegający na wdrapaniu się na Olimp i odkryciu, że nic specjalnego tam nie ma.


@kubako: Myślisz, że Olimpijscy bogowie mieliby jakikolwiek problem, aby nie być widzianym przez chłopków? Przecież oni się śmieją z tej waszej gorliwej wiary w empirię.
Jak definiuje wolną wolę neurologia i fizyka?


@niebieskatrytytka: Już Ci pisałem, ale nie bardzo to rozumiesz, że przedstawiać dowody czy definicje musi strona postulująca istnienie danego zjawiska, nie na odwrót. To akurat kwestia logiki. Znasz czajniczek Russela?
to rozumiesz,


@kubako: To ty nie rozumiesz, tak jak poprzednio powtórzę, że ja nie wymagam żadnego dowodzenia. Pytam się tylko jakiego zjawiska istnienie negujesz (dla dobra sprawy przyjmijmy, że ja nie mam żadnego stanowiska w tej sprawie).

przedstawiać dowody czy definicje musi strona postulująca istnienie danego zjawiska,


@kubako: Nie ma takiej zasady, ale jak już to zmieniłabym, że osoba przyjmująca stanowisko na temat istnienia takiego zjawiska.
Jeśli stwierdzę, że nie
@mizantrol: Wiara, jak sama nazwa wskazuje, polega na wierzeniu w coś, mimo że nie wiesz jak jest. Doszukiwanie się sprzeczności religii z nauką nie ma sensu, bo nie takie jest jej założenie.
dla dobra sprawy przyjmijmy, że ja nie mam żadnego stanowiska w tej sprawie


@niebieskatrytytka: Bezsensowna ta dyskusja, skoro ją zaczynasz od przyjęcia stanowiska ("Tradycyjnie, nie zgodzę się.") a następnie gdy próbuję pociągnąć za język, to nagle nie masz nic do powiedzenia, i to ja mam udowadniać, że nie jestem wielbłądem....

Jeśli stwierdzę, że nie istniej grąździułka atomowa między planetoidami, potwierdza to zarówno astronomia jak i fizyka kwantowa to


@niebieskatrytytka: Kolejny
Wiara, jak sama nazwa wskazuje, polega na wierzeniu w coś, mimo że nie wiesz jak jest. Doszukiwanie się sprzeczności religii z nauką nie ma sensu, bo nie takie jest jej założenie.


@Kamilo67: Niezupełnie, bo wiara powinna przynajmniej imho polegać na wierze w kwestie wykraczające poza wiedzę. Natomiast tam gdzie pojawia się sprzeczność - wygrywa wiedza. Możesz wierzyć, że np za rogiem czai się bandyta, ale gdy wyjrzysz za róg i nikogo
a następnie gdy próbuję pociągnąć za język


@kubako: Przecież to ja próbuje cały czas wyciągnąć od ciebie istnienie czego właściwie negujesz.

nagle nie masz nic do powiedzenia


@kubako: Na jaki temat nie mam nic do powiedzenia?

to ja mam udowadniać,


@kubako: Nie musisz nic udowadniać, już to ci kilka razy tłumaczyłam. Ale chyba wiesz do czego masz stosunek?

dopóki nie zdefiniujesz co to jest.


@kubako: No chyby jednak
@niebieskatrytytka: dwa linki, które wtedy podesłałem opisują precyzyjniej to o czym mówię:
https://www.wykop.pl/wpis/61669715/marszniepodleglosci-swietoniepodleglosci/#comment-218779825
Nie będę tego przepisywał, bo nie mam po prostu czasu.

Jeśli naprawdę cie to interesuje (a nie sądzę), to tutaj też masz sporo materiałów na ten temat:
https://www.youtube.com/c/CloserToTruthTV/search?query=free%20will
Znajdziesz tutaj wypowiedzi z różnych stron, zapewne nawet takie, które postulują rozmaite formy istnienia wolnej woli (nie widziałem wszystkiego stąd jeszcze).

Jedna jakoś ci wszyscy ludzie rozumieją o czym rozmawiają,