Wpis z mikrobloga

W najnowszym odcinku "Jedź bezpiecznie" poruszono ciekawy temat. Piesi mają pierwszeństwo na przejściu dla pieszych i podczas wchodzenia na przejście dla pieszych. Jeżeli tramwaj dojeżdża do przejścia dla pieszych, to ma pierwszeństwo przed pieszymi. Jednej rzeczy jednak nie rozumiem. Spójrzcie na film dokładnie w 00:45: https://krakow.tvp.pl/1279100/jedz-bezpiecznie Samochód zbliża się do przejścia. Przed przejściem stoją piesi. Z jednej strony samochód musi ustąpić im pierwszeństwa, bo piesi mają pierwszeństwo i jak dojdzie do potrącenia, to kierowca będzie winny. Z drugiej strony piesi nie mogą wejść na przejście dla pieszych, bo tramwaj zbliża się do zebry. Kierowca nie powinien więc zatrzymywać się przed przejściem, bo w ten sposób zachęci pieszych do wejścia na zebrę, a przecież jedzie tramwaj. Jednak jeżeli się nie zatrzyma, to pieszy też może wejść na zebrę i kierowca potrąci pieszego i będzie winny. Więc jak się zatrzymam, to źle, bo zachęcam pieszych do wejścia pod tramwaj, ale jak pojadę, to też źle, bo mogę potrącić pieszego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#prawojazdy #jedzbezpiecznie
dziobnij2 - W najnowszym odcinku "Jedź bezpiecznie" poruszono ciekawy temat. Piesi ma...

źródło: comment_1638080966ipKehIApGwTApYYw1VNmGY.jpg

Pobierz
  • 93
  • Odpowiedz
  • 56
@BajerOp

@dziobnij2

Płot twist tramwaj nie może przejechać bo wtedy popełni wykroczenie w postaci wyprzedzania/omijania pojazdu bezpośrednio przed przejściem dla pieszych który zatrzymał się żeby przepuścić pieszych
  • Odpowiedz
@dziobnij2 imho jak jedzie tramwaj obok to często daje chamsko po hamulcach żeby się zatrzymać przed pasami i liczę że ci debile wejdą na pasy i tramwaj je #!$%@? żeby mieć fajne nagranie żeby trollowac miejskich aktywistów
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 23
@dziobnij2: tramwaj nie może Cię wyprzedzić ani ominąć przed przejściem, więc też musi ustąpić, jakby samochodu nie było to wtedy może jechać przed pieszymi.
Widzę kadr z reklamy MPKu - oni tam kompletnie odlecieli.
  • Odpowiedz
@dziobnij2
Przeciez w tej sytuacji pieszy ma pierwszeństwo przed tramwajem, nie jest "wchodzącym" tylko już na tym przejściu jest skoro przeszedł jeden pas ruchu. Dodatkowo, tramwaj również nie może omijać samochodu który zatrzymał się aby ustąpi pieszym - 10 pkt + 500 zł.
  • Odpowiedz
@dziobnij2: i cały szkopul polega na tym że nie ma czegoś takiego jak zachęcanie pieszego do czekolowiek xD

Ty masz robić swoje czyli ustąpić a pieszy ma robić swoje i ustąpić tramwajowi. Więc tramwaj przejeżdża ty stoisz, pieszy potem idzie ty nadal stoisz i jak przejdzie jedziesz. Czy to takie trudne?


@BajerOp: a tramwaj jest zwolniony od zakazu omijania pojazdów przepuszczających pieszych? Jakiś konkretny paragraf PoRD?
  • Odpowiedz
@dziobnij2: "zachęcam pieszych do wejścia" tu jest błąd w logice tego wpisu. Musisz się zatrzymać, następnie piesi mają zaczekać, potem jedzie tramwaj, piesi, samochód. Tak w świetle przepisów. To jak na skrzyzowaniu równorzędnym, jak się spotkają trzy pojazdy. To że się zatrzymujesz nie zwalnia pieszych z obowiązującego prawa i zdrowego rozsądku, i nie jest "zachęceniem". Tyle w teorii...
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@dziobnij2: ale co to znaczy "zachęca"? Prawo nie tak działa, masz jasne przepisy i się ich trzymasz, skoro pieszy ma ustąpić tramwajowi to ustępuje, skoro samochód ma ustąpić pieszemu to ustępuje, nic tu się nie wyklucza i nie liczy się kto kogo "zachęca" cokolwiek to znaczy.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dziobnij2: Też od jakiegoś czasu zauważyłem ten problem, jezdząc sporo po starym mieście w krk. Gdyby wszyscy przepuszczali pieszych podczas przejazdu tramwaju to nikt by praktycznie nie przejechał. A Też czesto bywa gdy się zatrzymasz to ludzie idą nie patrząc na tramwaj...
  • Odpowiedz
@alteron: @enron: @jakubste: dokładnie. Raz przy mnie taki debil motorniczy by pieprznął pieszych, bo na Bronowickiej omijał mnie gdy zatrzymałem się przed przejściem (był korek, piesi byli już na przejściu a ten dzban nawet nie przyhamował by się upewnić czy piesi czasem nie wchodzą na przejście).
Ogólnie zauważyłem że krakowskie MPK tak mocno średnio dba o bezpieczeństwo na drodze i kulturę swoich pracowników.
  • Odpowiedz
@zamiastem: tramwaj nie może jechać bo jeśli pojedzie to popełni wykroczenie omijania pojazdu który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych żeby przepuścić pieszych
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dziobnij2: spokojnie, pieszy wtedy poczeka na jezdni aż tramwaj przejedzie. W większości przypadków, motorniczy zwolni i przepuści pieszych. Tramwaj nie zatrzyma się w miejscu, ma swoją drogę hamowania. Nie popadajmy w skrajność.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@dziobnij2: Weź pod uwagę, że jest też zakaz wyprzedzania pojazdu, który zatrzymał się, aby przepuścić pieszych przechodzących przez jezdnię.
Zakaz ten dotyczy również tramwajów. ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@dziobnij2: jako kierujący pojazdem masz się zatrzymać i koniec nie ma czegoś takiego jak zachęcanie do przejścia xD. Kwestie swojego pierwszeństwa masz rozwiązaną i tylko tyle cie obchodzi. Piesi i krawczyk mają swoje mózgi.
  • Odpowiedz
@dziobnij2: @BajerOp: ale Dworack czasem kocopoły nawija xd #!$%@? masz sie zatrzymać przed tym przejściem i kropka. Co to znaczy, że zrobisz problem motorniczemu? Jak sie nie zatrzymasz to problem możesz sobie zrobić jak #!$%@? pieszego. Tramwaj o który sie tam martwiłeś sobie pojedzie w #!$%@? a ty zostaniesz z problemem.
  • Odpowiedz
i cały szkopul polega na tym że nie ma czegoś takiego jak zachęcanie pieszego do czekolowiek xD


@BajerOp: Mnie egzaminator chciał oblać na egzaminie, bo się zatrzymałem przed przejściem jak stały jakieś dzieciaki, a kierowcy z drugiej strony się nie zatrzymali i przejechali przez pasy. Właśnie na podstawie, że zachęcam je do przechodzenia jak z drugiej strony jadą. Nie oblał, bo w sumie nie ma podstawy prawnej, ale podobno trzeba o
  • Odpowiedz