Wpis z mikrobloga

Przy inflacji blisko 10% podnoszą stoopki o 50pb z 1,75 na 2,25%


@poznaniak: weź pod uwagę że w styczniu wchodzi Pisowski Wał. Firmy nie udźwignełyby większych podatków i większych rat kredytu w jednym miesiącu (niektóre i tak nie udźwigną). Glapa czeka na wskaźniki inflacji ze stycznia i jak się okaże że inflacja skoczyła znów o 1-2% to wtedy pewnie już nie będą się szczypać.
  • Odpowiedz
Rząd nic nie płaci, zapłacą zwykli kredytobiorcy. Według niektórych powinni zbankrutować, bo przecież ja nie mam kredytu, więc inni co nie mają mieszkań powinni płacić 100% pensji na jego spłatę


@chigcht: dokladnie. #!$%@? oszczedzajacy, nie moga zamknac japy i patrzec jak im oszczednosci topnieją przez inflacje? Skrajni egoisci
  • Odpowiedz
rzad niewiele może zrobić, bo ceny rosną przez pandemie i zerwanie łańcuchów dostaw.


@pat1ryk: czynniki wewnętrzne (drukowanie gotówki na 500+, tarcze, górników i inny socjal) to około 6% z naszej inflacji. Gwarantuje Ci że jakby skończyli rozdawać gotówkę, to inflacja spadłaby momentalnie.
W Szwajcarii inflacja wynosi 1,5%... Rozumiem że u nich nie ma pandemii i nic nie importują/eksportują?
  • Odpowiedz
Rząd nic nie płaci, zapłacą zwykli kredytobiorcy. Według niektórych powinni zbankrutować, bo przecież ja nie mam kredytu, więc inni co nie mają mieszkań powinni płacić 100% pensji na jego spłatę


@chigcht: Typie, przecież 10% inflacji #!$%@? też kwotę kredytu którą masz do spłacenia. Jeżeli stopy nie wzrosną to zaraz dojdzie do tego, że ludzie będą spłacać mniej niż pożyczyli a ty płaczesz, że bamkructwo ( ͡º ͜ʖ͡º
  • Odpowiedz
@qoszmar:

Rozumiem że u nich nie ma pandemii i nic nie importują/eksportują?


A nie jest tak że Szwajcaria nie jest w EEA i na co dzień ma zaporowe cła na większość dóbr więc drogi import to dla nich dzień jak co dzień?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@poznaniak: i myślisz że jak podniosą to 10% to nagle inflacja w styczniu będzie 2%? Nie. Instrumenty polityki pieniężnej mają opóźnienie kilku miesięczne więc zanim będą efekty tych podwyżek to sporo czasu minie i nie ma sensu reagować gwałtownie bo chodzi raczej o działanie na oczekiwania inflacyjne, a nie inflację samą w sobie.
  • Odpowiedz
(drukowanie gotówki na 500+, tarcze, górników i inny socjal) to około 6% z naszej inflacji.


Masz na to jakieś dane, czy instytut danych z dupy?

W Szwajcarii inflacja wynosi 1,5%


Szwajcaria to świetny przykład, w końcu złoty też jest walutą rezerwową dla bogaczy i banków jak frank i masowo go wykupują w czasie kryzysów. Oh wait..
@qoszmar:
  • Odpowiedz
@Therionn: Inflację reguluje się ilością drukowanego pieniądza i tym czy ma on pokrycie w rozwoju gospodarczym czy jest pusty. I częściowo temu mają służyć podwyżki stóp - żeby banki dawały mniej kredytów bo mniej ludzi będzie na nie stać.
  • Odpowiedz
tak, podnieśmy od razu stopy do 10%, portfele kredyciarzy i firmy na kredytach to wytrzymają

Wy to kurna durni jesteście że szok. A może by tak podjąć też inne kroki, jak #!$%@? nie drukować kasy na rozdawnictwo? xD
  • Odpowiedz
@chigcht: Stopa 2,25, kredyt nadal bardzo tani, nadal opłacany przez oszczędzających na lokatach. Polak robak musi mieć mieszkanie! Ale nie, nie jak oszczędzi tylko teraz: dajta mi tani kredyt a niech frajerzy oszczędzają
  • Odpowiedz