Wpis z mikrobloga

Hej, mam pytanko. W lutym kończy mi się ubezpieczenie samochodu i chciałbym podpiąć dziadka tak, żeby mieć jego zniżki przy wykupie polisy (sam zaproponował). Jak to najlepiej zrobić? Darowizna czy współwłaściciel?
Może mieliście taką sytuację, jak ją rozwiązaliście?
Pozdrowionka ()

#prawo #samochody #ubezpieczenia
  • 8
@Syn_Krzysztofa Samo obowiązkowe zgłoszenie zbycia przez Ciebie i nabycia przez dziadka da się zrobić przez internet, pytanie czy dziadek ma możliwość weryfikacji swojej tożsamości np. profilem zaufanym. Wpisu w DR nie da się zdalnie ale tak jak pisałem, nie jest on konieczny. Trzeba by sprawdzić jeszcze czy umowa podpada pod zgłoszenie do US do podatku od darowizny czy nie, zależy od wartości udziału i pokrewieństwa.
@Syn_Krzysztofa: Nie ma sprawy tylko ten udzial w aucie musi miec wartosc ponizej 9637 zl zeby nie bylo obowiazku zgloszenia do US:

Darowiznę o wartości powyżej 9637 zł należy zgłosić do właściwego urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2 – zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych w terminie 6 miesięcy od jej otrzymania. Dopiero wtedy darowizna jest zwolniona z podatku.


I pamietaj o tych zgloszeniach zbycia i nabycia bo za brak