Wpis z mikrobloga

Znacie jakiś względnie tani model klawiatury bez pola numerycznego (TKL), który będzie miał poniższe cechy?

- białe podświetlenie klawiszy (może być kolorowe, ale tylko z możliwością ustawienia jednego koloru, możliwie zbliżonego do białego.

- pokrętło głośności z prawej strony (ewentualnie mniej wygodna rolka)

- brązowe przełączniki (ewentualnie czerwone - ma być przede wszystkim cicho)

- nie musi mieć podkładki pod nadgarstki, gdyż takowa jest wbudowana w szufladę biurka

Od lat używam mojego pełnowymiarowego ideału, czyli klawiatury Genesis RX85 z białym podświetleniem i brązowymi przełącznikami (na poniższym zdjęciu).

Niestety w szufladzie, na której pokładzie stacjonuje klawiatura i mysz, na ruchy myszą mam zaledwie 19 centymetrów i podczas grania w strzelanki często ginę, bo nie jestem w stanie szybko się obrócić, a i tak gram na dość mało precyzyjnej rozdzielczości myszy - 800-1000 DPI.

Postanowiłem pozbyć się "kalkulatora", ale nie mogę znaleźć nic godnego uwagi.

#pcmasterrace #gry
StaryWedrowiec - Znacie jakiś względnie tani model klawiatury bez pola numerycznego (...

źródło: comment_1642350860sth3dQRCvSvwqZpbOoAZn2.jpg

Pobierz
  • 20
@StaryWedrowiec: https://www.x-kom.pl/p/577298-klawiatura-przewodowa-redragon-draconic-60.html
250zł sam mam i używam, na brązowych przełącznikach.

1. Ma kolory strefowe i punkowe, więc możesz każdy klawisz w inny kolor ustawić albo wszystko w jeden
2. Pokrętła brak, ale polecam ustawić to na klawisze boczne myszy
3. Ma dokładnie Outemu Brown

Ja mam mysz LiX z SPC i tam jest opcja ustawienia makro na guziki boczne (te co służą jako back i forward w przeglądarce) i ustawiłem sobie
Pokrętła brak, ale polecam ustawić to na klawisze boczne myszy


Niestety, ale brak pokrętła dyskwalifikuje klawiaturę. Z tej komfortowej opcji nie zrezygnuję.

Pokrętłem mogę komfortowo, w ułamku sekundy, zmniejszyć lub zwiększyć głośność od zera do maksimum i odwrotnie.

@MePix: Dziękuję za propozycję, ale to nie dla mnie.

Poza tym szukam klawiatury TKL, czy ze strzałkami i klawiszami nad nimi.

Czegoś w tym stylu:
StaryWedrowiec - > Pokrętła brak, ale polecam ustawić to na klawisze boczne myszy

...

źródło: comment_1642352232plGly0LdKCelVIjb6Hqia2.jpg

Pobierz
@woleratler: A czy ja stwierdziłem, że ten model odpada?

Robię rozeznanie w temacie, to chyba normalne.

Ta z obrazka ma spację, która się jakby zacina oraz kosztuje 550 złotych. Sporo.

Może znajdę z pokrętłem zamiast rolki, której jednym ruchem nie przekręcę o całą skalę głośności.

Jak nie znajdę innej, to kupię właśnie tą.
Ma jedną wielką wadę: Powierzchnia pod klawiszami świeci mocno (przezroczyste obudowy przełączników, a nie diody skierowane bezpośrednio na klawisze), a same znaki na klawiszach słabo.


@woleratler: Ma jedną wielką wadę: Przezroczyste obudowy przełączników, przez co większość światła idzie na powierzchnię pod klawiszami (czego nie lubię, bo to męczy wzrok), a same znaki na klawiszach świeca słabo.
StaryWedrowiec - > Ma jedną wielką wadę: Powierzchnia pod klawiszami świeci mocno (pr...

źródło: comment_1642359815o18WjipcRf7Wg0oDVvJ1RZ.jpg

Pobierz
tylko rolki nie ma


@Muci3k: Dziękuję za zainteresowanie, ale rolka jest "must have".

Klawiatur, które mi odpowiadają (pomijając pokrętło czy rolkę) jest trochę, ale właśnie ten element wyposażenia jest mi potrzebny.

Poza tym ta klawiatura jest chyba membranowa i nie posiada przełączników mechanicznych.
2. Pokrętła brak, ale polecam ustawić to na klawisze boczne myszy


@MePix: Czysta strata funkcjonalności myszy. Boczne klawisze to super sprawa przy www i innych takich. W grach też kiepsko. już wolę Volumouse i sensownie skonfigurować
Czysta strata funkcjonalności myszy.


@Leel00: Zgadzam się.

Jestem człowiekiem, który ceni ergonomię i uwielbia w ułamek sekundy zmniejszyć lub zwiększyć głośność.

Przyciskami nie da się tego zrobić i dlatego zamiast kupić klawiaturę do 250 złotych, kupiłem za 550. Mimo że ma rolkę zamiast pokrętła 360 stopni. Trudno, jakoś to przeżyję.

Klawiaturę kupuje się na lata i moim zdaniem lepiej kupić to, co się chce, niż kupić coś tańszego i się przez
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@StaryWedrowiec: heh, miałem ten sam problem też żeby zastąpić rx85. Jedyne co znalazłem co mi się bardzo podoba to logitech g915 tkl linear ale 800zl za klawiaturę to lekka przesada.

Jakbyś coś znalazł sensownego to daj znac
@bendyz: Tak więc kupiłem Corsair K70 TKL z przełącznikami Cherry MX Speed.

Rolka głośności daje radę. Żeby przelecieć skalę głośności od zera do maksimum, trzeba wykonać pięć ruchów. Nie jest to wygoda gałki, gdzie mogłem płynnie, jednym ruchem, przelecieć całą skalę, ale jest na tyle czuła, że jest git.

Przełączniki, mimo aktywacji na dystansie 1,2 mm (w brązowych oraz czerwonych dystans ten wynosi 2 mm), pisze się nawet lepiej, jak
StaryWedrowiec - @bendyz: Tak więc kupiłem Corsair K70 TKL z przełącznikami Cherry MX...

źródło: comment_1642694093Ds1JpOJ5ct3nwJOnjcCZpu.jpg

Pobierz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@StaryWedrowiec: a no spoko, dzięki za info. Wygląda to zacnie. Ja na razie z uwagi na to że w kolejce na steamdeck jestem dość wysoko to muszę trochę racjonować wydatki, ale może niedługo się skuszę.
@Leel00: @bendyz: Nie wspomniałem o jednej rzeczy: Cztery klawisze multimedialne, te na górze, po lewej stronie, bez problemu dały się przypisać pod sterowanie programem OBS. Na dwóch ustawiłem włączenie oraz wyłączenie nagrywania, a na kolejnych wyciszenie mikrofonu w OBS oraz jego aktywowanie.

Wcześniej, w długiej klawiaturze, miałem te opcje ustawione na "kalkulatorze".