Wpis z mikrobloga

Mam 2 wpłaty do IKE-Obligacje w banku PKO, z dyspozycją 10latek EDO, sa to emisje grudzień 21 i styczeń 22. Czy mogę je zamienić na nowa emisje EDO która od lutego będzie miała wyższe oprocentowanie? Odsetki za 2 miesiące to grosze wiec mogę je stracić bez problemu. Chce uniknąć wypłacania bo stracę limit z 2021.
#ike #obligacje
  • 13
@kegnar: ale to jest ike a nie zwykłe obligacje, nie moge tym dysponować jak normalnymi, nie mogę na przykład mieć po prostu gotówki, zaraz po wpłacie są automatycznie zamienianie na te obligacje które wybrałem przy założeniu konta ike. Na ike są limity na rok i jeśli wypłacę to juz 2 lata wpłat jestem w plecy. Chyba ze znasz jakiś sposób, ale ja znalazłem tylko opcję wcześniejszej wypłaty z ike.
@EkspertPKO czy jest możliwa taki przedwczesny wykup obligacji EDO bez wypłacania ich z konta IKE i zakup nowych obligacji? Byłem dzisiaj w oddziale PKO BP ale Pani postraszyła mnie że zakup nowych obligacji będzie możliwy tylko do kwoty tegorocznego limitu IKE (który mam już wykorzystany) - wydaje się to bez sensu bo nie chce wypłacać środków tylko zainwestować je w coś innego - na każdym innym IKE można dowolnie reinwestować środki w
@Ostah: dzięki, spróbuję, ja zakładałem to ike w zwykłej placówce to nic babeczki nie kojarzyły musiałem im pokazywać stronę pko że można w każdym banku założyć i które umowy mi mają dać. Masz jakieś nowe dyspozycje złożone żebym znał nazwe tej operacji czy wszystko na gębę załatwiane?
@freepoint: miałem identyczną sytuację przy zakładaniu, musiałem tam 2 razy wracać bo najpierw załozyły zwykłe konto a nie IKE a później zapomniały o jakichś dokumentach :D W maklerskim facet od razu domyślił się o co chodzi, wystarczyło mu pokazać dowód osobisty i wszystko załatwił.
Jeśli chodzi o dyspozycje to to było przedterminowy wykup w celu nabycia obligacji nowej emisji i dostałem po tym takie potwierdzenie:
Ostah - @freepoint: miałem identyczną sytuację przy zakładaniu, musiałem tam 2 razy w...

źródło: comment_1643799573ukQKXxEo7lYRtGT44pjnlS.jpg

Pobierz
Dla zainteresowanych, w moim przypadku - mam emisje grudzień 2021 i styczeń 2022 - gdybym je zamienił na nowa emisje luty 2022, dla stałej inflacji 8%
Zamiana grudzień > luty będzie sie opłacać (czyli dostanę więcej odsetek za nowe obligacje niz gdybym trzymał stare) dopiero po 4 latach i 10 miesiącach.
Zamiana styczeń > luty będzie sie opłacać juz po roku i 9 miesiącach.
Ponieważ przyjmuje ze te pieniądze będą mi potrzebne
@Ostah: moim zdaniem jeśli nie bede trzymał równo 4 lata to nie. Poniżej 4 lat EDO maja lepsze oprocentowanie, a ponad 4 lata to nadal EDO są lepsze przez ten rok w którym rolowane 4ro latki będą zarabiały tylko 1,8%, a EDO 1.25% + inflacja. Chyba ze inflacja mocno spadnie, ale na to nie liczę