Wpis z mikrobloga

Dobry wieczór rodacy.

Ostatnio nastąpił jakiś boom na pytania dotyczące #obywatelstwobrytyjskie #uk
Jako że jest tutaj spora grupka naturalizowanych wykopków, myślę, że dobrym pomysłem byłoby dzielenie się wiedzą, coby innym pomóc (tak jak i mi ktoś kiedyś pomógł).
W wolnych chwilach będę wrzucać na ten nowy tag info nt. całego procesu, testów, itd.
Zapraszam do rozpisywania się nt. Waszych doświadczeń z HO ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • 30
@Jeffrey_M: test life in the uk-50, angielski jesli nie masz skonczonych studiow w uk to 150, aplikacja 1350. Wizyta w UKVACS to od 0 do 400 zalezy jak trafisz i jaki serwis bedzie ci pasowal przewaznie 70-150. Dopiero po ceremonii(koszt wlicozny w aplikacje) mozesz aplikowac o paszport okolo 90 funtow online plus wysylka dokumentow special delivery(Pl paszport i certyfikat). Z sumuj sobie i bedziesz mial koszt czasowo to przewaznie od 3
@Ja-qb: pozowle sobie odpisac. Jesli chodiz o wyjazdy to wpisujesz te ktore pamietasz orientacyjne daty. wazne zeby w ciagu 5 lat nie przekroczyc limitu. Nie pamietam teraz ile to jest dni ale w Guide do obywatelstwa sa wszystkie info podane. Polecam napisanie krotkiego listu wyjasniajacego, ze wpisales te daty, ktore pamietasz. Zawsze to uchroni twoj tylek. Ewentualnie mozesz wyslac forme do UK Border i oni ci przysla po kilu tygodniach miesiach
@Jeffrey_M: w moim przypadku koszt wyniosl okolo 1750 za egzmainy i aplikacje plus oczywscie koszty dojazdow do osrodkow egzaminacyjnych - u mnie kazdy w innym miescie zeby bylo syzbciej wiec troche pozwiedzialem, koszt parkingow. raczej celowalbym w okolo 2k zeby sie uwinac ze wszystkim.
@Jeffrey_M: @setka007: zależy w jakiej wiosce mieszkasz... w Londynie wszystko jest na miejscu i można dojechać spokojnie transportem publicznym na 'biometrics' albo 'lifeinuk test'. Ale ogólnie można liczyć ok. 1750, a jeśli faktycznie musisz robić dojazdy no to pewnie ok. 2k.
@setka007 @Euthymol W sumie u mnie jest spory problem na który nie znalazłem nigdzie odpowiedzi. Spędziłem rok za granicą w ramach praktyk, następnie utknąłem w Polsce na prawie pol roku podczas COVID. Czy są szanse aby się jakoś odwołać w przypadku tych nieobecności? Praktyki były częścią moich studiów full time w UK. Macie jakieś doświadczenia z podobnymi sytuacjami?
@pawluk224: nie powinno sie przekraczać 90 dni w ostatnim roku, aczkolwiek studia i pandemia to dobry powód i jeśli możesz to udokumentować, to HO moze na to przymknąć oko, chociaż nie musi.
Ile masz w sumie tych nieobecności?
@Euthymol no jasne że tak. Status dostałem mimo długiej obecności poza Anglia podczas placement year bo to była część moich studiów. Jednak biorąc po uwagę te praktyki 365 dni + 182 dni podczas COVID kiedy utknąłem w Polsce to już mam 547 dni. Jednak te nieobecności były czymś na co nie mialem za bardzo wplywu