Wpis z mikrobloga

Przy podpisywaniu umowy najmu mieszkania w w nowym apartamentowcu, kiedy poprosilem o spisanie stanu liczników, to właściciel i agent byli zdziwieni "ale po co panu, przeciez w czynszu jest zaliczka". Wydawało mi się, że to normalne, że spisuje się liczniki?

Zrobiłem zdjęcia licznikom ale licznika prądu mi nie pokazali bo "jest zamkniety gdzieś na holu i nie mają klucza", a poza tym "rachunek przychodzi co dwa miesiące i są na nim daty". No ale co z tego, jeśli np rachunek obejmuje caly styczeń i luty a ja zaczynam wynajmować od lutego?

Poza tym powiedziano, mi że mieszkanie ma być zwrócone w stanie "takim jak jest" czyli w domyśle pięknym i ładnym, więc porobiłem zdjęcia wszystkich zarysowań i lekkich uszkodzeń na ścianach. W mieszkaniu był materac, ale leżał odwrócony spodem do góry. Kiedy go odwróciłem okazało się, że jest w #!$%@? poplamiony jakimiś ludzkimi płynami. Zrobiłem zdjęcia i wyslałem to wszystko właścicielce, żeby później nie było, że to z mojej winy.

Z tego co wiem to mieszkaniu wcześniej mieszkała właścicielka i chyba jej się zrobiło głupio (ja bym się źle czuł gdybym wynajął komuś mieszkanie z takim materacem).

Teraz się zastanawiam czy to dobrze, że zrobiłem zdjęcia usterekom, czy to przejaw zbytnej dokładności z mojej strony?

#wynajem #mieszkanie #kiciochpyta
  • 49
@apeyeye: hej dobry pomysl, akurat bede odbieral swoje pierwsze wynajmowane mieszkanie w marcu, masz moze jeszcze jakies pro tipy? tez mam rachunek co 2 miesiace, nie pomyslalem o spisaniu licznika
Z licznikami bardzo dobrze zrobiłeś. Agent zdziwiony, bo wg niego robisz problemy - on chce tylko doprowadzić do podpisania, łyknąć prowizję i nigdy więcej Cię na oczy nie zobaczyć. Właściciel ma #!$%@?, bo i tak założył, że wszystko (najlepiej łącznie z podatkiem od nieruchomości i ubezpieczeniem tejże) będzie przerzucał na Ciebie.

Poza tym powiedziano, mi że mieszkanie ma być zwrócone w stanie "takim jak jest" czyli w domyśle pięknym i ładnym


@
@apeyeye: bardzo dobrze zrobiłeś, odwrócony materac to klasyk - nigdy na to nie zwracasz uwagi, a potem nikt ci nie wierzy, że to nie ty jak oddajesz mieszkanie. Nie przejmuj się. Najlepiej jakbyś na piśmie dostał potwierdzenie, że wynajmując mieszkanie usterki, których zrobiłeś zdjęcia były już wcześniej i nie jesteś za nie odpowiedzialny. Ja tak powinienem zrobić w moim pierwszym mieszkaniu, ale człowiek młody i głupi, to i niedoświadczony ( ͡
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@staryhaliny: kaucja to kaucja, odstępne to odstępne. Nie można sobie tak o nie płacić bo mam takie widzimisię tym bardziej jak jest jakaś niezgoda. wpusaczasz opa na minę w ten sposób. Wystarczy że wartość szkód przewyższa kaucja minus ost czynsz i już masz problem bo owner robi swoją dokumentację foto np i prosty przepis na proces.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Krystian19922: proszę kc Art.  675.  [Zwrot rzeczy najętej]

§  1. 

Po zakończeniu najmu najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym; jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.

Wynajmujący właśnie Ci podaje pod nos obowiązujące prawo żebyś potem nie był zdziwiony a Ty rozumiem, że będziesz szukał umowy która takiego zapisu nie będzie miała mimo że jest powszechnie obowiazujacy?
Teraz się zastanawiam czy to dobrze, że zrobiłem zdjęcia usterekom, czy to przejaw zbytnej dokładności z mojej strony?


@apeyeye: twoje pytanie jak niedojrzałym rynkiem najmu jest Polska. W cywilizowanych krajach to agent dba o to aby wszystkie takie rzeczy sprawdzić i spisać. Jeśli nie ma agenta, to też dba o to właściciel.