Wpis z mikrobloga

#rower #kodeksdrogowy

Nigdy nie jest za późno na doedukowanie się w przepisach ruchu drogowego, a że byłem uczestnikiem dość nieprzyjemnego zdarzenia rano (bez konsekwencji), to postanowiłem że dopytam tutaj.

Kto ma pierwszeństwo w sytuacji z pic rel? Rowerzysta poruszający się wg niebieskiej strzałki, czy samochód wyjeżdzający ze Strefy ruchu?

Dotychczas naturalnym dla mnie było, że w takim przypadku samochód włącza się do ruchu i musi ustąpić. Ale... kierowca sugerował że tak nie jest ( ͡º ͜ʖ͡º) i wskazywał mi na fakt, że tuż przed tym wyjazdem kończy się droga rowerowa i zaczyna dopiero parę metrów dalej...

Ja poruszałem się właśnie wg niebieskiej strzałki i ledwo wyhamowałem przed autem, które bez zastanowienia wpierdzieliło się pomiędzy końcem, a początkiem tej drogi rowerowej.
Pobierz krustytehclown - #rower #kodeksdrogowy 

Nigdy nie jest za późno na doedukowanie si...
źródło: comment_1644857677EfYXgstqUTBZ38HyUhaPIf.jpg
  • 105
@krustytehclown: wyłączyli ścieżkę na to przecięcie, czyli tam jest chodnik przecięty przez podjazd, czyli jeździć tam nie można, ale rower prowadzić można. Skoro to chodnik, to pierwszeństwo ma pieszy, ale rowerzysta jadący po chodniku nie jest pieszym (jeśli nie spełnia np kryterium wieku).
@krustytehclown: Moim zdaniem jest to skrzyżowanie równorzędne, więc rowerzysta według zasady prawej ręki ma pierwszeństwo. Nie wiem czemu tyle osób pisze, że należy zejść z rowera. To nie chodnik, ani przejście dla pieszych. A po prawdzie po prostu trzeba zachować szczególną uwagę, bo to bubel zwykły. Powinna być tu zachowana ciągłość w postaci przejazdu dla rowerów.
@krustytehclown: @jadezagranice @nophp @eloar @modzelem koledzy, ten przekreślony znak WCALE nie mówi że rowerzysta nie może tam jechać, a tylko tyle, że skończył się odcinek drogi, który był w całości przeznaczony tylko dla niego. Tylko tyle i aż tyle. I nie, nie musi zsiadać z roweru.

PS. Podobne znaki końca drogi dla rowerów bywają gdy droga dla rowerów zjeżdża na jezdnię i dalej poprowadzi po jezdni jako pas dla rowerów.
@sargento: Czyli mając pierwszeństwo, ale widząc wymuszający samochód, mam rzucić się rowerem na maskę, bo dzięki temu go może czegoś nauczę i kiedyś być może uratuje jakieś dziecko xD?
@krustytehclown: Przykład zbliżony do sytuacji z potrąceniem rowerzysty na przejściu dla pieszych. Teoretycznie nie można wskazać kto ma pierwszego, bo rowerzysta nie powinienem się tam znaleźć. Pewne jest natomiast, kto ponosi winę za takie zdarzenie. Oczywiście kierowca, z tą różnicą, że wyrok jest złagodzony z uwagi na charakter zdarzenia.
@krustytehclown: kura kisnę. W Polsce to sudoku w oznaczeniach mogliby dawać. Czytam komentarze i sam już nie ogarniam. Kodeks muszę przeczytać, ale nie wiem, czy to pomoże na ten case. Zastawili pułapkę doskonałą tymi znakami.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@krustytehclown: koniec DDR, przejścia dla pieszych nie ma, w sumie ciekawe czy pieszy czy samochód wjeżdżający ma pierwszeństwo. Przechodząc poza pasami trzeba ustąpić wszystkim, wyjeżdżając ze strefy ruchu też ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@debug:

Art 26. u. 4
Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

Chodnik wzdłuż jezdni, przecinając zjazdy do posesji (tutaj droga twarda mniejsza niż 20m, prowadząca do strefy ruchu) jest traktowany jako kontynuacja. Wszystkie pojazdy przejeżdżające przez ten zjazd, muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym i rowerzystom.

Ale:
Znak końca DDR czyni brak przejazdu na drugą stronę. Rowerzysta powinien zejść i przeprowadzić kontynuacją
@krustytehclown: Oczywiście kierowca idiota, że wyjeżdżając ze strefy ruchu nawet nie popatrzył na ewentualnych pieszych, tylko się wpieprzył bez zastanowienia. Wszystko w tym temacie już zostało powiedziane, włączanie się do ruchu jest na samym końcu 'priorytetów' na skrzyżowaniu, a piesi i tak są ważniejsi, zgodnie z art. 26, który nawet nie uwzględnia, że pojazd się włącza do ruchu xd

@piniondz A to dlaczego koniec DDR czyni brak przejazdu i nie może
Przechodząc poza pasami trzeba ustąpić wszystkim, wyjeżdżając ze strefy ruchu też ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Joterini2: Przecież to jest zjazd a nie jezdnia, więc jakie ustępowanie wszystkim. Normalnie masz zasady włączenia się do ruchu więc jako kierowca masz obowiązek ustąpić pieszemu. Czy rowerzyście masz ustąpić? Tutaj robią się schody, bo rowerzysty w ogóle nie powinno tam być. Nie zmienia to faktu, że w razie kolizji to kierowca
Jak na moje tu jest dużo więcej niż 2m, a istnieje duża możliwość, że droga obok ma dopuszczalną prędkość ponad 50km/h (w końcu postawili tam DDR..)


@Brn1129: Jasne, nie znam tego miejsca ani wrocławia, jeśli są spełnione te warunki to jak najbardziej, z tego zdjęcia wygląda to na strefę30-40 bardziej niż na 60+